1. HKL: Štemberger odveo Riječane do vrijedne pobjede u borbi za ostanak

Subota, 19. prosinca 2020. 19:32 Napisao/la  KS

Siniša Štemberger bio je najbolji onda kada je Kvarneru 2010 to najviše trebalo, u samoj završnici je dvjema tricama i dvjema ukradenim loptama odveo Riječane do zlata vrijedne pobjede

Košarkaši Kvarnera 2010

PRVA LIGA KOŠARKAŠA, 10. KOLO

KVARNER 2010 – BOSCO 81:80 (24:17, 23:22, 14:26, 20:15)

Dvorana mladosti. Bez gledatelja.

Suci: Šverko, Đuraki, Koraca.

KVARNER 2010: Štemberger 21 (1-1), Jashari 6, Jadrijev 13 (1-2), Krstinić 7 (1-2), Tončinić 22 (6-6), Delpin, Smojver 5, Volarević 7, Krulčić, Penić.

BOSCO: Petrović 16 (5-6), Katura 10,  Zrnić 18 (3-4), Puljko 16 (2-2), Puou 14, Popović, Mohač 2, Mijić 2, Varga, Krajinović, Tomić, Blažević 2.

Košarkaši Kvarnera 2010 ostvarili su pobjedu koja će puno značiti u borbi za ostanak.

U dramatičnoj završnici utakmice, u kojoj su nakon posljednjeg zvuka sirene svi gostujući košarkaši zajedno sa stručnim stožerom poletjeli na parket, Riječani su osvojili iznimno važne bodove, koji dodatnu težinu imaju zbog toga što je momčad bila bez nekoliko iznimno važnih igrača, a posljednje dvije minute zbog pet osobnih Jasharija ostali su i bez jedinog razigravača.

Gosti su poletjeli u teren tražeći prekršaj na Mijiću, koji nije uspio pogoditi za pobjedu sa zvukom sirene, bio je u silovitom naletu u kontri, ali lopta je skliznula obručom umjestu u mrežicu.

Za veliko slavlje domaće momčadi.

Tricom Siniše Štembergera Riječani su u 26. minuti imali deset poena prednosti (58:48), deset minuta kasnije prednost je bila na strani gostiju budući da su serijom 21:3 poveli 67:61, u periodu igre u kojima domaćinima ništa nije polazilo za rukom u napadu.

Jadrijev tricom i Filip Tončinić četirima ubačajima vratili su prednost na stranu domaćih košarkaša (68:67) u posljednjoj dionici pa se od 35. minute krenulo igrati „od nule“ (68:68).

A u takvoj završnici presudilo je ono što se zove – pojedinačna kvaliteta.

Prvo je domaćinima „glavu iznad vode“ držao Filip Tončinić svojim ubačajima, a onda je na scenu stupio Siniša Štemberger.

Prvo je tricom donio poravnanje (77:77), nakon toga je u razmaku od samo nekoliko sekundi dva puta ukrao loptu i 1:14 minuta prije kraja utakmice pogodio još jednu tricu uz prekršaj.

Nakon što je pogodio dodatno slobodno bacanje Riječani su se odvojili na 81:77 i napravili veliki korak ka važnim bodovima.

Tricom Puljka trideset sekundi prije kraja gosti su došli na „minus jedan“ (81:80), Riječanima su u idućem napadu crpili sekunde do samoga kraja, a onda Krstinić na isteku napada nije pogodio za tricu, gostima je ostalo vremena za brzu kontru iz koje Mijić nije uspio poentirati.

Riječani su odlično otvorili utakmicu iskoristivši pomalo uspavan pristup gostujućih košarkaša, koji su od samog početka utakmice bili prinuđeni loviti zaostatak.

Riječani su jednostavno odlično koristili periode igre u kojima gosti nisu podizali agresivnost, a to im se na kraju i osvetilo.

Štemberger je bio najstariji igrač na subotnjoj utakmici i jedini koji je odigrao svih 40 minuta.

I to na visokoj razini, barem u završnici, onda kada je najviše i trebalo.

Šut ga možda i nije najbolje služio (7-20, trice 6-15), ali je dodao tri ukradene lopte i osam asistencija.

No, nije jedini koji zaslužuje pohvale, naročito kvalitetne dionice odigrali su standardno Filip Tončinić, ali i Andro Krstinić (14 skokova) i Nikola Jadrijev (trice 4-9), Jashari je dirigirao 37 minuta.

Dojmljiva je bila i dionica mladaca Ante Volarevića i Vita Smojvera tijekom druge četvrtine, s deset njihovih kombiniranih poena (svaki po trica i ubačaj) i ponešto dobrog momčadskog angažmana u obrani Riječani su se u 18 minuti odvojili na 42:29, što je bila najveća prednost na utakmici.