Zamećanke u Luksemburgu, prva europska utakmica nakon više od dva desetljeća

Petak, 23. listopada 2015. 17:43 Napisao  Patrik Mršnik

Velika je čast sada, nakon 21 godine nastupati s klubom na europskoj sceni kao kapetan. Trenerica je svoj dio posla odradila, na nama je samo da ostavimo srce na parketu, kaže Ella Bukvić

Rukometašice Zameta stigle su u Luksemburg. Dvadeset kilometara od istoimenog glavnog grada smješteno je mjesto Dudelange, dom tamošnjeg rukometnog prvaka. Druga runda EHF kupa riječki je sastav odvela na zapad kontinenta gdje će u dvije utakmice ovog vikenda pokušati izboriti prolazak u narednu fazu gdje ih već čeka danski Odense.

Šesnaest je igračica riječke ekipe doputovalo je na zapad Starog kontinenta. Među njima su i kapetanica ekipe Ella Bukvić, odnosno vratarka Helena Šegota. Njen će potez u prvenstvenoj utakmici protiv Bjelovara koja se igrala u srijedu ostati dugo upamćen. Naime, u posljednjem napadu prvog poluvremena pri rezultatu 17:16 za Zamet Šegota je pogodila protivnička vrata iz svojih šest metara.

- Lopta je bila meni u rukama, golmanica Bjelovara bila je na negdje devet metara od svoga gola. Instinktivno mi je bilo da je bacim pa je završila u golu, veli Šegota.

Pitanje pristupa i u ovim će dvjema utakmicama biti vrhunaravno. Protiv Splita je početak bio dobar (4:1 u 7. minuti), kasnije se sve preokrenulo u korist domaće ekipe. Prvo poluvrijeme protiv Bjelovara odaje potpuno drukčiju sliku u odnosu na nastavak. Koljena bi se u uvodnim minutama prvog dvoboja u Luksemburgu mogla tresti, ako ništa drugo onda zbog adekvatne količine treme koja bi mogla biti prisutna.

- Što se tiče pitanja pristupa, svaka utakmica ima svoj značaj. Svakome se može dogoditi da u neku utakmicu ne uđe sa stopostotnom koncentracijom. Međutim, ispred nas su europske utakmice, došle smo u Luksemburg s velikom željom. Uzbuđene smo, no znat ćemo protiv Dudelangea odigrati hladnih glava. Razmišljamo samo o pobjedama, nastavlja vratarka Zameta.

Kapetanica je pak dala zgodnu činjenicu. Zamet je posljednji puta nastupao u Europi 1994. godine, a to je upravo godina njenog rođenja. Najstarija članica ekipe Tea Bunić tada je imala samo četiri godine, a mnoge igračice iz ove generacije kluba još nisu bile rođene.

- Velika je čast sada, nakon dvadeset i jedne godine nastupati s klubom na europskoj sceni kao kapetan. Trenerica je svoj dio posla odradila, na nama je samo da ostavimo srce na parketu i vratimo se s dvije pobjede. Pristup će biti onakav kakav je u svakoj drugoj utakmici, postavili smo jedan cilj pred nas, a to je prolazak dalje, nadam se da ćemo ga ispuniti i vratiti se kućama, kaže Ella Bukvić.

Po onoj uzrečici trenerice Prosenjak - vrućeg srca, hladne glave trebat će ući u obje utakmice. U Luksemburgu je rukomet zabava, a Zamećanke su najbolje upravo onda kada se igraju rukometa. Kad do izražaja dolazi njihova sinergija, rukometni talent i raznovrsnost opcija. Jer, u zadnje vrijeme zabijaju svi. Najviše krila, prate ih vanjske igračice, a u liste strijelaca upisuju se i vratarke.