Kvarner izborio nastup na završnom turniru

Utorak, 29. prosinca 2015. 18:18 Napisao  Patrik Mršnik

Susret četvrtzavršnice: Kvarner 2010 - Split 95:68 (26:19, 28:20, 22:19, 19:10)

Kup Krešimira Ćosića - četvrtzavršnica

KVARNER 2010 - SPLIT 95:68 (26:19, 28:20, 22:19, 19:10)

Centar Zamet. Gledatelja 400

Suci: Denis Hadžić (Pula), Damir Palavra (Zagreb) i Jelena Tomić (Zagreb)

KVARNER 2010: Baković 2, Veljačić 25 (4-4), Marić 17 (1-2), Jambrović 3 (1-2), Vucić, Marinelli 18 (7-8), Kučan, Špralja 7, Miličević 5, Olivari 3, Kalpić, Štemberger 15 (2-2)

SPLIT: Subotić 16 (7-9), Kotrulja, Markulin 4, Filipović 2, Dijan 9, Matić, Jukić 4 (2-5), Najev 3 (1-3), Đugum 19 (9-10), Čubela 1 (1-2), Širko 10 (1-2)

Slobodna bacanja: Kvarner 2010 15-18 Split 21-31. Trice: Kvarner 2010 14-27 Split 3-25

Skokovi: Kvarner 2010 27 Split 33. Izgubljene lopte: Kvarner 2010 9 Split 17

U drugoj sezoni uzastopce košarkaši riječkog Kvarnera 2010 sudjelovat će na završnom turniru Kupa Krešimira Ćosića. To su pravo izabranici Marijana Mancea izborili pobjedom nad Splitom rezultatom 95:68. Od samog početka domaći je sastav kontrolirao tijek utakmice pred ugodno popunjenim tribinama Centra Zamet. Splićani su nakon prvenstvenog poraza od Škrljeva sredinom prosinca samo mogli potpisati novu kapitulaciju usred Kvarnerskog zaljeva.

Marinelli izmamio uzdah publike
U osmoj minuti susreta dogodio se novi briljantan potez riječkog dragulja Paola Marinellija. Viđeno je nešto što se uglavnom viđa samo u jakim europskim, odnosno u sjevernoameričkoj profesionalnoj ligi. Marinelli je istrčao 'crossover' pri čemu je njegov čuvar Ivan Čubela završio u sjedećem položaju. Riječki razigravač mogao je bez problema napraviti korak unatrag i zabiti tricu za 21:14.

Sam početak ogleda nije sugerirao da će posljednja ovosezonska zadaća za Kvarner biti odveć lagana. Ipak, sve što je Split uspio napraviti stalo je u prve tri minute i vodstvo od 8:2. Kvarner je potom napravio seriju 14:2 u kojoj su trice zabijali Marić, Marinelli i Špralja. Bio je to samo početak iznimne riječke šuterske večeri, u prvom poluvremenu Kvarner je postigao čak osam trica od dvanaest pokušaja, šut je u prvih dvadeset minuta ogleda bio na šezdeset posto. Spomenutu je seriju u sedmoj minuti završio Patrik Jambrović slobodnim bacanjima za vodstvo od 16:10.

Splićani su se u to doba već našli u svojevrsnim problemima s osobnim pogreškama, njihov prvi razigravač Goran Filipović se kao i bivši igrač Kvarnera 2010 Henrik Širko 'okitio' drugom osobnom pogreškom. Prednost domaćih mogla je samo postupno rasti, prvi puta se u dvoznamenkastom zaostatku Split našao u desetoj minuti kada Marić zabija novu tricu za 26:16.

Kvarner je do poluvremena povisio svoju prednost na 54:39, uz tri 'dvoznamenkasta' igrača u statističkim rubrikama. Paolo Marinelli zabio je trinaest, Mauro Veljačić dodao je dvanaest, a Petar Marić postigao je deset poena. Vodstvo je u jednom trenutku bilo i na 54:37, a Splitov napad jednako bezidejan koliko je dobra bila riječka obrana, poglavito na polju trke i borbenosti.

Gosti u uvodne tri minute drugog dijela postižu deset poena, u tom razdoblju ranije stečenu prednost s po dvije nove trice povećavaju Mauro Veljačić i Siniša Štemberger pa gostujućem treneru Ivici Skelinu na isteku 25. minute ne preostaje ništa drugo nego da pozove minutu predaha pri domaćem vodstvu od 68:49. Valja napomenuti da je na samom startu drugog dijela četvrti prekršaj učinio dotad vrlo efikasni Petar Marić, ali bekovska je linija uz Špralju i Vucića (Jambrovića) pod koševima još do kraja trećeg perioda praktički završila posao. Veljačić je tricama došao do brojke od dvadeset i jednog, a Štemberger do petnaestog poena.

U posljednjoj četvrtini nadoknaditi osamnaest poena zaostatka u Rijeci bio bi strahovito težak posao i za mnogo kvalitetnije ekipe od Splita. Gosti su do kraja ostali bez Gorana Filipovića i Henrika Širka zbog pet osobnih pogrešaka. Bile su to minute u kojima je jesenski prvak A-1 lige znalački odradio posao pred svojim navijačima i potpisao vizu za završni turnir koji će se održati 17. i 18. veljače. Domaćin smotre bit će poznat nakon što svoje obveze odrade preostala tri polufinalna para.