1. NL: Hrvatski dragovoljac izgubio utakmicu za zelenim stolom, Rudešova žalba usvojena

Utorak, 27. rujna 2022. 18:38 Napisao/la  SC
Krešimir Sunara pogriješio u debiju

Hrvatski dragovoljac pobijedio je Rudeš 1:0 u 7. kolu, na klupi Dragovoljca debitirao je trener Krešimir Sunara, koji je pogrešno obavio zamjene igrača tzv. zaštićenog godišta.

Povjerenik natjecanja u Prvoj NL Josip Brezni donio je sljedeću odluku na temelju žalbe Rudeša:

1. Utakmica 7. kola SuperSport Prve NL odigrana dana 24. 09. 2022. u Zagrebu između NK Hrvatski dragovoljac i NK Rudeš registrira se rezultatom 3:0 (par forfait) u korist NK Rudeš.

2. NK Rudeš vratit će se iznos uplaćen kao pristojba na žalbu.

O b r a z l o ž e n j e

NK Rudeš pravodobno je uložio žalbu na utakmicu 7. kola SuperSport Prve NL odigranu dana 24. 09. 2022. u Zagrebu između NK Hrvatski dragovoljac i NK Rudeš. U žalbi se navodi da je NK Hrvatski dragovoljac prekršio odredbu članka 14. stavak 11. Propozicija natjecanja obzirom da je tijekom trajanja prvog poluvremena utakmice na terenu ostao samo sa dva igrača starosti do 21. godine života budući da je u 40. minuti utakmice izvršio zamjenu igrača broj 25 (Ante Jurić) te je umjesto njega u igru ušao igrač broj 28 (Marin Belančić), a koji je stariji od 21. godine života.

NK Rudeš predlaže Povjereniku za natjecanje uvažiti žalbu i postupiti sukladno članku 84. stavak i) Pravilnika o nogometnim natjecanjima HNS-a te utakmicu Hrvatski dragovoljac-Rudeš registrirati rezultatom 0:3.

NK Hrvatski dragovoljac u svom očitovanju na žalbu priznaje da se desila greška pri zamjeni igrača koju je trener napravio pod dojmom više događaja i nepravilnosti tijekom utakmice, jer je u 36. minuti sudac zbog prekršaja prvo dao žuti karton igraču Oliveira Cruz Douglas Nonato, a potom na intervenciju četvrtog suca isti poništio i dodijelio mu crveni karton iako je bio puno bliže mjestu prekršaja.

Napominju da četvrti sudac koji prema PNI pomaže pri nadzoru postupka zamjene nije upozorio klupu NK Hrvatski dragovoljac da uvode igrača starijeg od 21. godine čime je došlo do navedenog prekršaja. Smatraju da je

NK Hrvatski dragovoljac već dovoljno kažnjen crvenim kartonom i načinom na koji je dodijeljen te da ova greška nije utjecala na utakmicu i njen tijek.

Također, napominju da bi registracija utakmice 0:3 u korist gosta bilo protivno onom što promoviraju odredbe PNI i sam duh nogometa i sporta te predlažu da se odigrana utakmica poništi te da povjerenik za natjecanje odredi novi termin odigravanja poništene utakmice.

Uvidom u zapisnik i izvještaj predmetne utakmice (zapažanja delegata utakmice) utvrđeno je da je momčad NK Hrvatski dragovoljac u 40. minuti izvršila zamjenu igrača na način da je iz igre izašao igrač starosti do 21. godine s brojem 25 Ante Matej Jurić, a u igru je ušao igrač s brojem 28 Marin Belančić (rođ. 12.01.2001. g.) te je u tom trenutku momčad Hrvatskog dragovoljca ostala u igri sa samo dva igrača starosti do 21. godine (br. 27 Ivan Marić i br. 29 Branimir Čavar).

Time je prekršena odredba članka 14. stavak 11. Propozicija natjecanja SuperSport Prve NL (Glasnik HNS-a br. 29 od 01.07.2022. i br. 43 od 16.09.2022.) koja glasi: „Na prvenstvenim utakmicama Prve NL klubovi su obvezni započeti utakmicu s najmanje tri (3) igrača starosti do 21. godine (u daljnjem tekstu: mladi igrači) i tijekom cijelog trajanja prvog poluvremena na terenu imat najmanje tri (3) mlada igrača. Pod igračem starosti do 21. godine podrazumijeva se igrač koji na dan 01.07.2022. nije bio stariji od 21. godine.“

Navodi iz očitovanja NK Hrvatski dragovoljac i prijedlog da se utakmica poništi i odredi novi termin odigravanja nemaju uporište u propisima HNS-a budući da je Pravilnikom o nogometnim natjecanjima HNS-a u članku 84. stavak i) određeno da će temeljem uložene žalbe oštećenog kluba biti donesena odluka o registraciji utakmice 3:0 u njegovu korist ukoliko nije postigao bolji rezultat, ako je protivnički klub: „započeo utakmicu s manjim brojem igrača mlađih od 21. godine nego što je predviđeno ovim Pravilnikom ili je na terenu imao manji broj igrača mlađih od 21 godine nego što je predviđeno propozicijama natjecanja“.

Budući da je nedvojbeno utvrđeno da je momčad NK Hrvatski dragovoljac u 40. minuti utakmice 7. kola SuperSport Prve NL Hrvatski dragovoljac – Rudeš ostala sa samo dva mlađa igrača u igri te da je postignuti rezultat utakmice bio 1:0 u korist NK Hrvatski dragovoljac trebalo je na temelju žalbe NK Rudeš primijeniti odredbu članka 84. stavka i) Pravilnika o nogometnim natjecanjima HNS-a i registrirati predmetnu utakmicu rezultatom 3:0 (par forfait) u korist NK Rudeš, stoji u odluci.