PRVA NL

Orijent poražen autogolom na početku utakmice

Subota, 13. travnja 2024. 16:48 Napisao/la  SC

Orijent u drugom dijelu utakmice ne da nije stvorio priliku, nego nije uputio iole opasniji udarac prema vratima

Mario Tadejević (Orijent)

Prva NL - 26. kolo

ORIJENT - ZRINSKI 0:1

Igralište Krimeja. Gledatelja 300

Sudac: Mateo Erceg (Pristeg)

Strijelac: 0:1 Tadejević (7-ag)

Žuti kartoni: Švrljuga (Orijent), Svržnjak (Zrinski)

ORIJENT: Mohorović, Milanović (60 Valjan), Bagadur, Tadejević, Švrljuga (46 Bodetić), Galešić (84 Lazar), Muminović, Braut, Bubnjar (75 Mulac), Simčić, Faal

ZRINSKI: Mar. Stanić, Dalić, Eškinja (62 Horvat), Ćubel, Unušić, Mat. Stanić (75 Svržnjak), Stranput, Kuprešak (46 P. Stanić), Mujagić (62 Jelavić), Pekarić (86 Oršolić), Digan

Nogometaši Orijenta doživjeli su novi poraz, Zrinski je tri boda na Krimeji osvojio autogolom na početku utakmice tijekom koje se vodeća momčad lige ponašala kao da se bori za ostanak, a ne za prvaka.

Brzo su igrači Orijenta morali početi primijenjivati B varijantu u planu priprema za utakmicu!

Varijanta prema kojoj će barem donekle moći kalkulirati propala je nakon svega sedam minuta: Tadejević je neoprezno reagirao nakon ubačaja iz kuta, lopta se od kapetanove noge odbila u mrežu - 0:1.

Orijent je isto tako propustio priliku brzo se vratiti u utakmicu.

U 13. minuti Švrljuga je precizno zdesna pogodio Galešića, veznjak Orijenta po sredini od vratiju dočekao je loptu na glavu sam kao na treningu, vratar Stanić uspio je instiktivno skrenuti loptu za svaku pohvalu.

Uz dužno poštovanje prema Staniću, svi vratari na svijetu u tako izglednim situacijima imaju šanse dohvatiti loptu jedino u rukohvatu, Galešić je sa šest metara pogodio loptom vratara Zrinskog.

Bila je to prva i zadnja izgledna prilika Orijenta na utakmici, Zrinski vodi na ljestvici jer igra strogo kontrolirani nogomet.

Momčad Zrinskog od vodećega pogotka počela je igrati očekivano, stajali su gosti u niskom bloku i tražili prilike u tranzicijama.

Što se toga tiče, ne igra ni vodeća momčad druge lige bitno drugačije od ostalih momčadi u ligi.

Orijent je do kraja prvoga dijela bezuspješno pokušavao pronaći prolaz do vratara Stanića, pretežito preko desnog boka na kojemu su se izmijenjivali Švrljuga i Bubnjar.

U 24. minuti Bubnjar je uputio udarac iskosa zdesna u kaznenom prostoru, Stanić je dobro reagirao.

Da u 35. minuti Mujagić nije propustio realizirati izglednu priliku, Zrinski bi na odmor otišao s vodstvom bez ijednog udarca u okvir vratiju što je moguće samo u nogometu.

Pekarić je ubacio zdesna, Mujagić je u ravni druge vratnice glavom loptu skrenuo prema bližoj vratniti, Mohorović je potvrdio da je ove sezone daleko najbolji igrač Orijenta.

Ništa se u odnosima nije promijenilo početkom drugoga dijela što znači da je momčad Orijenta bezupješno nastavila pokušavati probiti niski blok gusto složen od igrača lidera prvenstva.

Od 60. minute trener Slobodan Grubor promijenio je način igre, Valjan je ušao umjesto Milanovića, Orijent je počeo igrati s četvoricom igrača u zadnjoj liniji čime je trebao dobiti igrača više u središnjici.

Minutu kasnije gosti su opet nakon ubačaja iz kuta zamalo postignuli pogodak, letjela je lopta oko gol-crte vratiju, bilo je to jedino uzbuđenje u drugom dijelu utakmice.

Još je više momčad Orijenta povećala posjed lopte do kraja utakmice (65%) prije nego što je petnaestak minuta prije kraja momčad Zrinskog prvi put pokazala da zna igrati kroz posjed lopte, kratko je trajalo razdoblje nešto hrabrije igre gostiju, nije bilo potrebe riskirati.

U 75. minuti Grubor je povukao neočekivani potez s obzirom da je Orijent tri zadnje utakmice zaredom nije postigao pogodak,  izvukao je napadača (Bubnjar) da bi ušao po vokaciji stoper (Mulac), koji je igrao povučeno u veznom redu.

To ne može biti presudni razlog zbog kojega Orijent u drugom dijelu utakmice ne da nije stvorio priliku, nego nije uputio iole opasniji udarac prema vratima što je zabrinjavajuće u jeku borbe za ostanak.