Utorak, 26. ožujka 2013. 20:47 Napisao  Luka Variola

Utakmica 1. kola:  Kvarner 2010 - Cibona 84:86 (28:16, 21:18, 19:25, 16:27)

A-1 LIGA ZA PRVAKA - 1. kolo

KVARNER 2010 - CIBONA 84:86

Dvorana Dinko Lukarić. Kvarner 2010 - Cibona 84:86 (28:16, 21:18, 19:25, 16:27)

Gledatelja: 1.200. Suci: Vovk (Slavonski Brod), Holjevac i Katić (obojica Slavonski Brod)

KVARNER 2010: Stipčić 6 (2-2), Veljačić 2, Radić 25 (5-10), Surina 10, Juričić, Cinac 11 (1-1), Škifić 17 (4-4), Boban 1 (1-2), Krivec 12 (2-4), Širko, Jelenić, Smolić

CIBONA: Kus 5, Blassingame 14 (4-8), Šarić 26 (8-8), Marčinković 4 (2-2), Mazalin, Rozić 11, Jagodić Kuridža, Strawberry 9 (3-5), Nicević 5 (1-1), Žižić 8 (0-2), Arapović, Kovačević 4

Slobodna bacanja: Kvarner 2010 (15-23), Cibona (18-27). Trice: Kvarner 2010 (7-20), Cibona (4-17)

Skokovi: Kvarner 2010 23 (4), Cibona 29 (7). Osobne pogreške: Kvarner 2010 27, Cibona 26

Košarkaši Kvarnera 2010 zamalo su napravili senzaciju na otvaranju Lige za prvaka, na prepunoj Kozali od Riječana je bolja bila Cibona  (84:86), koja je u prvome poluvremenu zaostajala čak 20 razlike. No, aktualni hrvatski prvak se u nastavku probudio i predvođen nezadrživim Dariom Šarićem spriječio iznenađenje. Mladi Šibenčanin vukovima je osigurao pobjedu ubačajem sekundu i pol prije kraja susreta koji je nakon šest godina Rijeku vratio u nadmetanja za prvaka. Šarić je s 26 poena bio najefikasniji akter susreta, dok su odličnu riječku momčad predvodili Ivica Radić (25) i Jure Škifić (17).

Čast da postigne prvi koš u Ligi za prvaka pripala je Ivici Radiću, koji je pogodio jedno slobodno bacanje nakon prekršaja Andrije Žižića. U trećoj minuti Bojan Krivec je mirno ubacio tricu za ekstazu na tribinama (6:2). Riječka se mladost nije prepala renomiranog protivnika pa je nakon koša Škifića u šestoj minuti povela 17:9. Zagrepčani su prvu cijelu četvrtinu potrošili na upoznavanje s kozalskim obručima, a dotle su Riječani zabijali i nakon Radićevog zakucavanja u osmoj minuti poveli s + 13 (27:14) za prvu naznaku kako bi Kozala mogla svjedočiti senzaciji.

Mišković, Obersnel, Komadina na tribinama
U utorak su svi putevi vodili na Kozalu. Svi prilazi oko dvorane Dinko Lukarić bili su zatrpani autima, a na tribinama je bila rijetko viđena gužva. Doslovno se tražila karta više, a ulaznica je nestalo uoči samoga dvoboja, pa su neki morali ostati izvan dvorane. Gostovanje najtrofejnije hrvatske ekipe došli su između ostalih pogledati riječki gradonačelnik Vojko Obersnel, nekadašnji župan PGŽ-a Zlatko Komadina, predsjednik Rijeke Damir Mišković, vaterpolisti Primorja EB. Susret je pohodila i Armada, dok su gosti imali podršku skupine od desetak navijača.

Riječani su u istom ritmu nastavili i u drugoj dionici pa je nakon dalekometne trice Kriveca semafor u 13. minuti pokazao pomalo nevjerojatnih + 17 (35:18). Vukovi u prvome dijelu doslovce nisu mogli pogoditi koš, pa je riječka prednost sredinom prve dionice nakon trice Cinca narasla na + 20 (42:22). Zagrepčani su domaću prednost počeli smanjivati tijekom treće dionice. Predvođena Šarićem Cibona je krajem tog razdoblja stigla na samo -4 (62:58). No, predvođen Radićem Kvarner se uoči posljednjih 10 minuta odvojio na nešto veću prednost (68:59).

Vukovi su prednost preuzeli tri minute prije kraja (77:76). Potom je Blassingame s četiri poena goste odveo do 81:77 i kada se mislilo da je utakmica gotova Riječani odgovaraju poenima Radića i Škifića i ponovo dolaze u egal (81:81) 43 sekunde prije kraja. Gostima je novo vodstvo tricom donio Blassingame, da bi jednakom mjerom uzvratio Škifić četiri sekunde prije kraja. Gosti su uzeli minutu odmora nakon koje je lopta došla u ruke Darija Šarića, koji je odlučio utakmicu. Riječanima u preostalom vremenu nije ostalo dovoljno vremena za kvalitetan pokušaj.