Subota, 17. studenog 2018. 16:51 Napisao/la  Igor Vranić

Utakmica 16. kola: Orijent 1919 - Vrbovec 5:1.

Treća HNL - Zapad, 15. kolo

ORIJENT 1919 - VRBOVEC 5:1

Stadion Krimeja. Gledatelja 600

Sudac: Luka Slišković (Zagreb) 7

Strijelci: 1:0 Monjac (17), 2:0 Bijelić (25), 2:1 Slišković (54), 3:1 Weitzer (73), 4:1 Monjac (76), 5:1 Jergović (81)

Žuti karton: Petak (Vrbovec)

ORIJENT 1919: Popović 6 (58 Herman -), Hasičić 6, Andrić 6 (44 Čanković 6), Jergović 7, Mohorovičić 6, Žeželj 6, Fumić 6, Weitzer 6,5, Monjac 7, Bijelić 6,5 (65 Barišić -), Iličić 7,5

VRBOVEC: Jendriš 6, Čupić 5, Pluščec 5, Petak 5, Bojčić 5, Krizmanić 5, Šimić 5,5, Ćosić 5,5 (76 Busija -), Colarić 5 (81 Presečki -), Dminović 5,5 (65 Santons -), Slišković 5,5

Nogometaši Orijenta 1919 uvjerljivom pobjedom (5:1) protiv Vrbovca ostali su u utrci za drugo mjesto uoči dvije zadnje utakmice u kojima igraju protiv regionalnih rivala Krka i Opatije.

Pobjeda je rezultatski daleko uvjerljivija od igre Orijenta 1919 do 73. minute.

U istoj minuti stoper Pluščec je neočekivano pogrešno procijenio let dubinski upućene lopte, Iličić je slijeva ušao u kazneni prostor i dotrčao do prve vratnice, stao i mirno sačekao dok se Weitzer nije dovoljno primaknuo da dodavanje i egzekucija iz blizine izgledaju kao na treningu - 3:1.

Od toga trenutka raspala se gostujuća momčad, Orijent je do kraja utakmice postigao dva pogotka i propustio realizirati dvije velike prilike.

U 76. minuti Weitzer je dubinski odigrao Iličiću u kaznenom prostoru, lopta se u duelu odbila taman po mjeri natrčalom Monjcu, koji je s 13 metara zdesna pogodio bliži kut - 4:1.

U 81. minuti nakon ubačaja iz kuta Jergović je usred kaznenog prostora dočekao još jednu pogrešku gostujuće obrane i sa 7 metara nogom loptu plasirao u mrežu - 5:1.

U 89. minuti opet je Weitzer dubinski proigrao Iličića, koji se na ulasku u kazneni prostor odvojio od čuvara, snažno odapeo u bliži kut, Jendriš je obranio.

U 92. minuti Barišić je ostao sam ispred Jendriša nakon što se lopta odbila u prazni prostor, vratar gostiju uspio je obraniti udarac u situaciji kada vratarev uspjeh ovisi isključivo o vještini igrača.

Momčad Vrbovca na kraju može biti zadovoljna da je primila samo pet pogodaka iako je do trećeg pogotka Orijenta ishod utakmice bio neizvjestan.

Ukupno gledano, utakmica je bila sadržajna više zbog iznimno velikog broja individualnih pogrešaka nego zbog umijeća.

Najbolje je napisati da posjed lopte statistički nije bilo moguće realno izmjeriti budući da ni jedna momčad nije uspjela uspostaviti kontrolirani protok lopte sve dok Orijent nije poveo 3:1 i počeo igrati rasterećeno.

U prvom poluvremenu Orijent 1919 je poveo 2:0 nakon dvije brze transformacije, naizgled su jednostavno domaćini iskoristili brzinske sposobnosti dvojice krilnih napadača.

U 17. minuti gosti su izveli udarac iz kuta nakon kojega se otvorilo prostranstvo na drugoj strani igrališta.

Hasičić je izašao s loptom iz bloka, precizno dugačkim dodavanje pogodio Iličića, koji je glavom odmjereno na desnoj strani proigrao Monjca.

Branič Bojičić pao je u odsutnom trenutku, Monjac je izašao ispred Jendriša i pogodio - 1:0.

U 25. minuti opet je Orijent brzo izašao iz bloka, Iličić je blizu središta igrališta idealnim dubinskim pasom na lijevoj strani proigrao Bijelića, koji je u prvoj utakmici za Orijent demonstrirao veliku brzinu.

Pretrčao je Čupića, izašao ispred Jendriša i poslao loptu u mrežu - 2:0.

Dojam je da je Orijent lakoćom ostvario prednost koju je do odmora sačuvao više zahvaljujući nespretnosti gostujućih napadača nego stabilnoj igri u obrani.

Da će Orijent imati problema s protokom lopte zbog tehničkih pogrešaka ukazala je već 13. minuta, kada je Andrić pogriješio i dodao loptu Sliškoviću.

Napadač gostiju utrčao je u kazneni prostor, Jergović je pravodobno stigao blokirati udarac.

U 40. minuti Žeželj je pod pritiskom izgubio loptu na sredini igrališta, uslijedila je kontra na nepostavljenu domaću obranu.

Slišković je proigrao Ćosića na lijevoj strani kaznenog prostora, napadač gostiju nespretno je pao taman kada se spremao za udarac ispred Popovića.

Najbolju priliku gosti nisu iskoristili u 44. minuti.

Da Mohorovičiću pozicija lijevog braniča nije prirodna najbolje se vidjelo u 44. minuti, kada je zakasnio na dubinski ubačenu loptu, Colarić je mirno primio loptu ispred Popovića i još mirnije promašio vrata.

Na početku drugoga dijela gosti su nastavili igrati tako da su izgledali bliže prvom nego domaćini trećem pogotku.

U 54. minuti u povezanoj izmjeni lopte Dimović se probio lijevom stranom kaznenog prostora, dotrčao do korner-linije, Popović je pogrešno istrčao, prizmeno ubačenu loptu Slišković je gurnuo u mrežu s dva metra - 2:1.

Vrbovec se vratio u utakmicu koja u tim trenucima ničim nije mogla naslutiti da će gosti doživjeti rezultatski debakl.

Orijent je nakon sat vremena ostao bez ozlijeđenog stopera (Andrić) i vratara (Popović).

Trener Mikac odlučio je riskirati od 65. minute, uvođenjem Barišića zarotirao je praktično sva mjesta u zadnjoj liniji tako da je samo Jergović na kraju utakmice ostao igrati na početnoj poziciji u obrani.

Najviše je Mikac pogodio kada je Mohorovičića u završnici vratio na poziciju središnjeg veznjaka u paru sa Žeželjom, igra u središnjici odmah je dobila drugačije konture.

Sve to skupa bila je samo pretpostavka uvjerljive pobjede koja je prije svega ostvarena zbog (pre)velikog broja pogrešaka gostujućih braniča i konkretnog učinka raspoloženog Miroslava Iličića, koji je četiri puta asistirao za prva četiri pogotka.