RIJEKA - DINAMO 1:1 Davno je trebalo imati muda i reći: Sada je bilo dosta!

Nedjelja, 09. travnja 2017. 12:51 Napisao/la  Igor Vranić

Halil Soudani prekrasnim pogotkom u 87. minuti derbija na Rujevici izjednačio je rezultat  (1:1) i uskratio navijačima Rijeku proslavu titule prvaka.

Da je Rijeka pobijedila, Dinamo bi imao samo teoretske šanse dostići prednost od sedam bodova u preostalih devet kola.

Ovako je razmak ostao isti, Rijeka ima četiri boda prednosti i bolji međusobni omjer zbog jedne pobjede (5:2) što znači da prednost u naravi iznosi pet bodova.

Računica je jasna, Dinamo i Rijeka igraju ponovo u zadnjem kolu. Ako Rijeka u Maksimir stigne s tri boda prednosti, Dinamo bi morao pobijediti s četiri pogotka razlike.

Što se igre u derbiju tiče, najkraće napisano Rijeka je odigrala dva različita poluvremena.

U prvom poluvremenu na djelu je bila klasična demonstracija (nad)moći, fizičke, tehničke pa i taktičke iako se unaprijed znalo kako će se treneri strateški postaviti.

Jedino se nije znalo kako će izgledati duel Vešovića i Soudanija na boku. Obojica su bila među najboljim igračima na terenu!

Do odmora Rijeka je tečnom i brzom igrom stvorila tri prilike (Gavranović 3, Andrijašević 13, Bezjak 34), koje uravnotežena momčad mora znati iskoristiti u utakmici koja odlučuje prvaka.

Rijeka u zadnjim utakmicama pogodak predvidivo može postići jedino kada Franko Andrijašević primi loptu.

Sve drugo što se događalo u riječkoj završnici predvidivo je isto kao i Soudanijev pogodak u 87. minuti kojim su kažnjeni riječki promašaji.

Treneri nemaju previše utjecaja na formu gol-igrača, pa se treneru Dinama Ivajlu Petevu ovog  puta jednostavno posrećilo.

Budući da treneri imaju presudni utjecaj na kompoziciju momčadi, trener Matjaž Kek priznao je da nije kontrolirao utakmicu u drugom dijelu.

Rijeka je nastavku fizički pala, što znači da se promijenio omjer u dobivenim duelima.

Treba naglasiti da riječka momčad nije izgubila moć u bloku, vratar Andrej Prskalo tijekom cijele utakmice ni jednom nije morao spašavati.

U drugom dijelu osjetno se smanjio riječki  pritisak na zadnju liniju Dinama, što svakoj momčadi koja ima igrača poput Sammira pruža mogućnost da uspostavi protok lopte.

Unatoč svemu Kek mora biti zadovoljan što momčad poput Dinama nije stvorila ni jednu izrađenu priliku, a Soudanijev pogodak ne bi spriječila ni obrana Juventusa.

Dojam je da ovakav Dinamo protiv Rijeke pogodak može postići samo onako kako je Soudani zatresao mrežu u 87. minuti.

Takav se pogodak postiže jednom u sezoni čime Rijeka još više žali zbog propuštene šanse u 27. kolu.

Rijeka je derbiju potvrdila da ima najbolje izbalansiranu momčad u HNL-u, što ni ovog puta nije bilo dovoljno za pobjedu.

Slično kao u zadnjoj međusobnoj utakmici odigranoj u Maksimiru, suđenje je postalo posebna tema.

Razumljiva je nervoza Matjaža Keka na presici nakon derbija, Dinamo se opet provukao u jednoj utakmici HNL-a unatoč očiglednim slabostima.

Mario Zebec u 92. minuti mogao je dosuditi kazneni udarac za Rijeku nakon što je Marko Lešković gurnuo Franka Andrijaševića.

- Trebalo je imati muda dosuditi penal za Rijeku u 92. minuti!, izgovorio je ogorčeni Kek u prolazu.

Utakmica 27. kola na Rujevici još je jednom dokazala da bi Rijeka odavno postala prvak da Dinamove slabosti tijekom cijele sezone ne kompenziraju suci.

Nema obrazac sudačkog ponašanja u HNL-u izravne veze s Marijom Zebecom i njegovim kriterijom u prosudbi prekršaja, nema izavne veze sa ždrijebom ili delegiranjem sudaca, nema izravne veze s personalnim  promjenama u sudačkoj organizaciji...

Suđenje u HNL-u zapravo postaje zamorna tema, koja vrijeđa elementarnu inteligenciju svima koji nešto znaju o  vezama u hrvatskom nogometu.

Zbog toga Kekove optužbe sudaca postaju smiješne u kolopletu interesa predsjednika Damira Miškovića, koji je ostavku zbog suđenja u zadnjoj utakmici između Dinama i Rijeke podnio u medijima.

Trebalo je tada imati muda i reći: Sada je bilo dosta!