ABA liga: Cedevita poražena u Beogradu kod Crvene zvezde uoči kup-ogleda s Kvarnerom 2010

Ponedjeljak, 16. veljače 2015. 22:21 Napisao/la  SC

Susret 22. kola: Crvena zvezda - Cedevita 78:63 (16:22, 27:11, 16:25, 19:5). Sve je do ulaska u posljednju četvrtinu bilo u egalu, Zvezda je podigla ritam obrane i u završnici pobjegla Cedeviti

ABA liga - 22. kolo

CRVENA ZVEZDA - CEDEVITA 78:63 (16:22, 27:11, 16:25, 19:5)

Hala Pionir, Beograd. Gledatelja 5.135

Suci: Zdravko Rutešić (Nikšić), Miloš Koljenšić (Podgorica) i Mario Majkič (Šmarje)

CRVENA ZVEZDA: Williams 3, Rebić, Dangubić, Mitrović 14 (5-6), Lazić 4 (4-4), Blažič 5 (3-4), Kalinić 10 (2-2), Marjanović 10 (2-2), Tejić 6 (0-4), Jenkins 11 (2-2), Jović 7, Zirbes 8 (0-2)

CEDEVITA: Zubčić 5, Barać 7 (3-4), Ramljak, Pilepić 10 (3-3), Babić 5, A. Delaš, Žganec, Bilan 13 (5-6), M. Delaš, Gordić 9 (0-1), Tomas 9 (6-7), Arapović 5

Slobodna bacanja: Crvena zvezda 18-26 Cedevita 17-21. Trice: Crvena zvezda 8-19 Cedevita 6-22.

Skokovi: Crvena zvezda 34 Cedevita 29. Osobne pogreške: Crvena zvezda 22 Cedevita 25.

Košarkaši Crvene zvezde nastavili su svoj niz nepobjedivosti na domaćem parketu u ABA ligi. Do posljednje četvrtine sve je bilo u egalu, no završnicu obilježava izuzetno pokretna obrana domaćih koja je Cedevitu limitirala na samo dva poena u sedam minuta posljednjeg perioda. Igralo se u serijama, nakon dvije Cedevitine i dvije Zvezdine, jednu su više, upravo onu na kraju imali domaći igrači što im je donijelo konačno slavlje. Sve je završeno s visokih petnaest koševa domaće prednosti, zahvaljujući Cedevitinom posustajanju na kraju ogleda.

Cedevita je svoj period igre imala u prvoj četvrtini. Tada su domaći odigrali slično kao i protiv Panathinaikosa u Euroligi proteklog vikenda, gosti su krenuli agresivnije u obrani, iznenađenje u obliku Jovića na poziciji Zvezdinog razigravača nije previše poremetilo koncepciju igre Jasmina Repeše. Cedevita je tako poslje nepunih pedeset sekundi imala početnih 0:6, Pilepić je stavio i na 0:8 poslje minute i pol, ali je ubrzo zatim zaradio svoj drugi prekršaj. Imao je riječki bek problema s prekršajima, s tri poslje prvih deset minuta nije se moglo dati previše, što se i osjetilo na rezultatu na poluvremenu. Međutim, zagrebačka je momčad nastavila istim tempom kroz prvu četvrtinu, domaći su u šest minuta zabili tek četiri poena. Najveću prednost na utakmici Cedevita je imala u sedmoj minuti (4:16). Arapović je zabio tricu, potom i položio za plus deset što je povećao Bilan s dva slobodna bacanja.

Crvena zvezda vratila se na 16:18. Za seriju 12:2 najzaslužniji su Kalinić i Williams, čijom je tricom prednost gostiju gotovo sustignuta. Ipak, slobodnim bacanjima Tomasa i Baraća Repešina je momčad sačuvala prednost na prvom odmoru, bilo je i dalje respektabilnih šest koševa viška za Cedevitu. No, bilo je to uglavnom sve od njih za prvo poluvrijeme. Pilepić je imao tri, nedugo zatim po dva su prekršaja skupili Ante Delaš i Miro Bilan. Trica je na odmoru bila 2-9, šut ispod pedeset posto.

Beograđani se vraćaju na 23:24. Jenkins u prve dvije minute nastavka zabija pet poena, zabijai Zirbes koji je u ranoj fazi utakmice odmjenio standardnog Marjanovića. Pokazat će se to kao pravi potez domaćeg trenera Dejana Radonjića, Zirbes je, posebice kada bi bio proigran od strane Tejića bio nerješiva enigma za goste. Do prvog vodstva Crvene zvezde trice su izmijenili Zpupčić i Jović, kada Cedevita staje. Domaći rade seriju 15:2. Krenulo je upravo košem Zirbesa, povećao je Blažić na 30:27, Cedevitine je jedine koševe dao Bilan iz slobodnih bacanja (32:29). Ubrzo je već bilo i plus 13 za domaće, Marjanović i Tejić postavljaju na 41:29. Koševima Baraća i Babića Cedevita smanjuje, no na konačan rezultat prvog poluvremena, 43:33 postavlja Jenkins sa sirenom.

Drugo poluvrijeme tricom je otvorio Nemanja Gordić, ubrzo ga je poništio Tejić svojom drugom tricom nakon što je Gordić promašio dva ishitrena šuta. Za tricu je, netipično, probao i Stanko Barać prije novih Pilepićevih poena (46:38) na isteku 23. minute. Crvena zvezda sredinom se treće četvrtine našla u problemima. Nakon Tomasovih slobodnih bacanja tehničku je pogrešku zaradio Boban Marjanović zbog prekršaja na Baraću Tada su Zagrepčani pogodili tek jedno slobodno bacanje (Tomas), nakon čega Pilepić stavlja tricu (46:44). Poništava ga Kalinić preko Tomasove ruke, nakon čega se publika u Pioniru opet budi.

Sudačka trojka Zirbesu svira faul na Pilepiću, koji postiže oba bacanja, nakon čega Gordić i Barać stavljaju Cedevitu u novo vodstvo (49:50). Treća četvrtina bila je u znaku Frana Pilepića, iznudio je tri prekršaja, ukrao dvije lopte i stavio osam poena. Nakon minute predaha domaća je klupa dobila tehničku pogrešku, Pilepić i Tomas stavljaju slobodna bacanja za 49:53. Crvena zvezda u znatno je nervoznjem tonu odigrala ostatak trećeg perida, iako su i jedni i drugi imali problema s osobnim pogreškama. Pilepiću su se s tri osobne pogreške uoči posljednjeg perioda priključili Tomas i Arapović, kod Zvezde su pak problema imali centri (Marjanović, Zirbes) te krilo Tejić.

Ne čudi stoga neizvjesnost koja je bila nastavljena tricama Tomasa s jedne i Mitrovića s druge strane (56:56). U posljednju četvrtinu domaći su ušli s košem prednosti. Ušli su s provjerenim receptom, agresivnom obranom kojom su zatvorili Cedevitu u drugom periodu. Dugo su gosti bili bez koša, prislili su ih Beograđani da uđu u bonus već nakon tri minute. U istom je razdoblju pao samo jedan poen pa je Zvezda dugo imala 60:58, što je u 34. minuti svojim slobodnim bacanjima povećao Marjanović. Košem Jenkinsa domaći odlaze na 66:60, Repeša s klupe Cedevite zove minutu predaha na ulasku u zadnjih pet minuta, nakon koje dolazi konačno rješenje utakmice. Tomas promašuje tricu, a Marjanović i Blažič svojim koševima stavljaju Zvezdu na 76:60. Bila je to nedostižna prednost za Repešine izabranike koji su se izvrsno predstavili kod lidera ABA lige u Beogradu.

Bila je ovo dvadeset i prva pobjeda Crvene zvezde, jedini su poraz doživjeli prije dva vikenda u Novom Mestu kod Krke. Cedevita se već večeras upućuje prema Osijeku, gdje će sljedećih dana biti njihova baza budući da su domaćini završnice Kupa Krešimira Ćosića.