NEMA VIŠE IZDAŠNIH SPONZORA

Vodeći riječki klubovi osuđeni na gradski proračun

Subota, 25. ožujka 2017. 11:40 Napisao/la  Igor Vranić

Sedam riječkih klubova od nacionalnog značaja ukupno troše oko 2,5 milijuna kuna

Društvena i ekonomska snaga svake lokalne samouprave očituje se kroz loptačke sportove.

Klubovi koji predstavljaju vrhunski loptački sport Grada Rijeke ove godine preživljavaju od gradskog proračuna.

Sedam riječkih klubova od nacionalnog značaja ukupno troše oko 2,5 milijuna kuna iz proračuna (MRK Zamet  390.000, ŽRK Zamet  370.000, KK Kvarner 2010  390.000, VK Primorje  515.000, HAOK Rijeka  350.000, ŽOK Drenova  125.000, MOK Rijeka  350.000).

Nema više izdašnijih sponzora za rukomet, košarku i vaterpolo u gradu koji se ponosi nogometnim klubom (HNK Rijeka) s godišnjim budžetom otprilike deset puta većim od iznosa (7,446.000 kuna), koji građani godišnje izdvajaju za treninge i aktivosti svih ostalih riječkih klubova zajedno.

VK Primorje, KK Kvarner 2010 i ŽRK Zamet ostali su bez glavnih sponzora, kada su se povukli Predrag Sloboda, Robert Škifić i Luka Denona.

 Sloboda je pretežito sam financirao klub, Škifić je namicao sredstva posredstvom pozicije uglednog gospodarstvenika, dok je Denona bio utjecajni političar.

Ne tako davno Primorje je je slovilo najboljim klubom na svijetu, u Kvarneru se spominjala ABA liga, a Zamećanke su igrale u Kupu EHF...
 
 Dok oba rukometna kluba, MRK i ŽRK Zamet, imaju velikih problema s podmirivanjem tekućih obveza,  tri odbojkaška kluba (MOK Rijeka, HAOK Rijeka, ŽOK Drenova) nekako podmiruju skromna potraživanja.

Razlog se lako može izračunati, na nacionalnoj razini puno je jefitnije održavati odbojkaške nego košarkaške, rukometne ili vaterpolske klubove.

Da bi se jedan košarkaški ili rukometni klub održao na nacionalnoj razini godišnje mora potrošiti najmanje 1,5 milijuna kuna.

U ovom trenutku financijsku pomoć najviše trebaju MRK Zamet, ŽRK Zamet i KK Kvarner, koji za tekuće obveze troše otprilike četiri puta više sredstava nego što dobivaju iz gradskog proračuna.

Budući da gradski proračuni ne služe za financiranje vrhunskog, posebice (polu)profesionalnog sporta, situacija dugoročno izgleda beznadežno dok se ne pojave sponzori.