AMATERSKI RUKOMET

Organizacija pet utakmica stoji 13.000 kuna!

Subota, 14. rujna 2013. 12:23 Napisao/la  Nenad Daskijević

Nije mi jasno zašto ti suci kod nas u Rijeku uvijek dolaze iz udaljenijih krajeva, pita direktor Kozale Željko Blažević

Među rukometnim djelatnicima u Rijeci i okolici zagrijala se atmosfera oko već dovoljno gorućeg pitanja financiranja, odnosno pronalaženja financijskih sredstava za rad klubova i njihovih nastupanja. U kuloarima se može čuti ogorčenje novim taksama koje su određene za organiziranje jedne utakmice.

 

Već ionako visoke cijene za sudačke i nadzorničke takse od ove su sezone podignute, što posebno dovodi do očaja prvoligaške klubove. U vrijeme kada novac u klubove više ne dolazi na velika vrata, bilo koja vrsta podizanja cijene natjecanja dovodi u pitanje opstojnost klubova. Ako se zna da se radi o amaterskim udrugama u kojima uglavnom rade volonteri, onda se moramo zapitati za koga se održavaju natjecanja? Unatrag par sezona svjedoci smo sve češćih odustajanja od natjecanja, spomenimo Arenu Jadrograd iz Pule, Sisciu iz Siska i kostrenski Kvarner.

 

 

U propozicijama HRS-a stoji da svaki prvoligaški klub, ako želi nastupati, mora prijaviti drugu ekipu koja nastupa u najnižem seniorskom rangu, te nadalje sve kategorije mlađih dobnih skupina, a to su kadeti, mlađi kadeti i dječaci, koji se natječu u hrvatskim ligama.Te kategorije isto tako nastupaju i u županijskim ligama. Jedan prvoligaški klub ukupno mora prijaviti pet natjecateljskih kategorija i svaka kategorija za sobom povlači određenu cijenu natjecanja. Konkretno, kod prvoligaša iz Matulja to izgleda ovako:

- Prosjek troškova za prvu ligu u odnosu na prošlu sezonu podignut je otprilike za 500 kuna i sada iznosi 4.200 kuna. Tu su uračunati suci i nadzornik, ali još se plaća zapisnički stol, liječnik, obavezno snimanje utakmice, osiguranje i u našem slučaju dvorana. Sve skupa dolazimo do iznosa od oko 6.500 kuna za domaće susrete kojih ćemo ove godine imati 12. Ako nam se raspored “posreći”, u jednom vikendu može se dogoditi da smo za sve kategorije domaćini i da moramo osigurati pet utakmica, onda nam se iznos penje preko 13.000 kuna. Kad odlazimo na gostovanja za prvu ligu iznos je manji, jer pokušavamo uštedjeti na sve moguće načine, a žalosno je da se to lomi na igračima jer im osiguravamo što jeftiniju večeru ili ručak. Naš klub ima sredstva iz proračuna općine Matulji, sponzore skoro da i nemamo. Iz omladinskog pogona dolazi novac od članarina, ali to su sve manji iznosi, jer roditelji nemaju od kuda plaćati te članarine i taj novac uglavnom ide za troškove trenera, a to je otprilike da se pokrije gorivo koje se potroši za dolazak i odlazak sa treninga. Kad smo već kod trenera spomenimo da su oni dužni za svaku sezonu obnavljati licence ili pohađati nove seminare za licence što isto tako predstavlja trošak. Imamo sreće što roditelji djece ipak znaju u kakvoj smo situaciji i oni koji mogu pomažu oko prijevoza na utakmice kada se igra u gostima. Sve u svemu jako, jako skupo za amaterski sport. Vjerujte mi, ne želim biti patetičan, ali ja imam noćne more i ne znam koliko ćemo još izdržati, kaže Goran Stašek, trener u RK Matulji.

U riječkom prvoligašu Kozali razgovarali smo s direktorom Željkom Blaževićem.

- U potpunosti se slažem s trenerom Stašekom. Mi imamo tu sreću da ne plaćamo dvoranu pa je iznos za domaćinstva nešto manji, ali isto tako imamo i manju dotaciju iz proračuna Grada Rijeke. Dobro je da ona uopće dolazi i ne smijemo se požaliti da nije dovoljna. Zato se krpamo na razne načine i tu moram naglasiti veliku ulogu roditelja koji pomažu koliko god mogu. Moram naglasiti da su takse i troškovi za suce veliki i  nije mi jasno zašto ti suci kod nas u Rijeku uvijek dolaze iz udaljenijih krajeva, a  kada igramo u Slavoniji, suci su uglavnom iz tog kraja. Isto tako postavljam pitanje zašto nadzornik mora dolaziti izvana kada u Rijeci imamo kvalitetne ljude u tom kadru. To su stvari na kojima bi se moglo uštedjeti. Moje mišljenje je da je druga momčad koja igra 4. ligu nepotrebna, iako je smatram simpatičnom i zanimljivom. Umjesto te druge momčadi moglo bi se odrediti da svaki klub u seniorskoj postavi ima po dva, tri igrača do 18 godina. Iz svih tih razloga održat će se jedan sastanak svih hrvatskih klubova na kojem će se probati pronaći rješenje da nam se ne dogodi da svake sezone imamo odustajanje klubova, kaže Blažević.

 

Koristimo kolačiće
Na našoj web stranici koristimo kolačiće. Neki od njih su neophodni za rad stranice, dok nam drugi pomažu poboljšati ovu stranicu i korisničko iskustvo (kolačići za praćenje). Možete sami odlučiti želite li dopustiti kolačiće ili ne. Imajte na umu da ako ih odbijete, možda nećete moći koristiti sve funkcije stranice.