A-1 Liga za prvaka: Ciboni bodovi na Kozali, fizički spremniji Vukovi slavili protiv Kvarnera

Petak, 18. travnja 2014. 19:36 Napisao  Patrik Mršnik

Susret 6. kola: Kvarner 2010 - Cibona 69:86 (16:21, 12:22, 21:19, 20:24). Nije se dogodila neizvjesnost kao u prošlogodišnjim ogledima

A-1 košarkaška Liga za prvaka - 6. kolo

KVARNER 2010 - CIBONA 69:86 (16:21, 12:22, 21:19, 20:24)

Dvorana Dinko Lukarić. Gledatelja 900.

Suci: Dubravko Muhvić (Karlovac), Siniša Herceg (Zabok) i Živko Mirilović (Karlovac)

KVARNER 2010: Stipčić 6, Veljačić 2, Čakarun 10 (5-10), Boban 12 (1-3), Škifić, Šamanić, Krivec 10 (5-7), Širko 19 (4-4), Miličević 2, Mustapić 8, Čuić

CIBONA: Kus 14, Planinić, Blassingame 11 (1-3), Demo, Šarić 8 (3-8), Rozić 7 (1-2), Jagodić-Kuridža 19 (7-8), Junaković, Mavra 3, Arapović 6, Siriščević 18 (4-6), Gabrić

Slobodna bacanja: Kvarner 2010 9-15 Cibona 16-18. Trice: Kvarner 2010 6-23 Cibona 10-23

Skokovi: Kvarner 2010 26 Cibona 36. Osobne pogreške: Kvarner 2010 22 Cibona 20.

Energetski jakoj Ciboni domaćin nije mogao parirati više od petnaest minuta utakmice. Iako je sve krenulo 'ziheraški' kasnije su se izabranici Slavena Rimca već znali i mogli odvojiti od šuterski iznimno slabih Riječana. Podatak o niti jednoj zabijenoj trici iz deset pokušaja u prvom poluvrmenu dovoljno govori o neefikasnosti inače požrtvovnij Riječana. Uz probleme s udarcem za tri poena, već je standardan i onaj s osobnim pogreškama, pa je tako Jakov Mustapić skupio četiri prekršaja u šesnaest minuta igre, tri je imao Širko. Mirisalo je na završnu dramu tek u početku.

Prigodan dar Kusu
Uoči utakmice vodstvo riječkog košarkaškog kolektiva uručili je prigodan poklon Riječaninu u redovima Cibone. Nije Kvarner zaboravio na dane koje je njegovo djete Davor Kus provelo u svom matičnom klubu. Umjetničku sliku Davoru Kusu uručio je predsjednik Kvarnera Duško Miočić.

Kvarner je najveće vodstvo (9-6) stekao slobodnim bacanjima Čakaruna odnosno lijepim ulazom agilnog Kriveca. Sve što je od tada bilo u vodstvu u znaku je plave boje. U šuterski iznimno slabom poluvremenu Cibona se dozirala pa je tako Siriščević pogodio za izjednačenje (9-9). Do prve veće prednosti dolaze Zagrepčani početkom druge četvrtine, budući su momci u bijelim dresovima do konca prve još donekle i držali priključak nošeni publikom. No, primjetni su bili umor i bolja fizička pripremljenost gostiju.

Najbolji igrač ABA-lige u regularnom dijelu sezone Dario Šarić ponašao se rezervirano, zabivši samo četiri poena za jedanaest minuta u prvom dijelu. Kombinatorikom i umijećem došli su do 16-23 košem Jagodića-Kuridže, a prednost se ponovno spustila na tri poena koševima Kriveca i Stipčića, koji su tako nakon minute igre u drugoj četvrtini prisilili Slavena Rimca na pozivanje minute odmora.

Obrambeno solidni domaćini počeli su popuštati, a prednost gostiju ekvivalentno rasti. Koš i dodatno bacanje realiziora Kus, pa potom Jagodić-Kuridža i Rozić završavaju seriju 0-7 za 23-30. Cibona je u prvom dijelu u potpunosti nadskakala Kvarner (7-14 prednost u skokovima), što je i kumovalo prednosti od petnaest poena na velikom odmoru. Iako je Stipčić košem vratio na 26-32, do poluvremena gosti rade veliku seriju 1-10 i odlaze na predah s konačnih 32-45. Problemi s prekršajima trenera Kvarnera Anzulovića nagnali su na uvođenje Miličevića umjesto indisponiranog Mustapića. Nastavak utakmice mogao je poći samo u jednom smjeru.

Pošao je u smjeru teledirigiranom od strane Ivana Siriščevića. Splitski tricaš pristigao ove zime s Gripa stavio je dvije trice u nepunih pet minuta nastavka, pa je prednost gostiju dosegla okruglih dvadeset koševa. Nisu mogli i dalje domaći pravilno odgovoriti, niti šuterski, niti energetski, trica je bila na stravičnih 0-14 u dvadeset i petoj minuti, ni neke zicere nisu uspijevali zabiti riječki košarkaši. Na razini zadatka bili su tek rijetki poput Čakaruna, skakački raspoloženog najbokjeg strijelca u dotadašnjem tijeku. Zabio je Čakarun deset poena, kao i Širko.

Niti jedna s linije s tri poena nije ušla sve do Bobanove u 27. minuti, upravo je taj impuls nedostajao kako bi se stvari na parketu zakomplicirale. Ciboni su Šarića nadomjestili upravo Jagodić-Kuridža u borbi pod kišem, Siriščević izvana uz uvijek zahvalnog Blassingamea. Riječani su se mini-serijom 5-0 približili na podnošljivih minus šesnaset. U igri je kod gostiju adekvatnu rolu dao i Arapović, dobro odmjenivši Blassingamea, dok je povratak Bobana koji u vrlo kratkom periodu stavlja sedam poena bio uvjetno kratak zbog četvrte osobne pogreške.

Krenulo je tricaški i Širka za 43-60, Boban radi treći prekršaj što na liniji slobodnih bacanja koristi Kus, pa je tako novi riječki pokušaj da utakmicu učine neizvjesnom ostao samo u fazi planiranja. I dalje je bilo velikih minus trinaest (49-62) uoči posljednjih deset minuta. Trice na početku posljednje četvrtine zabijaju Kus i Boban, dva najpreciznija pucača s obje strane. Bobanova je to bila druga, Kusova treća, koliko je imao i osobnih pogrešaka nakon trideset i dvije minute igre.

Ubrzo mu se trećom, odnosno četvrtom priključio Siriščević, anulira ga Širko svojom drugom, nastavili su tada festival trica Blassingame i Širko, sve je to odgovaralo željama Cibone. Vodstvo je Zagrepčana na pet minuta do kraja bilo za Riječane nedostižnih sedamnaest koševa. Cibona povećava, no Boban tricom ponovno smanjuje na 63-81, da bi na kraju završilo sa sedamnaest poena riječkog zaostatka.