Alpe Adria Kup: Kvarner 2010 opet poražen od Zagreba, teško dostižna prednost u uzvratu

Srijeda, 03. veljače 2016. 19:01 Napisao  Patrik Mršnik

Prva utakmica četvrtfinala: Kvaner 2010 - Zagreb   66:86 (16:23, 24:22, 16:22, 10:19).    Relativno izjednačena utakmica pretvorila se u njenoj završnici u jednosmjernu ulicu

Alpe Adria Kup - prvi susret četvrtzavršnice

KVARNER 2010 - ZAGREB 66:86 (16:23, 24:22, 16:22, 10:19)

Centar Zamet. Gledatelja 200

Suci: Gordan Terlević, Marko Stanković i Zoran Žagar (svi Rijeka)

KVARNER 2010: Veljačić 14 (2-2), Marić 8 (2-2), Jambrović 2, Vucić 7 (1-1), Marinelli 11 (2-4), Kučan, Vidmar, Miličević 7, Olivari 2 (0-2), Božinović 8 (2-4), Kalpić, Štemberger 7 (1-2)

ZAGREB: Majcunić, Vladović 21 (3-3), Božić 8 (8-8), Halilović 13 (5-8), Vlaić 8 (0-2), Batur 5, Marčinković 20 (1-1), Šarlija 11 (5-8), Radoš, Lazić

Slobodna bacanja: Kvarner 2010 10-17 Zagreb 22-30.

Trice: Kvarner 2010 8-25 Zagreb 6-18

Skokovi: Kvarner 2010 34 Zagreb 37.

Izgubljene lopte: Kvarner 2010 18 Zagreb 15

Bez Šime Špralje, koji nije mogao nastupiti zbog problema s listom, odnosno Marka Bakovića kojeg već dulje vrijeme muče leđa, Kvarner 2010 nije mogao napraviti mnogo više od onog što je napravio protiv Zagreba u  prvom četvrtfinalnom ogledu Alpe Adria Kupa. Ostaje  činjenicu da sastav Danijela Jusupa sa sobom u Trnsko nosi veliku prednost od dvadeset poena na uzvratni susret nakon pobjede u Rijeci od 86:66.

Relativno izjednačena utakmica pretvorila se u njenoj završnici u jednosmjernu ulicu, ponajviše zahvaljujući energetskom padu domaćih koji je uzrokovao i nešto lošiji postotak šuta odnosno tek deset poena domaćih košarkaša u jednakom broju minuta kroz posljednju četvrtinu.

Počelo je s Kvarnerovim vodstvom od 6:2, ali i s pet domaćih prekršaja do isteka treće minute susreta. Već do tada Ivan Miličević napravio je dva prekršaja, a nedugo zatim i trećeg, pa se Zagreb u festivalu svojih slobodnih bacanja do polovice prve četvrtine približio na 8:7 slobodnim bacanjima Marina Šarlije.

Do prvog vodstva gosti su stigli Marčinkovićevom tricom (8:10), a ispuštali su ga tek u rijetkim, sporadičnim prilikama u tijeku susreta. Spomenuta Marčinkovićeva trica bila je jedna od tek dvije Zagrebove u prvom poluvremenu, ali i razlog da strateg Kvarnera Marijan Mance svoje pulene okupi na minuti predaha.

Ubrzo odgovara Veljačić svojom tricom (11:12), Kvarner se drži unatoč čak devet osobnih pogrešaka u prvoj četvrtini na pristojnom zaostatku sve do samog kraja perioda. Štemberger stavlja svoju tricu za 14:16, ali gosti bježe poenima Vlaića i Vladovića, a da stvar bude još gora, Kvarnerova klupa zbog jednog protesta u devetoj minuti navlači tehničku pogrešku.

Zanimljivo, Zagreb je u prvih deset minuta igre imao čak trinaest slobodnih bacanja, ali i pet promašenih.

Kvarner se najprije približio početnom mini-serijom 5:0 početkom druge četvrtine (21:23) nakon promašenog zicera Šarlije, igralo se dugo koš za koš, sve do Kvarnerova vodstva od 30:29 u 14. minuti nakon ubačaja Božinovića.

Kvarner je jedno vrijeme igrao s dva centra (Božinović, Vucić), uvježbavale su se rane varijacije na Zagrebov zonski pressing i njihov visok ritam igre u oba pravca.

Zagreb preko Vladovića odlazi na šest koševa prednosti što s dvije trice u vrlo kratkom vremenu sustižu Veljačić i Marinelli. U posljednje dvije minute prvog dijela ulazi se s rezultatom 38:38, a Jusup zove timeout koji će u potpunosti preokrenuti utakmicu. Zagreb radi seriju 0:7 do poluvremena uz novu Vladovićevu tricu, na veliki odmor odlazi se s još uvijek dohvatnih pet koševa riječkog manjka.

Zagreb je do kraja očuvao prosjek šuta za dva poena na granici od šezdeset posto, što mu je uz trideset posto ubačenih trica donijelo konačnu uvjerljivu pobjedu. Iako je Šarlija još u trećoj četvrtini mora van zbog pet prekršaja, onih šest-sedam preostalih igrača iz svakodnevne Jusupove rotacije iznijelo je utakmicu na pravi način.

To se ne može reći za riječku momčad koja je, unatoć osam pogođenih trica ostajala često kratka u zicerima pred košem Zagreba.

Do Šarlijinog izbačaja u 24. minuti Zagreb radi seriju 9:1 i odlazi na 41:54. Trice razmjenjuju Štemberger i Vladović, a Kvarner se rijetko kada spušta ispod deset poena zaostatka.

Sve je dodatno naraslo u posljednjoj četvrtini. Nakon Vucićevog ubačaja za 60:67, Vladović i Marčinković vežu šest poena i spuštaju zastor na četvrti poraz Kvarnera ove sezone u svim natjecanjima. Zagreb je bio koban dvaput, oba puta na domaćem parketu, a po jednom je sastav Marijana Mancea gubio od slovenskog Heliosa i slovačkih Levickih patriota.

Uzvrat u Trnskom na rasporedu je 23. veljače, a Kvarner u subotu nastavlja natjecanje u domaćem prvenstvu kada mu na domaći parket stiže Split.