EP 2022: Hrvatska poražena od BiH, u četvrtfinalu protiv Turske

Petak, 17. lipnja 2022. 14:33 Napisao/la  SC

Bit će to jako dobro iskustvo za sve naše igrače, iako smo svjesni da se protiv Turske ne možemo nositi, kaže izbornik Siniša Kuharić.

EP košarkaša u kolicima B I C divizije, Skupina D - 3. kolo

BOSNA I HERCEGOVINA – HRVATSKA 74:61 (13:19, 17:12, 24:15, 20:15)

Dvorana hotela Hills. Gledatelja 100.

Suci: Jakub Kral, Patricia Diez Cabaleiro, Jose Custodio Coelho.

BOSNA I HERCEGOVINA: Rosuljaš 4, Duvnjak, Arnaut 23 (3-4), Šecić, Velibašić, Kamberović, Dizdarić 11 (3-4), Majstorić, Rekanović 32 (4-5), Mahovac, Purić 4.

HRVATSKA: Sinovčić 8, Pandžić, Žagar, Pešić 4, Bistrović, Demirović 34 (6-9), Štimac 12 (4-8), Perinović, Nišandžić, Lisska, Adrić, Bastalić 3 (1-2).

Hrvatska reprezentacija košarkaša u kolicima doživjela je prvi poraz na Europskom prvenstvu B i C divizije u Sarajevu, izabranici Siniše Kuharića u derbi utakmici 3. kola D skupine poraženi su od Bosne i Hercegovine (61:74).

Hrvatska i BiH odigrali su pravu derbi utakmicu, punu naboja i intenziteta, najljepšu utakmicu u dosadašnjem dijelu prvenstva. Hrvatski košarkaši u utakmicu su ušli idealno, ali nakon uvodnih deset minuta uslijedio je pad u igri, zaredale su pogreške (19 izgubljenih lopti), a domaća reprezentacija predvođena dominantnim igračima poput Rame Rekanovića i Nazifa Arnauta to je znala iskoristiti.

Do kraja druge četvrtine BiH je anulirala zaostatak, u trećoj četvrtini se rezultatski odvojila i do kraja susreta vodstvo nije ispuštala iz ruku.

- Bila je odična, izjednačena utakmica, mislim da smo skupo platili naše promašene zicere, bilo ih je previše za jednu ovakvu utakmicu. Imali smo nekoliko prigoda prelomiti utakmicu na našu stranu, ali nakon promašaja vraćali bismo Bosnu i Hercegovinu u igru. U drugom dijelu bio je problem s osobnim pogreškama, u rotaciji nam je nedostajao i Nikola Bistrović, koji zbog temperature nije mogao zaigrati, a kao visoki igrač nam izuzetno puno znači. Čestitam Bosni i Hercegovini na zasluženoj pobjedi, rekao je Siniša Kuharić, izbornik hrvatske reprezentacije košarkaša u kolicima.

Osam minuta prije kraja Hrvatska je došla na samo tri poena zaostatka (55:52), ali snage za preokret nije bilo. Poraz je aktivirao najgori mogući scenarij za hrvatske košarkaše, koji će tako u četvrtfinalu u nedjelju igrati protiv reprezentacije Turske.

Turska je najdominantnija reprezentacija na prvenstvu u Sarajevu, u drugi europski rang ispala je nakon što im je momčadi na prošlom prvenstvu A divizije onemogućen nastup zbog prevelikog broja igrača pozitivnih na COVID-19, a prije tri godine na Europskom prvenstvu osvojili su brončane medalje.

- Igrat ćemo protiv reprezentacije iz A divizije. Bit će to jako dobro iskustvo za sve naše igrače, iako smo svjesni da se protiv Turske ne možemo nositi, zaključio je Siniša Kuharić.

Hrvatsku je protiv Bosne i Hercegovine predvodio Ademir Demirović sa 34 poena, dvoznamenkasti je bio i Ante Štimac sa 12 poena i osam asistencija.

Prvo ime u redovima domaćina bio je Ramo Rekanović sa 32 poena, 10 skokova i 11 asistencija, Nazif Arnaut je dodoao 23 poena, Dino Dizdarić 11.