ANDREJ BELAIĆ

Maro je najuspješniji sportaš s kojim sam ikada radio

Ponedjeljak, 01. siječnja 2024. 20:14 Napisao/la  Boris Kirinčić

Danas smo taj mali klub, koji smo Kalajzić i ja vodili, pretvorili u pogon od 300-tinjak članova, kaže trener plivača PK-a Nevera

Maro Miknić i  Andrej Belaić
Maro Miknić i Andrej Belaić

Nakon nedavno završenog prvenstva Hrvatske u plivanju (25m bazen), koje se održalo u Rijeci, riječki plivači i plivačice ostvarili su zapažene rezultate.

Od provjerenih plivačica PK Kantrida Amine Kajtaz, Meri Mataje, preko velikih plivačkih nada, mlađih juniorki Primorja Ane Bobanović i Elize Spajić, do sjajnog Mare Miknića, plivača PK Nevera, koji je na prvenstvu srušio juniorske rekorde Hrvatske na 50, 100 i 200m leptir.

Svi rezultati pokazatelji su dobrog rada u klubovima, iza svih uspjeha stoje vrhunski stručnjaci.

Jedan od takvih primjera je Andrej Belaić, trener u plivačkom klubu Nevera, klubu u kojem se uz programe škole plivanja velika pažnja pridaje i natjecateljskom dijelu u kojem su rezultati na zavidnom nivou...

- PK Nevera je osnovan 2008. godine i započeli smo sa radom 2010. godine, kada sam se i ja pridružio. Klub je osnovao Karlo Kalajzić, čovjek koji je zaslužan za moj pogled na sport i način na koji klub funkcionira. Karlo me je te 2010. godine pitao što želim raditi u životu i ja sam rekao da želim biti trener. Dogovorili smo se da krenem na višetrenerski faks i tako sam danas dogurao do zvanja stručni specijalist trenerske struke-usmjerenje plivanje. Trogodišnji studij sam završio 2014. godine, a diplomirao sam 2020. godine. Moje današnje poimanje plivanja kao sporta je kombinacija stručnih stvari koje sam naučio na fakultetu, ideja koje sam zajedno sa Karlom razvio o sportu i pristupa koji plivačima dajem na način da imaju sve ono što ja mislim da nisam dobio prije od svojih trenera. Danas smo taj mali klub, koji smo nas dvoje sami vodili, pretvorili u pogon od 300-tinjak članova, kaže Belaić.

- Moja supruga, doktorantica pedagogije je također zaslužna za oblikovanje svih tih ideja i poteza koje radimo, te nam ona honorarno uskoči kao klupski pedagog. Danas je u klubu zaposlen još jedan stručnjak, Leo Škerjanec koji nam se pridružio, jer smo imali priliku proširiti natjecateljski pogon, a on se našao u našoj viziji razvoja sporta i sportaša. Bivši plivač i moj kolega iz dana plivanja Matej Maras je također trener u klubu i on radi sa kadetima. Moram napomenuti da i u školi plivanja i vrtiću plivačkom također rade profesionalci. Tamo nam je zaposlena Tea Pešut, također bivša plivačica i dugogodišnja trenerica škole plivanja. Karlo je našao posao u struci (brodogradnja, op.a.), te je trenutno u Italiji. Tako da on kao direktor kluba odrađuje svoje stvari od doma, dok mi i dalje komuniciramo i zajedno stvaramo nove ideje o napretku. Tu je i njegov brat, Matko Kalajzić, trenutni predsjednik kluba zaposlen na mjestu sportskog direktora koji obavlja birokratski i uredski dio posla te pomaže da realiziramo naše ciljeve i ideje. Od tristotinjak članova, oko 40 djece je u natjecateljskom pogonu od mlađih juniora do seniora i njih u dvije grupe vodimo Leo Škerjanec i ja.

Stvaranje plivača je dugi proces?

- Stvaranje plivača je proces u kojem treba biti strpljiv. Kada talent dođe iz škole plivanja u kadete, to dijete treba naučiti tehničkim pojedinostima i pripremiti ga za ozbiljnije treninge. Kasnije u prijelazu u mlađe juniore ta djeca polako postaju profilirane osobe i od 15 do 18 godine cilj je što se tiče treninga dovesti ih do maksimalne forme i najboljih rezultata u tom periodu, te ih pripremiti za život, odnosno što oni odluče. A to je, da li će se nastaviti baviti ozbiljnijim seniorskim plivanjem ili krenuti na faks pa plivati usput. Kako god, mi naše sportaše učimo da je disciplina u radu na prvom mjestu i tako dolazimo do toga da plivači koji su uspješni u školi, budu uspješni i u bazenu. Isplivati vrhunski rezultat je lutrija i treba se sve poklopiti, za što je potrebno i malo sreće...

Maro Miknić je iskočio, ali rezultati pokazuju da ima plivača koji dolaze?

- Uvijek ima potencijalnih talenata, ali isto tako ti talenti moraju naučiti da im se zvijezde moraju poklopiti da bi postali vrhunski. Naravno, kroz predan rad i disciplinu prema sebi učimo ih da će im se te zvijezde puno lakše poklopiti. Prvo ih učimo da koliko rade i koliko se predaju da toliko i očekuju. Ja sam realan i direktan, nisu svi stvoreni za vrhunski rezultat u plivanju. Ali svi mogu predano raditi i taj rad će im se negdje već isplatiti. Ako ne u plivanju, možda u školi, fakultetu ili kasnije u poslu.

Kada je Maro Miknić u pitanju, vidi se uzajamno povjerenje za provođenje ciljeva, njegove mogućnosti su ogromne?

- Maro je trenutno najuspješniji sportaš sa kojim sam ikada radio i ne samo to, on je i fenomenalna osoba, bolja nego što sam ja bio u njegovim godinama. Maro je prema svojim kolegama totalno susretljiv, pažljiv i skroman. U školi i na bazenu je usmjeren na svoje ciljeve i zadatke sa maksimalnom predanošću i mislim da će jako daleko dogurati u sportskom i akademskom smjeru. Maro ima jako dobre rezultate i daleko smo još od onoga što ciljamo da postigne i koje su mu mogućnosti u budućnosti. Trenutno rastura u juniorskoj kategoriji, ali voljeli bismo da se to prenese i u seniorsko plivanje, ambicije i apetite ima tako da ćemo vidjeti.

Jesu li plivači više izloženi doping-kontroli nakon boljih rezultata?

- Što se tiče dopinga, od prvog rekorda u malim bazenima, 2022. godine u mlađejuniorskoj kategoriji do danas je testiran 3 ili 4 puta, ne znam točno, ali to je normalno i očekivano. Mislim da ako nastavi ovako plivati da će te kontrole biti sve učestalije, jer tome i služi doping kontrola, da pazi na zdravlje sportaša. Kada sportaš osjeti da je na visokom nivou, lako može doci do pokušaja ili ideje za uzimanjem nedopuštenih sredstava kako bi se probila neka granica... Zato postoji kontrola, svi mi oko njega pazimo da je sve što konzumira među dopuštenim sredstvima.

Sa ovim rezultatima Maro bi već sada mogao na seniorska prvenstva?

- Da smo se spremali za seniorsko europsko prvenstvo, po vremenima bi dogurao do polufinala i osjetio veća natjecanja, ali zajedno smo došli do zaključka da ne treba nigdje žuriti. Maro ima 17 godina, sve ce doći u svoje vrijeme ako bude discipliniran i radišan.

Kroz cijelu godinu vidi se savršeno tempiranje forme za natjecanja?

- Za to moram reci da sam zaslužan ja, ipak mi je to posao. Uspjeli smo pronaći metode i načine da pogodimo formu na ciljanim natjecanjima. Nije to neka znanstvena fantastika, ali bitno je napomenuti da je jedan od važnih faktora u tome dobra komunikacija i mamina kuhinja.

Želje u 2024. godini?

- U 2024. godini planiramo se spremiti za Europsko juniorsko koje se održava u Vilniusu u srpnju. Pripreme počinju 2. siječnja, planiramo odraditi u travnju visinske pripreme u Italiji. Vjerujemo u svoj plan i metode, a što je važno, vjeruje i Maro. Ove godine idemo na Europsko juniorsko sa malo većim očekivanjima nego prošle godine, ali opet moram spomenuti da je cilj unaprijediti sposobnosti i doći maksimalno spreman na to natjecanje, a dalje što bude! Ove godine na prvenstvu bismo mogli imati i jaku 4x100 mješovitu štafetu, tako da ćemo se ozbiljno toga uhvatiti.

Koristimo kolačiće
Na našoj web stranici koristimo kolačiće. Neki od njih su neophodni za rad stranice, dok nam drugi pomažu poboljšati ovu stranicu i korisničko iskustvo (kolačići za praćenje). Možete sami odlučiti želite li dopustiti kolačiće ili ne. Imajte na umu da ako ih odbijete, možda nećete moći koristiti sve funkcije stranice.