ALPE ADRIA CUP

Kvarner 2010 pobjedom počeo europsku sezonu

Srijeda, 14. listopada 2015. 19:39 Napisao  Patrik Mršnik

Skupina A, 1. kolo: Kvarner 2010 - Helios Suns 86:73 (16:23, 26:13, 23:18, 21:19)

Alpe Adria Cup - skupina A, 1. kolo

KVARNER 2010 - HELIOS SUNS 86:73 (16:23, 26:13. 23:18, 21:19)

Centar Zamet. Gledatelja 150

Suci: Andrej Sušanj, Marko Stanković i Zoran Žagar (svi Rijeka)

KVARNER 2010: Baković 20 (2-2), Veljačić 12, Marić, Jambrović 2, Vucić 4, Marinelli 13 (1-1), Kučan, Vidmar, Špralja 23, Olivari, Kalpić 3 (1-2), Štemberger 9 (1-1)

HELIOS SUNS: Cohn 6 (2-2), Močnik 10 (2-2), Čakarun 16 (4-6), Šantelj, Berlič, Korošec, Zagorac 9 (3-6), Atanacković 6 (0-1), Robertson 12 (1-1), Vončina, Gorjanc, Lelić 14 (4-7)

Slobodna bacanja: Kvarner 2010 5-6 Helios Suns 16-25. Trice: Kvarner 2010 11-23 Helios Suns 5-19

Skokovi: Kvarner 2010 30 Helios Suns 30. Izgubljene lopte: Kvarner 2010 10 Helios Suns 13

Uspješno je Kvarner 2010 otvorio natjecanje u okviru Alpe Adria kupa. Izabranici Marijana Mancea bili su bolji od slovenskog prvoligaša Helios Sunsa rezultatom :. U zanimljivoj utakmici cijela se riječka ekipa predstavila u iznimno dobrom svjetlu protiv samo na trenutke opasnih i razigranih gostiju iz Domžala. Nakon slavlja protiv Gorice i Šibenika u A-1 ligi ovo je treća pobjeda riječkog sastava u novoj sezoni. Valja naglasiti i da je ova utakmica označila prvi izlazak jednog riječkog košarkaškog kluba na europsku scenu nakon proljeća 2002. godine kada je Triglav Osiguranje odigralo utakmicu posljednjeg kola prvog izdanja današnje ABA lige protiv Budućnosti u Podgorici.

U prvoj četvrtini Kvarner nije znao za koševe vanjskih igrača. Živjeli su tako Riječani na predstavi Marka Bakovića (10 poena) i Šime Špralje koji je zabio četiri manje. Slovenska je momčad stigla na Kvarner kako bi odigrala brzu košarku, tempom su se izabranici Gašpera Okorna nametnuli domaćinu u uvodu susreta i tako za tri i pol minute stigli do izraženih jedanaest koševa viška (4:13). Sve j u tom periodu zabio Špralja, a pucačka linija Marinelli-Veljačić nije imala puno prilika. U petorci je, nota bene, startao Kalpić umjesto Petra Marića koji je je zbog lakše ozljede tetive dobio poštedu.

Nije se puno toga promijenilo nakon minute predaha, osim što je prednost domaćina završnog turnira Alpe Adria Kupa u ožujku ostala na istoj razini. Za spomenuti su dvije Bakovićeve trice, kasnije će mu se priključiti i ostatak. Prvi koš bekova dočekala je publika u dvanaestoj minuti kada Veljačić smanjuje na 22:26, a sve se otvorilo nešto kasnije.

Naime, samo u razdoblju jedne minute sredinom drugog perioda Kvarner je povezao trice trice (Štemberger 2, Veljačić 1) za vodstvo od 35:32. Kvarner je dobru drugu četvrtinu okončao Špraljinom tricom. Riječkih šest trica u usporedbi s tek jednom gostujućom ključan su faktor razlike i otponac riječke prednosti od šest poena.

Slovenci su početkom treće ponovo digli tempo pa je već na 44:44 nakon dvije minute drugog dijela rezultat izjednačen. Značajnije odvajanje riječki je sastav ubilježio u 26. minuti prvom Marinellijevom tricom (56:51). Nije se nakon gostujuće minute predaha uspio nadovezati Baković, no pljesak publike nije izostao zbog Veljačićeve požrtvovnosti u obrani koja je Bakoviću ipak dala novu priliku za postizanje osamnaestog poena. Ubačajima Štembergera, Bakovića i Veljačića uz tri sjajno odrađene obrambene akcije Kvarner je na zadnji predah otišao s kapitalom od jedanaest poena (65:54).

On je dodatno narastao u uvodnoj minuti posljednjeg perioda kada se uz realizaciju Veljačićevog prodora na listu strijelaca upisao Patrik Jambrović za 69:54. Dugo su Slovenci bili bez koša, sve do Močnikove trice koja nije pokolebala riječke namjere za uzimanjem prvih ovosezonskih europskih bodova. Štoviše, slovensku tricu poništio je Marinelli, bio je to samo znak za početak slavlja nakon nove lijepe košarkaške predstave momčadi Marijana Mancea.

Ipak, vremena za slavlje nema puno, subota donosi prvo gostovanje ove sezone. U 3. kolu Kvarner 2010 gostuje kod Ribola Kaštele.