Subota, 12. prosinca 2015. 19:37 Napisao/la  SC

Susret 11. kola: Alkar - Kvarner 2010 74:88 /24:29, 13:23, 14:19, 23:17)

A-1 liga košakaša - 11. kolo

ALKAR - KVARNER 2010 74:88 (24:29, 13:23, 14:19, 23:17)

Gradska sportska dvorana, Sinj. Gledatelja 500

Suci: Alfred Jovović, Zlatko Galijot i Domagoj Marunica (svi Zagreb)

ALKAR: Bilić, Jo. Boban 11 (1-2), Bilandžić, Modrić 3, Dominović 3 (1-2), Šipić 4 (2-2), Ju. Boban, Gaurina 14 (2-2), Glavinić 8 (0-2), Svalina 8, Tešija 18 (5-6), Kanaet 5 (1-2)

KVARNER 2010: Baković 5, Veljačić 16, Marić 13 (4-4), Jambrović, Vucić, Marinelli 20 (5-5), Kučan 11 (1-1), Špralja 17 (1-1), Miličević, Olivari, Kalpić, Štemberger 6

Slobodna bacanja: Alkar 12-18 Kvarner 2010 11-11. Trice: Alkar 10-26 Kvarner 2010 13-26

Skokovi: Alkar 33 Kvarner 2010 28. Izgubljene lopte: Alkar 15 Kvarner 2010 15

Košarkaši Kvarnera 2010 pobjedom protiv Alkara u Sinju stigli su do obrane aslova jesenskog prvaka u A-1 ligi.

Osim kroz prvu četvrtinu, pitanje pobjednika nije dolazilo u pitanje, a Riječani su pred nacionalnim TV-kamerama upisali devetu pobjedu ov sezone. Njome su prvi dio sezone završili na prvom mjestu, što im donosi izravan plasman u četvrtfinale Kupa Krešimira Ćosića, i to u statusu nositelja zajedno s tri hrvatska predstavnika u ABA ligi.

Sjajno šutersko poluvrijeme odigrali su riječki košarkaši u prvih dvadeset minuta posljednjeg ovogodišnjeg okršaja u prvenstvu. Sinjska gradska dvorana uvijek je bila neugodna za Kvarner 2010, no ove je subote sve od samog početka susreta išlo na riječku stranu.

Čak je tri 'dvoznamenkasta' igrača na poluvremenu imao trener Marijan Mance - po dvanaest koševa zabili su Paolo Marinelli i Mauro Veljačić, a dva manje dodao je Šime Špralja iako njegov zglob još nije bio u potpunosti zalječen.

Kvarner je koševima Marića i Veljačića poveo s početnih 6:0, znalo se da Sinjanima neće biti lako ako gosti namjeste ruku, a na njihovu žalost - namjestili su je. U prvom poluvremenu riječka je momčad zabila čak devet trica iz svega četrnaest pokušaja, što je uvelike utjecalo i na konačan rezultat utakmice.

Ipak, do početka četvrte minute Alkar se vratio, pa i poveo (10:8) koševima Tešije i Gaurine. Alkar je bio u blagoj prednosti sve do sedme minute, najveće vodstvo Sinjani su imali kod 21:16 kada je Kanaet zabio jedno bacanje nakon trice Tešije. U posljednje tri minute prve četvrtine gosti rade seriju 13:3 i zaključuju priču s pet poena viška na svom računu. Deset vezanih poena ubacio je Marinelli, a trice su dali Štemberger i Špralja pa se prednost Riječana nastavila dizati u drugoj četvrtini.

Alkar nikako nije mogao pronaći rješenje za zaustavljanje Kvarnerovog vanjskog šuta. S druge strane, obrana je radila svoj posao pa je Kučanovom tricom na isteku šesnaeste minute bilo 47:27 za Kvarner. Iako su u početnoj petorci ponovo krenuli Jambrović i Baković, rješenje je bio Špralja, ali i Kučan koji je do poluvremena skupio tri prekršaja pa su njegove minute morale biti nešto umanjenije u nastavku susreta.

Sinjani su serijom 9:0 uspjeli gotovo prepoloviti prednost Kvarnera, no ona je ostala na visokih petnaest poena (52:37) završnom tricom Veljačića.

Festival trica u trećoj četvrtini upotpunio je Petar Marić, no tada je izvana počelo ulaziti i s druge strane pa je Glavinić pogodio za 42:55. Kasnije je još jednu za Riječane dodao Špralja, koji u kombinaciji s Veljačićem održava Kvarnerovu prednost na razini između petnaest i dvadeset koševa.

Gostima je lagani problem predstavljala četvrta osobna pogreška Marka Bakovića dobivena u 27. minuti, ali istu su muku mučili i domaći s Tešijinim prekršajima, a za njega domaći trener Mladen Vušković nije imao adekvatnu zamjenu. Dvadeset poena viška (71:51) riječki sastav nije mogao prosuti u posljednjih deset minuta.

Riječani su u revijalnom tonu zaključili utakmicu i na pravi način proslavili titulu jesenskog prvaka.