Kup Kvarnera: Cedevita i Cibona u finalu, Kvarner 2010 i Zadar za treće mjesto

Petak, 11. rujna 2015. 21:23 Napisao  Patrik Mršnik

Kup Kvarnera 88:92 (19:24, 25:17, 23:18, 21:33). U neizvjesnoj završnici Zadrani nisu uspjeli sačuvati dvanaest poena prednosti

Kup Kvarnera - polufinale

ZADAR - CEDEVITA 88:92 (19:24, 25:17, 23:18, 21:33)

Centar Zamet. Gledatelja 100.

Suci: Marko Stanković, Zoran Žagar i Roko Milin (Rijeka)

ZADAR: Bašić 6 (1-2), Cosey 24 (4-4), Jelenković, Kraljević 8 (4-5), Vraneš 3 (1-4), Šango, Širko, Špaleta, Bošnjak 11 (3-4), Marinković 5 (1-2), Barać 16 (2-2), Pašalić 15 (2-2)

CEDEVITA: White 14 (4-4), Naletilić 3 (1-1), Mazalin 7 (2-2), Lončar 2, Pilepić 16, Babić 9 (2-5), Arapović 12 (2-2), Zubčić 15 (8-9), Musa 2, Delaš 12 (2-4)

Slobodna bacanja: Zadar 18-25 Cedevita 21-27. Trice: Zadar 16-28 Cedevita 11-28

Skokovi: Zadar 25 Cedevita 28. Izgubljene lopte: Zadar 16 Cedevita 12

Iako je Zadar na ulasku u posljednje četiri minute imao dvanaest poena prednosti, Cedevita se vratila i serijom trica u samoj završnici prelomila susret u svoju korist. Bilo je tako 82:70 za Zadar u 36. minuti kada je zagrebački sastav krenuo u potpunu ofanzivu i na kraju proslavio pobjedu rezultatom 88:92.

Serijom od 9:0 u posljednje dvije minute prvog poluvremena Zadrani su svoj zaostatak od 35:41 pretvorili u vodstvo na velikom odmoru od tri poena prednosti. Pet poena Coseya i dva ubačaja iskusnog Drage Pašalića odveli su sastav Ante Nazora u vodstvo na polovici utakmice iako je isti kroz većinu prvog poluvremena bio u zaostatku. Početnih 4:11 zagrebačkog sastava realizirala je prva petorka s Jamesom Whiteom, Lukom Babićem, Markom Arapovićem i Marijom Delašom. Iskazao se tada i Zadrov Amerikanac Cosey koji je otvorio dobru tricašku večer ubačajem za 7:11, nadovezali su se Vraneš i Bošnjak s jedne odnosno Mazalin s druge strane. Cedevita je samo zahvaljujući boljem ulasku u utakmicu imala kapital od pet poena prednosti nakon prve četvrtine, susret je bio vrlo izjednačen.

Cedeviti nedostaju reprezentativne snage pod koševima. Bilan i Žorić dobro bi došli kao i naturalizirani Gruzijac Pullen u rotaciji na poziciji razigravača. To što ih u Rijeci na ovom turniru nema znali su iskoristiti Zadrani. Nakon što je Naletilić zabio dodatno bacanje uz koš (20:27) tricu je stavio Barać, a odmah potom u obrani skrivio svoj treći prekršaj već u 12. minuti. Nije ga to omelo jer je pogodio iz novog vanjskog šuta dvije minute kasnije za smanjenje na pet koševa zadarskog zaostatka u trenucima kada se Cedevitinim napadima priključio dvojac Musa - Pilepić. Tada momčad Veljka Mršića otvara mini-seriju 0:5 koja je bila samo uvod u već spomenuto hvatanje rezultata na koncu prvog poluvremena.

Prvaci Hrvatske u Rijeku su doputovali s deset igrača, u takvoj konstelaciji snaga u drugom poluvremenu nisu uspijeli stići do pobjede i susreta protiv Cibone u subotnjem finalu od 20 sati. Zadrani su u održavanju pritiska bili uspješni do samog kraja treće četvrtine. Najprije je Bošnjak pogodio izvana, a zatim je pet poena vezao Boris Barać za prednost dalmatinske momčadi od 59:52 na isteku 27. minute susreta. Tada upravo Barać mora van zbog pet osobnih pogrešaka a Zubčić i Cosey razmjenjuju trice nakon čega Kraljević zatvara three point-play za 67:57. Zadrani su uoči posljednjih deset minuta imali osam poena prednosti, a kako je krenula posljednja četvrtina, činilo se da je neće tako lako ispustiti, ali ipak jesu.

Lovre Bašić stavlja tricu (70:59) no Cedevita radi 0:6 u razmaku od pedesetak sekundi te hvata Zadrane u nemiru. Na sedam minuta od kraja svoju prvu tricu stavlja i Fran Pilepić, no poništava ga Pašalić pa je rezultat 75:68 u korist sastava Ante Nazora sve do nove dvije Pašalićeve trice. Dvanaest koševa zaostatka u posljednje četiri minute bilo je dostižno za Cedevitu koja se na krilima vanjskog šuta Jamesa Whitea i Frana Pilepića uspjela staviti ispred Zadrana te plasirati u finale.