A-1 liga za prvaka: Kvarner 2010 u posljednjim minutama posustao na Višnjiku i upisao četvrti uzastopni poraz

Srijeda, 27. travnja 2016. 20:48 Napisao/la  Patrik Mršnik izvještava iz Zadra

Susret 9. kola: Zadar - Kvarner 2010 81:66 (22:16, 20:14, 17:23, 22:13). Nije se dogodio poraz veći od 19 koševa razlike pa i nakon zadarskog ogleda Riječani imaju bolju koš-razliku u međusobnim duelima.

A-1 košarkaška liga za prvaka - 9. kolo

ZADAR - KVARNER 2010 81:66 (22:16, 20:14, 17:23, 22:13)

Dvorana Krešimira Ćosića. Gledatelja 600

Suci: Josip Radojković (Split), Luka Kardum (Šibenik) i Damir Basarić (Split)

ZADAR: Bašić 11 (1-2), Jelenković, Kraljević 7 (1-2), Šango 2, Delaš 11 (1-2), Špaleta, Bošnjak 12, Marinković 15 (5-6), Barać 15 (7-8), I. Ramljak 8 (0-2)

KVARNER 2010: Baković, Veljačić 13 (0-1), Marić 8 (2-2), Jambrović, Marinelli 8 (2-4), Kučan, Vidmar, Špralja 15 (4-8), Miličević 8 (2-4), Olivari 2, Kalpić, Štemberger 12 (2-2)

Slobodna bacanja: Zadar 15-22 Kvarner 2010 12-21.

Trice: Zadar 6-18 Kvarner 2010 6-23

Skokovi: Zadar 42 Kvarner 2010 30.

Izgubljene lopte: Zadar 13 Kvarner 2010 13.

Može se reći da je Kvarner 2010 na gostovanju i Zadrane, sve do 32. minute (61:57) imao na nišanu. Međutim, pobjeda Riječana koja bi dodatno uzdrmala hrvatske košarkaške krugove nije se dogodila. Riječani su porazom 81:66 upisali četvrtu izgubljenu utakmicu u nizu koja na njihovu sreću nije završila porazom većim od 19 poena koliko je Kvarner dobio Zadrane u Rijeci. A mogla je...

Nedostajalo je Kvarneru za bolji rezultat na Višnjiku ponajprije koncentracije. Osnovni element za uspjeh počeo je izostajati već u prvoj četvrtini kad su Riječani pogodili samo jedno od četiri slobodna bacanja.

Sve se nastavilo do poluvremena kad je gostujući sastav već imao sedam izgubljenih lopti uz nekoliko promašenih zicera poput polaganja Veljačića koje sa sirenom za kraj poluvremena nije ušlo. Nastavilo se u zadnjim minutama kada opet ništa nije htjelo ni moglo proći kroz mrežicu. Razliku je u prvom poluvremenu radio Boris Barać, visoki igrač Zadra u prvih je dvadeset minuta ubacio petnaest poena i dodao šest skokova.

Ipak, ostaje za notirati dobro riječko otvaranje. Ušle su prve tri od četiri ispucane trice, a i ona nesuđena Marićeva koketirala je s obručem. U prvih pet minuta igre, odnosno do zadarskog timeouta (preciznije, 4.59) Kvarner je vodio 13:11. Veljačić, Štemberger i Miličević zabijaju trice, a domaćeg trenera Nazora posebno je ljutila ova posljednja. Kvarner je bio u bonusu, Zadar je ipak poklanjao lopte nakon promašenih vanjskih šuteva.

Zadar se nakon tih pet uvodnih minuta vratio, kruna svega bila je trica Ante Delaša (18:13), jedina Zadrova iz pet pokušaja u prvom dijelu. Bilo je to za kraj serije od 7:0 koja je odredila distancu. Ista će se kroz drugu četvrtinu i povećati. Postat će jasno da Kvarner uzima neselektivan šut, što u kombinaciji s relativno pritajenim glavnim vedetama (Marinelli) dovodi do kolektivnog očaja.

Pet poena početkom drugog perioda veže Marinković koji se dvaput našao u faulkoš-situaciji. Zanimljivo, kapetan domaćina Lovre Bašić u igru prvi puta ulazi tek u 14. minuti kada i zabija prve poene za odvajanje na jedanaest koševa (33:24). Ne dolazi potom do smanjenja deficita, Kvarner kako rekosmo, dosta promašuje pa se može podvući da je minus od dvanaest poena bio i relativno dobar u odnosu na prikazano.

Ništa se pretjerano nije promijenilo u prvim minutama nastavka, ali od tada se krenulo mijenjati. Rezervirani Marinelli počeo je na riječkoj klupi, a svijetla reflektora padaju na Delaša i Štembergera koji tricama postavljaju na 47:35. Istovremeno, domaći preuzimaju ulogu onih koji promašuju u nizu, što omogućuje Špralji da postigne pet vezanih koševa i smanji na 47:40 u 15. minuti.

Baković mora van u 25. minuti zbog četiri osobne, kao i Barać nešto kasnije. Kvarnerova serija 10:2 koja je bila zaključena Miličevićevom tricom nije se osjetila previše u tom razdoblju igre. Zadar je opet na plus jedanaest (trica Bašića, 56:45, 28. minuta). Kvarner ipak, poenima Štembergera i Veljačića stiže do 59:53 uoči posljednjih deset minuta što je moglo jamčiti nastavak zanimljivih zbivanja u dvorani Kreše Ćosića.

Zanimljivo je bilo samo u početnoj fazi završnog perioda kad je Marinelli položio za 61:57. Ostalo je proteklo manje više u kontroliranoj sferi za domaćine koji su u završnici s dvije Bošnjakove vezane trice stigli na 79:61 i izgledali kao da mogu uhvatiti riječkih -19, no nije se dogodilo niti to pa Riječanima za utješnu nagradu ipak ostaje činjenica da bi u slučaju izjednačenog omjera pobjeda i poraza imali bolji međusobni omjer sa Zadrom.