Kvarnera sekunde dijelile od pobjede nad Cibonom

Petak, 22. travnja 2016. 20:59 Napisao  Patrik Mršnik

Susret 7. kola: Cibona - Kvarner 2010 89:88 (21:19, 28:23, 23:15, 17:31)

A-1 košarkaška Liga za prvaka - 7. kolo

CIBONA - KVARNER 2010 89:88 (21:19, 28:23, 23:15, 17:31)

KC Dražen Petrović. Gledatelja 200

Suci: Tomislav Hordov (Zadar), Luka Kardum (Šibenik) i Živko Mirilović (Karlovac)

CIBONA: Florence 24 (7-8), Krušlin, Hukić 13 (2-2), Šiško, Siriščević 7 (1-2), Rozić 10 (2-3), Slavica 9 (0-2), Mandić, Joksimović 6 (2-3), An. Žižić, A.T. Žižić 18 (8-8), Gospić 2

KVARNER 2010: Baković 8 (0-2), Veljačić 17 (0-1), Marić 22 (2-3), Jambrović, Vucić, Marinelli 9 (4-7), Kučan 3, Vidmar, Špralja 14, Miličević 3, Olivari, Štemberger 12

Slobodna bacanja: Cibona 22-28 Kvarner 2010 6-13

Trice: Cibona 5-23 Kvarner 2010 10-26

Skokovi: Cibona 33 Kvarner 2010 26

Izgubljene lopte: Cibona 13 Kvarner 2010 12

Pet sekundi prije kraja susreta Kvarner je imao tri koša prednosti nad Cibonom, ali završilo je s jednim poenom prednosti za domaći sastav (89:88). Kao rijetko kada napetu završnicu moglo se vidjeti u Draženovom domu. Cibona je uzela pobjedu, točnije Kvarner joj je istu darovao.

Na 41.7 sekundi do kraja publika je u Draženovom domu imala produžetke. Bilo je 82:82, Mauro Veljačić stavio je tricu i prisilio domaćeg trenera Damira Mulaomerovića na pozivanje treće minute odmora u posljednjoj četvrtini.

Proći će osam sekundi do polaganja Jamesa Florencea za povratak Cibone u minimalnu prednost, tada će Marijan Mance iskoristiti svoju minutu odmora. Polaže potom Veljačić, krade loptu i dodaje Mariću koji zabija koš i iznuđuje dodatno bacanje nakon prekršaja Joksimovića (84:87).

Jedno bacanje zabija Joksimović i smanjuje na 86:88. Loptu izvodi Špralja, dodaje u ruke Joksimoviću koji polaže za izjednačenje i iznuđuje dodatno slobodno bacanje nakon prekršaja Marića. Nije se dogodio promašaj, a Kvarner je za posljednji napad imao pokušaj Marinellija s centra koji je završio na obruču...

Riječani imaju otvaranje iz snova. Nakon nepunih pet minuta igre rezultat je 15:5 za sastav Marijana Mancea, ulaze sve tri ispucane trice Štembergera, Veljačića i Marića. Cibona je na timeoutu, izgleda grogirano, a Kvarner drži visok ritam, kako u obrani na vrlo efikasnoj izmjeni zone i čovjeka uz konstantno prisutan pressing.

Riječanima domaća minuta predaha ne dolazi dobro jer se Cibona vraća na 19:19 početkom devete minute, a zanimljivo je da je do maksimalnog riječkog vodstva od deset poena gostujući sastav došao bez Paola Marinellija koji je u igru ušao tek nakon osam minuta igre.

Cibona je u prvo vodstvo na utakmici (20:19) došla u posljednjoj akciji prve četvrtine kada Ante Toni Žižić stavlja svoj osmi poen iz slobodnog bacanja. Budući NBA-igrač prvu je četvrtinu završio sa osam poena, četiri skoka i tri asistencije.

Ključni trenutak druge četvrtine zbio se na njenoj polovici. Jasmin Hukić prošao je u prodoru Ivana Miličevića, zabio koš i iznudio dodatno bacanje. Ta se sudačka odluka nije svidjela Kvarnerovoj klupi pa je kao odgovor stigla tehnička pogreška. Neće proći dugo, Cibona će tako stići na 39:31 i do kraja poluvremena održavati spomenuto vodstvo.

Kvarner je po tri trice zabio u prvoj i drugoj četvrtini, bio nešto podređeniji u skoku (17-10), ali je imao nekoliko raspoloženih pojedinaca poput Marića koji je zabio jedanaest poena, odnosno sve što je ispucao. Jedini problem bio je zaustaviti omalenog američkog razigravača Jamesa Florencea koji se lakoćom ubadao pod riječki koš, zabijao slobodna bacanja i razigravao suigrače.

Prednost od sedam poena riječkog zaostatka s poluvremena bila je time dohvatljivija ako znamo da je do 22. minute Cibonin šut za tri poena bio 2-12, a da je pritom Petar Marić pogodio izvana za 49:45.

Domaći su prvi koš iz igre u nastavku pogodili tek nakon dvije minute i petnaest sekundi (53:47). No, nije zadugo na parketu ostao takav odnos snaga. Riječani počinju promašivati, Zagrepčani pogađati, prednost domaćina raste.

Gosti su taman kod 49:45 već bili iskoristili bonus, zanimljivo je da su po tri prekršaja prvi skupili bekovi (Veljačić, Štemberger) prije no što će Siriščević pogoditi tricu odnosno Rozić položiti za 58:47. Na sve to nadovezat će se nezaustavljivi Florence svojom tricom pa će biti kompletirana serija Cibone 12:0, odnosno dovršen drugi ključni trenutak utakmice.

Cibona je u trećoj četvrtini drastično popravila vanjski šut koji je do isticaja došao novim ubačajem Siriščevića za 65:49. Sve je dodatno polaganjem povećao Ante Toni Žižić, a Kvarner se nije uspio oporaviti od nove domaće serije pa se do kraja treće četvrtine više nije vraćao na jednoznamenkasti zaostatak.

Ali, tek tada kreće ludnica. Domaći trener Mulaomerović morao je već nakon pedesetak sekundi posljednje četvrtine pozvati minutu predaha jer njegovim pulenima opet nije išlo. Kvarner ulazi serijom 11:0 i smanjuje na 72:68. Zabijaju Špralja, Štemberger i Baković, a trener Mulaomerović saziva novi timeout na 7.28 minuta do kraja. Cibona je u tom razdoblju bila bez postignutog poena!

Riječani su za petama i nakon nove minute odmora, a nedugo zatim i u novom vodstvu. Baković pogađa s pet metara za 72:70, Rozić debelo promašuje tricu, a onda četiri vezana poena zabija Veljačić za 72:74. Tek nakon četiri i pol minute u posljednjem periodu zabija Florence.

U posljednje dvije minute ulazi se izmjenom poena Florencea i Špralje (80:78 za Cibonu), nakon čega Siniša Štemberger radi petu osobnu pogrešku a Ante Toni Žižić zabija dva slobodna bacanja. S druge strane, Petar Marić koristi jedno bacanje, a onda krivo vodi loptu. Cibona ne polaže preko Žižića (čvrsta obrana Bakovića), a Veljačić stavlja tricu za 82:82.

Ostalo je moglo biti povijest da je riječki sastav jednako pametno odigrao posljednjih pet sekundi susreta.