Petak, 31. listopada 2014. 20:18 Napisao/la  Patrik Mršnik izvještava iz Sinja

Utakmica 5. kola: Alkar - Kvarner 2010 92:78 (15:16, 21:19, 27:22, 29:21)

A-1 liga košarkaša, 5. kolo

ALKAR - KVARNER 2010 92:78 (15:16, 21:19, 27:22, 29:21)

Dvorana srednje škole, Sinj. Gledatelja 500.

Suci: Luka Kardum (Šibenik), Davor Stojić (Šibenik) i Marko Živaljić (Split)

ALKAR: Bilić 17, Jo. Boban 2 (1-4), Bilandžić, Modrić 6, Pavić, Vitali 18, Ju. Boban 3 (1-3), Gaurina 27 (11-18), Svalina 3, Perajica 2 (1-2), Kanaet 14 (6-8)

KVARNER 2010: Stipčić 8 (2-7), Veljačić 9 (3-12), Čakarun 9 (3-5), Cinac 5, Šamanić, Konjević 14, Štemberger 22 (7-10), Miličević 7 (2-7), Vidmar, Kučan, Olivari, Jambrović 4

Slobodna bacanja: Alkar 9-17 Kvarner 2010 20-24. Trice: Alkar 9-23 Kvarner 2010 12-28

Skokovi: Alkar 30 Kvarner 2010 29. Osobne pogreške: Alkar 25 Kvarner 2010 19

Košarkaši Kvarnera 2010 upisali su prvi poraz u A-1 ligi na gostovanju u Sinju. Više raspoloženih pojedinaca, ali i gromoglasna podrška domaće publike ostavili su bodove u Sinju, Riječani su pružili dobar otpor sve do posljednjih pet minuta, kada su pokleknuli. Ništa im nije za zamjeriti, mlada je momčad Marijana Mancea pokazala karakter i izgubila od, za toliko bolje momčadi na parketu. Niti dvanaest riječkih trica nije bilo dovoljno.

Da će se u Sinju igrati 'na nož' zanlo se i prije početka utakmice petoga kola A-1 lige košarkaša. Uvijek je u srednjoškolskoj sportskoj dvorani gostima teško uzeti bodove, na vrućem parketu pred načičkanim tribinama. Riječani su u prvom poluvremenu prezentirali dobru, taktički pametnu i odgovornu košarku koja je simbolizirala vodstvo domaće momčadi od tek jednog koša prednosti. Štemberger je potpisao prvi koš na utakmici uz Miličevićevo slobodno bacanje nariječkoj strani. Domaći su krenuli furiozno, s tri pogođene trice. Dvije je stavio Gaurina, a jednu Jure Boban nakon tri i pol minute bilo je 9:6. Nikola Gaurina i Jure Boban stavljaju na 13-10, najveću prednost Alkara u prvoj četvrtini koju koševima Čakaruna, Stipčića i Cinca Kvarner riješava u svoju korist.

U drugoj nije bilo ništa manje napeto na parketu uz konstantne povike s tribina od strane domaćih navijača Maligana. Cijela je dvorana kao i uvijek, bila uz Alkare u svakom napadu, što je riječkim košarkašima dodatno otežavalo situaciju s kojom su se znali nositi. U prvoj četvrtini Alkar je nakon tri uvodne trice promašio šest novih pokušaja, Kvarner je prvu pogodio preko Štembergera iz petog pokušaja. Domaći kreću u nastavak serijom 5:0, nakon čega Čakarun stavlja koš i dodatno bacanje za 24:24 u 13. minuti susreta. Konjević zabija novu tricu za vodstvo gostiju u trenucima kada su se odmarali Štemberger i Stipčić, bio je to riječki odgovor u seriji 6:0. No, koševima Gaurine i Kanaeta rezultat je ponovno poravnat (29:29), a na predah se otišlo s minimalnih 36:35 za domaćine. Moglo je vodstvo ostati na riječkoj strani da su Štembergerr i Veljačić zabili iz vana trice u posljednjim napadima Kvarnera u prvom dijelu.

Riječani nakon prvih dvadeset minuta nisu imali problema s prekršajima, domaća ih je momčad sakupila jedanaest, Kvarner tek šest. Nastavak je košem otvorio VItali za 38:35, ponovno nisu ulazile trice Štembergeru i Veljačiću pa domaći odlaze na pet koševa prednosti. Ubrzo se, unatoč tome ponovno nalaze u egalu zahvaljući četirima vezanim koševima Štemergera, pa ih ponovno vraća Toni Vitali sa vlastitom serijom 6:0 (46:39). Zabija tricu potom i Modrić za odlazak na deset koševa sinjske prednosti, bili su Riječani bez ideje u uvodu drugog dijela, ponijela je domaćine publika ka velikoj prednosti. Smanjio je zakratko Štemberger tricom, no domaća je prednost ostala neistopljena nakon koša Vitalija za 53:42.

No, niti tu nije bio kraj dramama, jer s nove dvije trice Štembergera i jednom Konjevića Kvarner dolazi na 55:53, na dvije minute od kraja trećeg perioda. Devet trica dali su izabranici Marijana Mancea u prvih pola sata utakmice naspram osam sinjskih. Posljednju je domaću dao Kanaet za 63:57, rezultat uoči posljednje četvrtine. U posljednjoj je Alkar ponovno imao devet koševa viška nakon ubačaja Gaurine i Kanaeta (66:57), što je tricama smanjili Veljačić i Stipčić. Vitali potom stavlja koš i dodatno bacanje za 71:65, što je na šet i pol minuta do kraja tricom podebljao Mirko Modrić. Deset je koševa sinjske prednosti u posljednjih pet minuta bilo previše za nadoknaditi, bodovi su tako ostali u Sinju.