Subota, 04. svibnja 2013. 19:21 Napisao  Marko Babić

Prva utakmica finala: Primorje EB - Jug CO 8:9 (2:1, 1:3, 3:4, 2:1)

PRIMORJE EB - JUG CO 8:9 (2:1, 1:3, 3:4, 2:1)

Bazeni Kantrida. Gledatelja: 1.600. Suci: Gomez i Severo (oba Italija).

PRIMORJE EB: Vićan, Obradović, Paškvalin, Krapić, De. Varga 1, Sukno 4 (1), Muslim 1, Jelača 1, Da. Varga 1, Barać, Šetka, Garcia, Križanec, Buljubašić.

JUG CO: Bijač, Vranješ, Bošković 2 (1), Janović 1, Joković 2, Azevedo 2 (1), Marković, Bušlje 2, Karač, Dobud, Ivović, Macan, Nižić, Pavlović.

Igrač više: Primorje EB 12 (5), Jug CO 13 (4).

Peterci: Primorje EB 1  (1), Jug CO 2 (2).

Tri isključenja: Da. Varga (Primorje EB), Marković, Dobud (Jug CO).

Vaterpolisti Primorja EB poraženi su od Juga u prvoj utakmici finala doigravanja za prvaka Hrvatske. Prednost domaćeg terena koju su stekli kroz napornu sezonu prokockali su u jednoj utakmici. Nakon što je Primorje povelo 2:0, Jug je preokrenuo na 2:3 i više se nije okretao. Primorjaši su ostali u utakmici do zadnjih sekundi prokockavši u završnici nekoliko prilika za izjednačenje. U posljednjoj akciji Anđelo Šetka je pokušao, ali Bijač je lako zaustavio udarac i publika je 30 sekundi prije kraja počela napuštati bazen.

Prije zadnjeg pokušaja, Primorje nije iskoristilo igrača više kod 7:8. Garcia je zatim pokušao 3:28 minute prije kraja, a dvije minute prije kraja kod 8:9 Denes Varga slabo je pucao u novom napadu u kojem je Primorje imalo brojčanu prednost.

I sve se to naravno osvetilo domaćinu koji je  priliku da se odvoji zapravo prokockao u prvoj četvrtini kada je iz pet pokušaja realizirao samo jedan napad s igračem više. Na otvaranju utakmice obje ekipe imale su problema s relizacijom, do prvog pogotka treba istaknuti dvije odlične reakcije Javia Garcije u obrani. Kada je Primorje izborilo igrača više, a Sukno brzo realizirao, tribine su proključale.

Riječka momčad ostala je čvrsta u obrani. U idućem napadu Garcia je pronašao zaboravljenog Denesa Vargu koji je bio precizan - 2:0. Jug pak nikako nije uspijevao pronaći put do mreže. Nakon drugog gola Primorja, Dubrovčani su imali napad s dva igrača više, ali nakon sjajne obrane Vićana Dobud je promašio gol iz neposredne blizine.

Riječani su se također mučili su igračem više. Bijač je obranio pokušaj Obradovića s igračem više, a nakon gola Azeveda, u novom napadu s brojčanom prednošću Krapić je ostao sam pred Bijačem i pogodio - gredu!

Pad domaće momčad uslijedio je na otvaranju druge četvrtine, Jug je pogocima Janovića i Bušlje (prvi gol Juga s igračem više) stigao u rezultatsku prednost 2:3. Primorje se nakratko probudilo, Daniel Varga odlično je proigrao Muslima za prvi riječki gol nakon 8:30 minute posta! Kao što je Primorje u prvoj četvrtini propustilo mnoge prilike da stekne uvjerljiviju prednost, tako je i Jug trošio prilike. Vićan je obranio pokušaj Ivovića, Joković nije iskoristio igrača više, a Pavlović se sjajno oslobodio na poziciji centra i pogodio gredu.

Ipak, Dubrovčani su stigli do prednosti. U posljednjim sekundama Joković je uštimao nišanske sprave i u napadu s igračem više u posljednjim trenucima druge četvrtine pogodio za 3:4. Stvari nisu išle u dobrom smjeru za Primorje. Prvi napad Juga u trećoj četvrtini preciznim udarcem okončao je Joković, lopta se od vratnice odbila u mrežu - 3:5.

Tada je postalo jasno da će svaki igrač više zlata vrijediti, u idućem napadu Daniel Varga je upravo u takvoj akciji zabio za 4:5. U idućoj prilici Primorje nije imalo uspjeha, Krapić nije iskoristio dodavanje na dva metra.

Daniel Varga pokušao je šraubu iz velike udaljenosti na čuđenje i trenera Ivana Asića, a Mađar je u idućoj akciji skrivio peterac. Bošković je ovoga puta bio siguran za 3:5. Ali na drugoj strani i Primorje je izborilo peterac, Sukno takvu priliku nije propustio - 4:5. Jug zatim nije iskoristio igrača više, Vićan je obranio pokušaj Ivovića, a Sandro Sukno 35 sekundi prije kraja u kontri prebacuje Bijača koji je isplivao i pokušao presjeći loptu - 6:6! Sandro je dignuo ruke i tribine su proključale.

Tribine su bile na nogama i nekoliko trenutaka kasnije zbog odluke o isključenju Buljubašića, a pomoćni trener Igor Pezelj zaradio je crveni karton. Jugaši nisu imali milost, Bušlje je pogodio za 6:7. Na kraju sve što su Riječani pokušavali u zadnjih osam minuta nije više dalo rezultata.