Vrijednosnice Osijek odgodile odluku o prvaku, Riječani u utorak imaju drugu meč loptu

Subota, 27. travnja 2024. 18:40 Napisao/la  SC

Riječani su odlično otvorili dvoboj u Osijeku, ali onda su domaćini predvođeni Jamarom Ashtonom Makaijem zavladali parketom i izborili majstoricu na Kozali

Marijan Čakarun u dvoboju s Primorcem i Ashtonom
Marijan Čakarun u dvoboju s Primorcem i Ashtonom Foto: Damjan Jelenović

Finale doigravanja Prve lige košarkaša, 2. utakmica

VRIJEDNOSNICE OSIJEK – KVARNER 2010 80:66 (14:23, 26:12, 29:16, 11:15)

Mala dvorana Gradski vrt. Gledatelja 350

Suci: Radojković, Jovović, Galić.

VRIJEDNOSNICE OSIJEK: Ashton 25 (0-3), Kujundžić 14 (2-5), Vladović 9, Bjelanović 5 (1-2), Primora 11 (4-6), Tomić, Tomljenović, Dmitrović, Budimir 7, Šiško 9 (3-4), Šuvak, Kotrulja.

KVARNER 2010: Bille 12 (2-6), Čakarun 13 (11), Lisica 9 (1-2), Jelenković 3, Marinelli 14, Vujasinović 3, Štemberger 3, Delpin, Vucić, Zelanto, Kostić, Đugum 9 (3-4).

Košarkaši Kvarnera 2010 nisu uspjeli iskoristiti prvu meč loptu za povratak u Premijer ligu, odluka o tome tko će direktno iz Prve lige košarkaša otputovati u viši rang, a tko će vize tražiti kroz kvalifikacije odgođena je za utorak na Kozali, kada će Riječanima iznova trebati podrška s tribina u majstorici s momčadi Vrijednosnica Osijek, koje su ovoga puta pokazale da nisu slučajno jedina momčad koja je u regularnom dijelu sezone dva puta pobijedila Kvarner 2010.

Riječani su odlično otvorili utakmicu u Osijeku, u osmoj minuti imali su prednost 20:8, ali po njihovom već ustaljenom ovosezonskom obrascu uslijedio je period igre u kojemu su domaći košarkaši u potpunosti preuzeli konce igre u svoje ruke, ponajviše zahvaljujući inspiriranom Jamaru Ashtonu Makaiju, kojega ovoga puta momčad trenera Branimira Pavića nije uspjela zaustaviti.

Serijom 10:0 na otvaranju druge dionice, odnosno za nešto malo više od jedne minute igre, Osječani su uhvatili priključak i poveli (24:23), riječku stvaralačku pauzu prekinuo je Đugum, ali to nije omelo domaćine, koji su ritam utakmice okrenuli na svoju stranu.

Riječani su počeli griješiti u serijama, stao je i vanjski šut, a Osječani su brzim kontrama i lakim ubačajima kažnjavali te propuste, u 17. minuti imali su plus šest (36:30), Riječani su u tom periodu primili 22, a postigli tek 7 poena.

Prije odlaska na odmor gosti su priključak zadržali zahvaljujući Marijanu Čakarunu, koji je sa 11 poena i 11 skokova bio daleko najbolji igrač na parketu u prvih 20 minuta dvoboja.

Osječka nervoza s otvaranja dvoboja kao da se prenijela na gostujuću momčad, Lisica, Jelenković i Marinelli zajedno su pogodili tek četiri lopte iz 17 pokušaja u prvih 20 minuta.

Nije se situacija bitno promijenila niti nakon povratka momčadi na parket, Riječani su brzo uhvatili rezultatski priključak serijom 5:0 (40:40), domaćini su odgovorili serijom 12:2 i u 25. minuti dohvatili najveću prednost na utakmici (52:42), pa tricama Ashtona i Vladovića otišli na 69:51 i praktički riješili utakmicu.

Posljednji period igre tako se praktički pretvorio u pitanje formalnosti, koju su domaćini odradili bez previše stresova i s popriličnim zanosom, onoliko uvjerljivo koliko je potrebno da se loptica psihološkog pritiska iznova prebaci na riječku stranu.

U svakom slučaju, poziv u utorak svi na Kozalu, iznova će ovih dana postati aktualan.

Inače, poraženi iz dvoboja u utorak  neće imati previše vremena za pripremu ili odmor, već u subotu na rasporedu je prva utakmica kvalifikacija za ulazak/ostanak u Premijer ligi protiv momčadi DepoLink Škrljevo.