Subota, 23. rujna 2017. 21:12 Napisao/la  SC

Slaven Belupo - Rijeka 1:1.  Acosty u 93. minuti propustio meč-loptu

Strijelci: 0:1 Heber (59), 1:1 Međimurec (77)

Žuti kartoni: Vrljičak (63), Kendeš (90)

SLAVEN BELUPO: Marković 7, Katić 6,5, Musa 6, Međimurec 6,5 (85 Arap -),  Purić 6, Vidović 6, Bistrović 6, Trebotić 6, Vrljičak 6 (76 Rebernik -), Bouadla 6,5, Pejić 6,5

RIJEKA: Prskalo 7, Vešović 6, Elez 6, Župarić 6, Zuta 6,5, Maleš 6 (82 Pavičić -), Bradarić 6,5, Mišić 6, Heber 6,5 (78 Acosty -), Kvržić 5,5, Gavranović 5,5 (64 Puljić -)

Rijeka nije uspjela pobijediti u Koprivnici. Iako je Acosty u sudačkom vremenu propustio realizirati veliku priliku, riječka momčad prema prikazanom na terenu nema razloga za žalopojke.

Domaćini su zaslužili bod! Ako ni zbog čega, a ono zbog pristupa kojim su pokazali veliko htijenje. Veće od gostiju!

Što se taktičkog pristupa tiče, treneri nisu  iznenadili.

Željko Kopić u pravilu utakmice protiv Rijeke počinje igrati s trojicom stopera (Katić, Musa, Međimurec) u zadnjoj liniji, što znači da prvo želi blokirati pokušaje riječke središnjice.

Takav pristup u kombinaciji s visokim presingom prisilio je riječku momčad na maksimalni angažman u svakom duelu, nije bilo popusta.

Igrala je Rijeka angažirano, otprilike onakvim intezitetom koji traži Matjaž Kek, što nije bilo dovoljno da bi gostujuća momčad stvorila pritisak i poremetila raspored domaće momčadi.

Naprotiv, većim dijelom utakmice domaćini su upravo u najjačem riječkom elementu bili ravnopravni, Rijeka u igri "jedan na jedan" niti na snagu nije uspjela stvarati višak ni na jednom dijelu terena.

To je u praksi značilo da gledatelji neće vidjeti izrađene prilike.

Rijeka je dvaput ozbiljno zaprijetila iz prekida, oba puta vratar Marković dobro je reagirao.

U 4. minuti pokušao je udarcem glavom Heber, u 15. minuti pokušao je udarcem glavom Župarić. Oba puta nakon ubačaja iz kuta.

Gostima se strpljenje i discipliniranost zamalo isplatila u 38. minuti, kada se dogodila jedina izrađena prilika do poluvremena.

Pejić se u brzoj transformaciji otvorio poludesno, primio loptu u trku i ušao u kazneni prostor, zahvaljujući upornosti prošao Eleza, u padu vratio Vidoviću, koji je prigrao Boudlu na lijevoj strani kaznenog prostora.

Prskalo je u svom stilu obranio jaki udarac s 10 metara.

U idućoj akciji na drugoj strani domaća se obrana prvi put nije stigla pravodobno posložiti, ali je Kvržić neprecizno pokušao proigrati Gavranovića, koji je na vrhu kaznenog prostora bio u otvorenoj poziciji sam otrčati prema Markoviću.

Bila je to jedina riječka akcija u prvom dijelu koja je obećavala...

Očekivalo se da će iskusna riječka momčad u drugom dijelu dignuti razinu agresivnosti, ali je već 50. minuta naslutila da nema u riječkim nogama dovoljno impulsa.

Na kraju povezane akcije Purić je ostao sam na desnoj strani kaznenog prostora, Prskalo je ponovo morao spašavati.

Petnaestak minuta igralo se uravnoteženo bezopasno, a onda je  Rijeka povela zahvaljujući upornom Zuti, nesmotrenom Markoviću i Heberu, koji se opet našao na pravom mjestu u pravom trenutku.

Sve bolji Zuta izmijenio je dodavanje s Gavranovićem, ušao u kazneni prostor i najviše skočio na tzv. ničiju loptu koju je idealno spustio Heberu.

Donedavni napadač Slaven Belupa uputio je ne baš jakim udarcem loptu ravno u Markovića, kojemu je lopta prošla kroz noge i završila u mreži - 0:1.

Počelo je teći najbolje razdoblje igre riječke momčadi, desetak minuta gosti su izgledali kao da će Marković prije nego Prskalo primiti pogodak.

A onda je Kopić počeo mijenjati igrače  i pomaknuo momčad bliže Prskalu, riječka se momčad neočekivano povukla i prepustila događajima.

U 76. minuti Kendeš  se sam pojavio na desnoj strani, Prskalo je opet bio pravodoban.

U 77. minuti pritisak domaćina se isplatio.

Pejić je skočio najviše nakon ubačaja iz kuta i glavom skrenuo loptu, Prskalo je otišao u prazno iako je s obzirom na poziciju bilo svejedno što radi jer nigdje nije mogao stići, Međimurec je na drugoj vratnici otpratio akciju do kraja i loptu nogom gurnuo preko gol-linije - 1:1.

U 80. minuti Kendeš se opet našao na otvorenom prostoru usred kaznenog prostora, loptu je nespretno poslao preko vratiju.

U zadnjih desetak minuta Acosty i Pavičić pokazali su Keku zašto se nije imalo smisla zavarati utakmicom u Splitu, mentalno potrošena okosnica prošlogodišnje momčadi duže razdoblje jednostavno vapi za osvježenjima.

Više su Acosty i Pavičić  konkretnog napravili u napadu u desetak minuta nego svi njihovi suigrači zajedno u 90 minuta!

Pavičić je dvaput (86, 88) imao vratara Markovića na nišanu.

Prvi put je neočekivano pokušao odigrati povratnu loptu kada je trebalo zabiti pogodak, drugi put je izmijenio dodavanje s Acostyjem, ostao sam na vrhu kaznenog prostora i loptu poslao u Markovića.

U 93. minuti Acosty je propustio meč-loptu.

Ubacio se Ganac iza leđa domaće obrane, primio Bradarićevu loptu i iz okreta pokušao svladati Markovića, koji je brzom reakcijom skrenuo loptu i postao najbolji igrač utakmice unatoč velikoj pogrešci kod  Heberova pogotka.