Subota, 03. rujna 2016. 22:02 Napisao/la  Igor Vranić

Utakmica 2. kola: Grobničan - Naprijed 1:3.

MŽNL NS Rijeka - 2. kolo

GROBNIČAN - NAPRIJED 1:3

Igralište Mavrinci. Gledatelja: 200

Sudac: Marin Vidulin (Kanfanar) 6,5

Strijelci: 1:0 Čaval (8), 1:1 E. Petrović (38), 1:2 Lončar (49), 1:3 A. Petrović (83)

Žuti kartoni: Sharbini, Furijan (Grobničan), Kružić (Naprijed)

Crveni karton: Jukić (Grobničan 85, drugi žuti karton)

GROBNIČAN: Herman 6, Golić 5, Jukić 5, Vukelić 5,5, Čaval 5,5, Fućak 5 (46 Jovanović 5), Furijan 5, Linić 5,5 (57 Conjar 5), Prtenjača 5,5, Sharbini 5, Pilčić 5,5

NAPRIJED: Ciani 6, Čop 6,5, Kružić 6, Matešković 6,5, Ende 7, Rukavina 6 (46 Lukačić 6,5), Iskra 6,5 (71 A. Petrović -), Tomić 7,5, Prpić 6,5 (78 Gržinčić -), Lončar 6,5 (60 Dorčić 6), E. Petrović 7 (88 Juraga -)

Nogometaši Naprijeda pobijedili (3:1) su Grobničan u derbiju 2. kola, koji se na početku sezone prometnuo u utakmicu između dviju momčadi koje bi ove sezone trebale voditi borbu za titulu prvaka.

Što se domaćina tiče, grobnički Dream Team grubo je prizemljio nakon drugoga poraza u drugom kolu. S druge strane, na Hreljinu imaju razloga za zadovoljstvo. Ne samo zbog pobjede Naprijeda protiv favoriziranog Grobničana nego zbog igre koja obećava...

Naprijed je zasluženo pobijedio na Mavrincima u utakmici koja je obilovala prilikama na objema stranama budući da su obje visoko postavljene obrane iskazivale dosta slabosti u pokrivanju protivničkih igrača u slobodnom (među)prostoru.

Momčad Marina Mikca igrala je sadržajnije i poduzetnije. Predvođena raspoloženim Željkom Tomićem, koji je svakom dodiru s loptom stvarao višak igrača ili prostora, hreljinska momčad djelovala je puno brže u protoku lopte i transformaciji preko bokova.

Posebice preko rastrčanog Endea, koji se stalno pridodavao završnici u koju Naprijed u pravilu ulazi s puno igrača.

Snaga Grobničana počiva na neospornoj individualnoj kvaliteti, koja je ovog puta zakazala da bi mogla sakriti slabosti momčadi.

Koliko god Naprijed na Mavrinicima izgledao bolje, Grobničan je propustio realizirati nekoliko "zicera" prije nego što je Anel Petrović u 83. minuti riješio pitanje pobjednika.

Grobničan je počeo obećavajuće. U 8. minuti Čaval je udarcem sa 18 metara iznenadio vratara Cianija kojemu je lopta izmigoljila ispod tijela i završila u mreži - 1:0.

Olako primljeni pogodak na početku utakmice nimalo nije zbunio pozitivno samouvjerene goste, koji su se  nametnuli kroz pas-igru.

Već u 14. minuti Iskra je imao prvu priliku pokazati da Naprijed nije došao na Mavrince ostaviti bodove, udarac iz povoljne pozicije nije bio precizan.

Počelo je razdoblje sadržajnije igre gostiju, koji su u 21. minuti prvi put mogli biti kažnjeni za propuste u obrani.

Pilčić je ostao sam na udarcu s 12 metara, za najboljega strijelca domaće momčadi pozicija je bila više nego izgledna.

Nastavila se jurnjava gostiju za pogotkom na drugoj strani, Tomić je u 25. minuti pokušao udarcem s 18 metara.

Utakmica je ušla u fazu kada je pogodak počeo "visiti u zraku", kao što vole reći kibici.

U 38. minuti dogodilo se očekivano na vrlo upečatljv način.

Tomić je dotrčao s loptom po lijevoj strani, Ende se ubacio u prostor i precizno poslao loptu u središte kaznenog prostora, gdje se Edi Petrović otrgnuo pratnji i školskim trzajem glavom loptu poslao u mrežu - 1:1. Akcija za visoku ocjenu što se tiče tehničke izvedbe!

Naprijed je do odmora vladao situacijom na sredini terena, ali ne i pred svojim vratima.

U 43. minuti ponovo je Pilčić ušao u priliku koja je mogla preokrenuti tijek utakmice.

Primio je Pilčić dugačku loptu iza Kružića, sjurio se slijeva prema kaznenom prostoru, driblingom se uspio osloboditi pratnje za čisti udarac sa 12 metara i - ništa!

Drugi dio odmah je počeo lošom najavom za domaćine, koji su promijenili raspored (Čaval i Jukić igrali su stopere).

U 48. minuti Iskra je iz blizine uputio udarac, koji je Herman obranio u poziciji kada vratari nemaju puno izbora.

Minutu kasnije Herman nije imao nikakvog izbora. Brza izmjena lopte u zonu udarca, Petrovićeva "mantinela" i Lončar je s loptom ušao u kazneni prostor kao na treningu. Uslijedila je rutinska reakcija hreljinskog napadača 1:2.

Pet minuta kasnije Grobničan je opet imao priliku ostati u utakmici. Pilčić je snažno udario po lopti, Ciani je loptu odbio taman na nogu Sharbiniju, koji sa sedam metara šalje loptu pokraj vratiju.

Kada se ne iskoriste prilike kakve su imali Pilčić i Sharbini, teško je očekivati pozitivan rezultat protiv momčadi kakva je Naprijedova.

Kako je vrijeme odmicalo Naprijed je sve više dominirao kroz elemente koji definiraju kvalitetniji nogomet.

Preveli su gosti nekoliko obećavajućih akcija, pretežito preko lijevog boka gdje su dominirali Tomić i Ende, stvorili su nekoliko izglednih pozicija u kojima je nedostajao zadnji potez (Iskra 66).

I opet se Grobničanu otvorilo zahvaljujući individualnoj kvaliteti. Pilčić je u 71. minuti osvanuo u čistoj piziciji za udarac sa 9 metara, Ciani je jako dobro reagirao i osujetio zadnju priliku Grobničana da ostvari pozitivan rezultat.

Do kraja utakmice Naprijed je nametnuo ritam koji Grobničan više nije mogao pratiti.

U 78. minuti Edi Petrović je glavom loptu poslao u nogohvat vratara Hermana. U 81. minuti Ende je ponovo idealno ubacio slijeva, a Anel Petrović u padu zamalo efektno pogodio vrata udarcem glavom.

U 83. minuti sve je bilo gotovo. Matešković je ubacio dugačku, okomitu loptu. Zastala je grobnička zadnja linija, Anel Petrović primio je loptu ispred Hermana i zatresao mrežu za početak velikog slavlja gostiju - 1:3.

Prvo na tribinama gdje se okupilo mnoštvo ljubitelja nogometa, a onda u gostujućoj svlačionici iz koje se orila pjesma nakon utakmice.

Korektno ponašanje na travnjaku nije poremetio ni drugi žuti karton kapetanu Jukiću, koji je prvoligaški sudac Marin Vidulin opravdano izvukao u 85. minuti.