Veljačić odveo Riječane u borbu za naslov prvaka!

Srijeda, 11. svibnja 2016. 20:52 Napisao/la  Patrik Mršnik izvještava iz Splita

Susret 13. kola: Split - Kvarner 2010 73:79 (21:28, 15:16, 21:19, 16:16)

A-1 košarkaška liga za prvaka - 13. kolo

SPLIT - KVARNER 2010 73:79 (21:28, 15:16, 21:19, 16:16)

Mala dvorana SC Gripe. Gledatelja 250

Suci: Sreten Radović (Dubrovnik), Tomislav Hordov (Zadar) i Davor Stojić (Šibenik)

SPLIT: Subotić 3 (1-1), Vrgoč, Kalajžić 8 (2-2), Kotrulja, Markulin, Filipović 12 (1-1), Dijan 10 (2-2), Matić, Jukić 10 (2-2), Najev, Đugum 15 (5-6), Širko 15

KVARNER 2010: Baković 4 (2-2), Veljačić 17 (3-3), Marić 13 (4-4), Jambrović, Marinelli 10 (2-2), Kučan 7 (1-2), Vidmar, Špralja 15, Miličević 5, Olivari, Kalpić, Štemberger 8 (4-4)

Slobodna bacanja: Split 13-14 Kvarner 2010 16-17. Trice: Split 6-24 Kvarner 2010 11-28.

Skokovi: Split 26 Kvarner 2010 27. Izgubljene lopte: Split 11 Kvarner 2010 11

Zovite taksi za doigravanje!

Naslovnica je napisana minutu i deset sekundi prije kraja ogleda u Splitu u kojem je Kvarner 2010 svladao domaćina rezultatom 79:73.

Bilo je 71:71, Mauro Veljačić, poznatiji pod nadimkom 'Taksi' zabio je šest vezanih poena. Iz prodora koš i dodatno bacanje, a onda i tricu s devet metara za odvajanje na nedostižnih šest poena prednosti.

Omaleni Kirac uveo je Riječane u doigravanje za naslov prvaka Hrvatske, kolo prije kraja Lige za prvaka.

Kontrolirali su Riječani susret od njegove prve minute pa sve do dvadeset i osme. Onda stali pa se u završnim minutama vratili i uzeli bodove Tako to otprilike zvuči kada se zna po što se ide, ali se u međuvremenu stigne izgorjeti od želje za pobjedom. Bila je to najprije igra za pobjedu, a onda i za pokazivanje karaktera.

Bio je to povratak na mjesto sreće od ove jeseni kad su Gripe ostale utišane Špraljinom tricom. Sada je ulog bio puno veći, kao i slast pobjede.

Baš je Špralja opet, barem u prvom poluvremenu bio čovjek odluke, u manjem ili većem postotku. Zabio je prvu tricu, bježao Đugumu kojeg ni poeni na drugoj strani terena nisu mogli amnestirati od poraza u borbi centara.

Špralja je otvorio, Kvarner je u dvije i pol minute dvaput ukrao loptu i postigao četiri lagana poena za 2:7. Još se nije ni počelo, a Splitovi su igrači već dobili prvu 'bukvicu' Ivice Skelina na minuti predaha.

Mlade snage su u susret ušle vrlo nervozno. Poglavito se to odnosi na Luku Kotrulju, juniorskog reprezentativca iz redova Splita kojeg gleda i njegov izbornik Marijan Mance. Ušao je u šestoj minuti kako bi odmijenio kapetana Srđana Subotića, mala kazaljka na satu nije ni stigla napraviti puni krug, a ovaj je već imao tri osobne pogreške.

Isti je broj faulova u 15. minuti imao Paolo Marinelli kojem se unatoč osam postignutih poena na poluvremenu znalo 'omaknuti'. Ušao je s dva promašena vanjska šuta, napravio dva prekršaja u obrani rukama, dijelom tijela kojim se obrana na igraču u pravilu ne igra. Već na kraju treće četvrtine morao je izaći s pet prekršaja, što je atipično i za njega ia za poziciju na kojoj igra.

Međutim, sve se to dalo nadomjestiti, jer Splićani su strahovito promašivali te jednako griješili kao i njihovi gosti. Domaćin se sporo kretao i izgledao slabokrvno, toliko da je u 8. minuti već bilo 20:10 za Kvarner te da je sam Šime Špralja zabio broj poena jednak zbroju cijele momčadi u žutom.

Špralja je zabio deset i izašao, baš kada je to učinio njegov plesni partner Ante Đugum s druge strane.

Ipak, nakon Marinellijeve trice (21:31), uslijedile su minute bez poena gostiju i Splitova serija 7:0. Tek kada je Marijan Mance udijelio par savjeta, sve je opet proradilo. Vratio se Špralja, pet vezanih poena ubacio Miličević, a četiri Kučan pa je Kvarner mirno na poluvrijeme odnio zalihu od osam poena.

Na početku nastavka Kvarner je uspješno udvojio Đuguma, ali je Marinelli brzo (i bespotrebno!) napravio svoj četvrti prekršaj. Mance ga nije mijenjao jer je napad štimao (38:51 u 24. minuti!), nastavilo se dalje. Sve do incidentne situacije kada su se Štemberger i Širko nakon jednog duela ispod splitskog koša umalo potukli...

Održavao je Kvarner svoju prednost do same završnice trećeg perioda. Međutim, s vodstva 47:61 domaći u svega šest minuta izjednačavaju rezultat na 63:63.

Marinelli je bio vani, Riječani su počeli promašivati u nizu, a domaći malo-pomalo grabiti prema naprijed. Bez Marinellija igralo se s Kučanom na niskom krilu, bez odustajanja od prvotno smišljene taktike unatoč izostanku vanjskog šuta od 28. minute nadalje, sve do Veljačićevog ubačaja koji će odlučiti.

Prvi riječki poen uopće u posljednjoj četvrtini zabio je upravo Veljačić nakon 4.20 minuta igre iz slobodnog bacanja.

Iako je sve upućivalo na kraj identičan onome iz riječke utakmice (4 poena u zadnjoj četvrtini), takvo se što ipak nije dogodilo.

Domaći nisu znali preokrenuti tijek utakmice iako su psihološki nakon povratka bili puno jači. Kvarner je izdržao i ušao u povijest.