VEDRAN DEVČIĆ

Diskriminirani su najpopularniji i najtrofejniji sportovi

Četvrtak, 10. prosinca 2020. 15:02 Napisao/la  KS

Od članova Skupštine, a bilo ih je nazočno čak 41, samo sam ja diskutirao po više točaka. Nitko drugi ni riječi, kaže predsjednik Zameta

Vedran Devčić
Vedran Devčić

U HKD-u na Sušaku održana je izborna godišnja skupština Riječkog sportskog saveza

Vedran Devčić, predsjednik rukometaša Zameta predložio je promjenu Statuta  tražeći da Izvršni odbor čine predstavnici četiri najpopularnija ekipna sporta, tri najpopularnija pojedinačna sporta i dva člana iz neolimpijskih sportova.

Taj prijedlog nije usvojen.

- Da, predložio sam promjenu članka 44., Stavak 1 Statuta, koji sada glasi: „Izvršni odbor ima 11 članova, od toga najmanje dva člana ženskog spola te dva predstavnika neolimpijskih sportova.“. Predložio sam izmjenu na način da bi ta odredba glasila: „Izvršni odbor ima 11 članova, od toga najmanje četiri predstavnika najmasovnijih ekipnih sportova, najmanje tri predstavnika najmasovnijih pojedinačnih sportova i najmanje dva predstavnika neolimpijskih sportova.“ Sa ovakvom formulacijom pred-definirala bi se reprezentativnost Izvršnog odbora koji mora odražavati stvarno stanje u riječkom sportu. Predsjednica je odbila tu točku prvo s tezom da ne postoji prethodni prijedlog izmjene Statuta koju je dao Izvršni odbor, što ne drži vodu, jer Skupština je najviše tijelo i može mijenjati Statut bez prijedloga i mišljenja Izvršnog odbora, a drugi dio obrazloženja se odnosio na kao, diskriminiranje manjih sportova (koji su velika većina u Skupštini). Dakle, potrebno je samo pogledati Nacionalni program sporta 2019. – 2026. i podatke o broju klubova, sportaša i kategoriziranih sportaša po sportovima, pa će vam biti jasno kojih sam se kriterija u svojem prijedlogu držao. Na ovaj način diskriminirani su upravo najmasovniji, najpopularniji i najtrofejniji sportovi od strane onih drugih, kojih je puno više. Ako nema predstavnika nogometa (najmasovniji sport u Hrvatskoj) i predstavnika rukometa (drugi najmasovniji sport i najviše nositelja olimpijskih medalja iz Rijeke) u Izvršnom odboru RSS-a, onda vam je jasno koga se tu diskriminira. Tako da se na kraju o tom prijedlogu nije niti glasovalo.

Zašto smatrate da bi Vaš prijedlog vodio boljitku riječkog sporta?

- Suština je sljedeća i vrlo bitna za razumijevanje stanja u sportu u gradu Rijeci. U vremenu, zadnjih više godina, težište odlučivanja o sportskoj politici u gradu Rijeci se iz Odjela gradske uprave za sport i tehničku kulturu, preselilo u Riječki sportski savez. RSS je pak savez, u ovom trenutku čak 47 raznih sportova i/ili udruga-saveza, svih s istim pravom glasa. U tom sustavu problemi ekipnih sportova i klubova najvišeg ranga se ne percipiraju na pravi način. Jedan od primjera vam je i izrada Strategije sporta Grada Rijeke 2018. - 2024. godine, prilikom čije izrade se ništa nije pitalo klubove nositelje kvalitete u ekipnim loptačkim sportovima, neki čak nisu imali ni informaciju da je Strategija u izradi. Posljedica je da u Strategiji sustavne brige za razvoj vrhunskog sporta gotovo da i nema, a posljedično tome onda i sredstva za javne potrebe u sportu padaju od 2009. godine do danas, od čega najveće posljedice trpe upravo ekipni loptački sportovi i najveći klubovi, nositelji kvalitete.

Kako općenito komentirate izbornu skupštinu?

- Još uvijek sam šokiran i u stvari ne znam šta bih vam rekao. Od članova Skupštine, a bilo ih je nazočno čak 41, samo sam ja diskutirao po više točaka. Nitko drugi ni riječi. U izvješću o radu predsjednice u mandatu na isteku 2016-2020., na dvadeset stranica sama slova, niti jedna brojka. O financijama i financiranju javnih potreba u sportu, najvažnije funkcije RSS-a niti riječi. Dao sam prijedlog da uz prihvaćanje izvješća o radu donesemo i sljedeći zaključak: „Zadužuje se Izvršni odbor da stručne službe RSS-a izrade detaljnu analizu ukupnog izdvajanja za sport i posebno za javne potrebe u sportu za šest najvećih gradova po broju stanovnika: Zagreb, Split, Rijeka, Osijek, Zadar, Velika Gorica. Za proračunske godine 2016-2020. Analiza treba sadržavati razradu po različitim stavkama izdvajanja za sport, te analitiku u relativnim i apsolutnim iznosima, te određenim specifičnim pokazateljima kao što su izdvajanje za sport i javne potrebe u sportu po stanovniku, izdvajanje za sport i javne potrebe u sportu u odnosu na ukupne rashode gradskog proračuna i slično. Po izradi analize, dokument odmah dostaviti svim članovima Skupštine te staviti na Dnevni red i raspraviti na prvoj sljedećoj sjednici Izvrsnog odbora. Rok: 31.01.2021.“ Ovako formuliran zaključak, Predsjednica je ljutito odbila i strogo pogledala skupštinare. Tek na moje inzistiranje, prijedlog je dat na glasovanje. Osim mene, za njega nitko nije dignuo ruku. Usput, takva izvješća se u RSS-u rade, ali se drže čvrsto zaključana u ladicama jer su zaključci koji iz njih proizlaze porazni.

Zamet je serijom pobjeda dokazao da ima potencijala boriti se za premijerligaški vrh ljestvice.

- U izrazito teškim okolnostima Zamet preživljava i stabilan je član Paket 24 Premijer lige, najvišeg ranga natjecanja u rukometu u Hrvatskoj. Iz sezone u sezonu nam vrlo malo fali da dođemo u sam vrh rukometa u Hrvatskoj. Upravo je Zamet dokaz koliko u stvari malo treba sustavne sportske politike i podrške, pa da ne samo Zamet u rukometu, nego da grad Rijeka i u rukometu i u košarci i u odbojci i u vaterpolu, i u ženskoj i u muškoj konkurenciji ima klubove koji se bore za prvaka i budu u vrhu sporta u Hrvatskoj. Rijeka to zaslužuje. Ako grad Rijeka, koji je po većini ekonomskih pokazatelja treći, a po nekima i drugi grad u Hrvatskoj, ne može voditi takvu sportsku politiku, a puno manji gradovi mogu, nešto tu jako ne štima.

Koristimo kolačiće
Na našoj web stranici koristimo kolačiće. Neki od njih su neophodni za rad stranice, dok nam drugi pomažu poboljšati ovu stranicu i korisničko iskustvo (kolačići za praćenje). Možete sami odlučiti želite li dopustiti kolačiće ili ne. Imajte na umu da ako ih odbijete, možda nećete moći koristiti sve funkcije stranice.