Istra 1961 uvjerljivo pobijedila Orijent 1919 na Kantridi i praktično osigurala prvoligaški status

Nedjelja, 02. kolovoza 2020. 22:00 Napisao/la  Igor Vranić

Vratar Carlo Berković najzaslužniji da Orijent 1919 na uzvrat u Pulu putuje sa samo tri pogotka zaostatka

Prva utakmica za popunu Prve HNL

ORIJENT 1919 - ISTRA 1961 0:3

Stadion na Kantridi. Bez gledatelja

Sudac: Fran Jović (Zagreb) 6

VAR sudac: Mario Zebec (Varaždin)

Strijelci: 0:1 Gržan (8-11m), 0:2 Gržan (64), 0:3 Maganjić (90+3)

Žuti kartoni: Močinić (29), Blagojević (31), Gerc (88)

Crveni karton: Ivančević (23, brutalni prekršaj), Gerc (90, drugi žuti karton), Ivančić (90, brutalni prekršaj)

ORIJENT 1919: Berković 7, Ivančević 5, Mulac 5,5 (73 Gerc - ), Smolčić 5,5, Tadejević 5,5, Mohorovičić 6, Liber 6 (88 Šantek -), Fatić 5,5, Monjac 5,5 (68 Črnko -), Maružin 5,5, Iličić 6 (73 Maloku -)

ISTRA 1961: Čondrić 6,5, Grujević 6,5, Tomašević 6,5, Paez 6,5, Gonzales 6, Galilea 6 (56 Bosančić ), Blagojević 6,5, Močinić 6 (46 Lončar ), Gržan 7,5 (90+1 Sane -), Ivančić 6,5, Guzina 5,5 (75 Maganjić -)

Istra 1961  pobijedila je Orijent 1919 u prvoj utakmici za popunu Prve HNL i praktično osigurala prvoligaški status.

Dokazao je pulski prvoligaš da u ovom trenutku igra nogomet na barem jednoj razini više, vratar Carlo Berković najzaslužniji je da Orijent 1919 na uzvrat u Pulu putuje sa samo tri pogotka zaostatka.

Orijent 1919 je samo pokazao naznake momčadi koja nije slučajno ušla u kvalifikacije, na kraju je težak poraz doživjela zbog preriskantne igre, od 23. minute domaća momčad igrala je s desetoricom igrača.

U 7. minuti Smolčić je neoprezno tijelom dohvatio Guzinu na desnom rubu kaznenog prostora, Gržan je sigurno izveo kazneni udarac - 0:1.

Pet minuta ranije Gržan je sam izašao ispred Berkovića iskosa slijeva, vratar Berković dobro je zatvorio prvi kut.

U 9. minuti Gržan je s 14 metara u otvorenoj poziciji promašio gornji desni kut.

Gržanovom trilogijom Istra 1961 je šokirala domaću momčad na početku utakmice, desetak minuta trebalo je proći da igračima Orijenta 1919 nakon pet mjeseci stanke prorade natjecateljski receptori.

U 11. minuti Iličić je s ruba kaznenog prostora loptu uputio u Čondrića i označio početak utakmice za Orijent 1919.

Uslijedio je razdoblje od desetak minuta tijekom kojega se nije vidjela razlika između prvoligaša i drugoligaša, Orijent 1919 je počeo dominirati brzom predajom lopte, nekoliko okomitih akcija obećavale su zanimljivu utakmicu...

A onda je u 23. minuti Ivančević neopreznim startom u napadu zaslužio izravni crveni karton, Orijent 1919 je ostao s desetoricom igrača.

Fatić je počeo igrati stopera s Mulcem, Smolčić je preselio na desni bok, kapetan Tadejević ostao je na lijevom boku.

Jasno, odnosi snaga odmah su se promijenili, Istra 1961 se nametnula kroz posjed lopte, zbila se riječka momčad u svojoj trećini.

Opet je Istra 1961 mogla na brzinu kazniti šokirane reakcije u domaćoj momčadi.

U 28. minuti Guzina je ostao sam ispred Berkovića nakon što se poremetio raspored zadnje linije, vratar Orijenta 1919 obranio je zicer u situaciji jedan na jedan.

U 33. minuti Paez je ostao sam nakon ubačaja iz kuta, udarac glavom gostujućeg stopera nije bio precizan.

Opet je Orijentu 1919 trebalo desetak minuta da prevaziđe strahove kao na početku utakmice, ovog puta s igračem manje.

Zadnjih desetak minuta utakmica je ponovo dobila natjecateljske konture, pokazao je Orijent 1919 u nekoliko brzih tranzicija da će Istra 1961 morati budno paziti da ne stigne kazna za promašaje.

Promijenio je Ivan Prelec u nastavku sastav i raspored u sredini, dodatno je otvorio bokove, što je već u 48. minuti iskoristio Grujević.

Ušao je Riječanin u pulskom dresu iza leđa Tadejevića, primio loptu ispred Berkovića, koji je pravodobno uletio u udarac i još jednom ostavio Orijent 1919 u utakmici.

U 50. minuti Čondrić je bio pred najvećim iskušenjem, Maružin je snažno odapeo s 22 metra, vratar Istre 1961 dobro se protegnuo.

Otvorila se utakmica, igrače Istre 1961 sve je više počela opterećivati slaba realizacija, uvijek je postojala mogućnost da Orijent 1919 kazni promašaje kao što je mogao kazniti Iličić (58), kada je loptu uputio prema Čondriću.

U 59. minuti Berković je počeo igrati simultanku protiv igrača Istre 1961: prvo je obranio Lončarov udarac glavom nakon ubačaja iz kuta, a onda je u nastavku akcije iz blizine obranio Gonzalesov udarac.

Igrači Orijenta 1919 previsoko su poletjeli na krilima svoga vratara, u 64. minuti primili su pogodak iz klasične kontre.

Liber je pogriješio u predaji, Gržan je od središta igrališta pobjegao obrani Orijenta 1919, zaobišao istrčalog Berkovića i dotrčao do praznih vratiju prije nego što je postigao pogodak - 0:2.

Nastavio se Orijent 1919 nadigravati s igračem manje i riskirati s visoko postavljenom obranom, posjed lopte bio je izjednačen, pogodak se osjećao u zraku iznad Kantride...

U sudačkoj nadoknadi opet je Istra 1961 postignula pogodak iz klasične kontre, Sane je pobjegao od centra, nije uspio završiti bijeg udarcem, nakratko je loptu osvojio Maloku, ali je pritrčao Maganjić i zatresao mrežu - 0:3.