Premijer liga: Zadranima pobjeda u dramatičnoj završnici, Gunjina promašio preokret

Srijeda, 20. siječnja 2021. 20:08 Napisao/la  KS

Točno 7.9 sekundi prije kraja Amerikanac Carter  polaganjem pogodio za prednost koju domaći košarkaši više nisu mogli dostići

Košarkaši Adria Oil Škrljeva
Košarkaši Adria Oil Škrljeva Foto: Kristian Sirotich

HT Premijer liga košarkaša, 17. kolo

ADRIA OIL ŠKRLJEVO – ZADAR 72:76 (12:17, 19:21, 22:21, 19:17)

SRC Mavrinci. Bez gledatelja.

Suci: Peić, Gracin, Pavičić.

ADRIA OIL ŠKRLJEVO: Arslanagić 5, Gunjina 12, Barnjak 14 (3-4), Robertson 9 (3-4), Vrgoč 9 (3-2), Pilepić 11, Jelenković 5, Boban 5, Kolić, Kostić, Rajčić, Cvitković 2 (0-1).

ZADAR: Carter 16 (5-5), Brala 8 (2-2), Bursać 7 (1-2), Mavra 8 (4-5), Onuaku 13 (5-7), Jordano 8 (3-3), Justice 5 (3-4), Vuković 4,  Junaković 3, Planinić 4 (1-2).

Košarkaši Zadra pobijedili su Adria Oil Škrljevo u zaostaloj utakmici 17. kola Premijer lige.

Zadrani su slavili u dramatičnoj završnici, 7.9 sekundi prije kraja utakmice Carter je polaganjem pogodio za prednost koju domaćini više nisu mogli dostići (72:76).

Točno 1:07 minuta prije kraja Antonio Jordano je trima slobodnim bacanjima odveo Zadrane na pet poena prednosti (69:74), Fran Pilepić je ekspresno s druge strane tricom produžio domaćim košarkašima nadu da je iznenađenje u Mavrincima ipak moguće (2:74).

Carter je u idućem napadu Zadrana napravio pokoji korak više, „zeleni“ su dobili priliku pokušati dodatno zakomplicirati život momčadi iz grada košarke.

Odlično su odigrali napad, izigrali gostujuću obranu, izradili krasnu situaciju za raspoloženog Gunjinu, ali je lopta bila za nekoliko milimetara prekratka.

I tu je priči bio kraj.

Košarkaši Adria Oil Škrljeva odigrali su sigurno najbolju utakmicu protiv momčadi iz društva najboljih, odradili su sjajan posao u defanzivi, prvi put ove sezone imali su i vanjski šut (možda ne baš svaki put kada im je trebao ubačaj) i imali su utakmicu u egalu.

Na kraju su presudili detalji u korist gostiju, koji su ipak uspjeli u završnici ostati hladne glave.

Na pragu preokreta Škrljevčani su bili i u 37. minuti, nedugo prije toga Barnjak je pogodio prvo izjednačenje u utakmici nakon prve četvrtine (66:66), ali i Bobanov je šut tada zapeo na obruču.

Dobro su domaćini otvorili utakmicu, iz prva dva šuta pogodili su dvije trice (Gunjina, Arslanagić), ali u sličnom šuterskom ritmu nisu ostali duži period pa se dobro otvaranje nije bitnije odradzilo na rezultatu.

Od šeste do desete minute Škrljevčani su ostali bez ubačaja iz igre, Zadrani su mini-serijom 9:0 otišli na 9:17.

Post je prekinuo Vrgoč tricom pa se na prvi predah ipak otišlo s prihvatljivim minusom (12:17).

Dva puta tijekom prvog poluvremena Zadrani su za nijansu podigli agresivnost u obrani, na što se domaći igrači nisu najbolje prilagodili.

U završnici prve četvrtine i u prvom dijelu druge.

Jelenković je otvorio drugu četvrtinu lijepim ubačajem, nakon toga je osam domaćih napada otišlo u bunar, uz četiri izgubljene lopte.

Zadrani su to kaznili serijom 12:0 i otšli na 14:29 u 15. minuti.

Stvaralačku krizu prekinuli su Robertson i Boban, Škrljevčani su prvo mini serijom 6-0, a onda i tricom Jelenkovića na isteku prvog dijela zaostatak sveli u vrlo prihvatljive okvire.

Dvjema tricama Barnjaka na otvaranju treće dionice domaćini su došli na samo tri poena zaostatka (37:40), Carter i Vuković uzvratili su na drugoj strani pa su se Zadrani iznova odvojili (37:48).

No, unatoč tim nekim mini razdobljima u koje su Zadrani znali iskoristiti igra domaćih košarkaša niti u jednom se trenutku nije raspadala, naročito ne u defanzivi, pa su se svaki put uspjeli primaknuti gostima.

Možda će nakon ove utakmice košarkaši Adria Oil Škrljeva moći i žaliti za propuštenom prigodom, prvi put ove sezone uspjeli su napraviti baš ono što su željeli, vanjski šut konačno je bio onakav kakav su svi priželjkivali (šut za tri poena 14-26) i da je bila pokoja greška manje (ukupno 25) Zadrani se sinoć na Mavrnicima ne bi radovali.

Ovako su nakon domaćih pogrešaka ukupno zabili 30 poena, što je ipak previše.