1. liga odbojkašica: Novi poraz Riječanki, Split slavio u derbiju začelja

Nedjelja, 17. studenog 2013. 20:24 Napisao  Marko Babić

Utakmica 7. kola: Rijeka - Split 1700 0:3 (11:25, 22:25, 21:25)

Prva liga odbojkašica

RIJEKA CO - SPLIT 0:3

Utakmica 7. kola, prva jakosna skupina: Rijeka - Split 1700 0:3 (11:25, 22:25, 21:25). Gledatelja: 150. Suci: Vedran Juravić (Zadar), Tajana Kramar Šandl (Zagreb). Delegat: Dušan Branković (Rijeka).

RIJEKA CO: Curać, Popić 4, Boban 2, Milosavljević (L), Cvijić, Francetić, Pešut 18, Šćulac 6, Mioč 7, Kraljević 2.

SPLIT 1700: Klarić, Zovko 13, Aljinović 4, Glavinović, Mamić, Zekanović, Maretić 6, Pejković, Balajić, Glavinić 9, Dimlić 5, Prkačin 11.

Napad poeni: Rijeka CO 31, Split 1700 31.

Blok poeni: Rijeka CO 3, Split 1700 8.

Servis poeni: Rijeka CO 5, Split 1700 9.

Neforsirane pogreške: Rijeka CO 16, Split 1700 13.

Servis pogreške: Rijeka CO 11, Split 1700 2.

Odbojkašice Rijeke poražene su od Splita u derbiju začelja Prve lige. U susret dviju ekipa bez pobjede, bolje su bile splitske odbojkašice koje su odnijele tri boda, čini se bez prevelike muke. Imale su i gošće svojih padova i pogrešaka kroz utakmicu, ali pobjeda objektivno niti jednog trenutka nije dolazila u pitanje. Rijeka je pak previše griješila, ukupno 27 neforsiranih pogrešaka, od čega 13 u prvom setu. Ostao je dojam da su Riječanke proigrale u trenucima kada su se nalazile u rezultatskom zaostatku i kada zapravo nisu imale što izgubiti.

Otvaranje susreta nije bilo obećavajuće. Do prve tehničke minute odmora Riječanke nisu odigrale niti jedan suvisli napad. Unatoč mladosti i neiskustvu pogreške u najosnovnijem tehničkom dijelu trebale su već biti svedene na manji broj. Splićanke u tom periodu nisu odigrale ništa spektakularno, a gošće su servisima napale Teu Pešut. Na terenu se nije događalo ništa posebno, Riječanke su uglavnom griješile ili omogućile Splitu da dobije priliku organizirati laganu kontru, a prema prikazanoj igri u nekim poenima teško je bilo dokučiti da se na Trsatu igra Prva liga. Da nije bilo pokoje pogreške Splićanki, Riječanke bi i uvjerljivije gubile od 3:12 kada je Krešimir Jurić u igru umjesto Popić uveo Boban. Split je od rezultata 2:4 serijom 8:1 stigao do spomenute prednosti. Serija bi možda i potrajala da Maretić nije pogriješila u napadu. Ali ta jedna pogreška ništa nije promijenila.

Druga dionica ponudila je nešto zanimljiviji scenarij. Tei Pešut u napadu su se pridružile Ivana Šćulac i Ana Mioč s nešto konkretnijim učinkom, a Ema Kraljević je prvim blokom domaćina na utakmici donijela vodstvo 5:4! Rijeka je na prvu minutu odmora otišla s 8:6, ali uslijedile su pogreške Mioć i Popić. Pešut i Mioč vratile su prednost na 10:8, a Šćulac je zakucala loptu u mrežu u idućem poenu propustivši priliku da se prednost poveća na tri poena.

Kod 11:11 je zapravo riješen drugi set. Dva asa Aljinović i dva bloka Glavinić donijeli su Splitu prednost 11:16. Rijeka ovoga puta nije potonula, Tea Pešut je s dva napada i asom natjerala gostujućeg trenera Miju Vukovića da pozove minutu odmora. Split je ubrzo poveo 15:20, a nakon napada Mioč i dvije pogreške splitskih odbojkašica Vuković je opet pozvao minutu odmor kod 20:22. Napadima Glavinić i Prkačin preko sredine split je stigao do četiri set lopte. Rijeka je spasila dvije, a onda je kod 22:24 Mioč pogriješila na početnom udarcu.

Treći set ponudio je puno bolje otvaranje Riječanki koji su do vodstva 6:2 stigle zahvaljujući tri neforsirane pogreške gošći. I onda je kod 7:4 uslijedila nova crna rupa i serija Splićanki 8:0. Mladim domaćim odbojkašicama treba odati priznanje da se nisu tek tako predale. Ostale su  u igri, nakon dvije neforsirane pogreške stigle su na poen zaostatka (14:15), na kojem su bile i kod 20:21. Izjednačenje je stiglo nakon bloka Popić za 21:21, ali ubrzo je Split nakon dvije neforisrane pogreške Riječanki priveo susret kraju blokom Glavinić.