Prva HNL: Rijeka ostvarila pobjedu daleko uvjerljiviju od igre protiv novog prvoligaša

Subota, 22. srpnja 2017. 23:00 Napisao/la  SC

Utakmica 2. kola: Rijeka - Rudeš 4:1. Koliko nogomet ponekad može biti paradoksalan osjetila je na Rujevici momčad novog prvoligaša

Prva HNL - 2. kolo

RIJEKA - RUDEŠ 4:1

Stadion na Rujevici. Gledatelja: 5500

Sudac: Bruno Marić (Daruvar) 6

Strijelci: 1:0 Kvržić (25), 2:0 Župarić (45), 2:1 Aralica (63), 3:1 Mesarić (78-ag), 4:1 Gavranović (87)

Žut kartoni: Havojić (7), Borevković (9), Maleš (13), Ivančić (44), Vešović (65), Lulić (80)

RIJEKA: Sluga  6,5, Ristovski 6 (79 Đoković -), Punčec 5,5, Župarić 6,5, Zuta 6, Maleš 6, Mišić 6, Gorgon 6,5, Kvržić 6 (60 Vešović 6), Matei 6 (83 Heber -), Gavranović 6,5

RUDEŠ: Hendija 5,5, Franić 5,5, Borevković 6, Mesarić 5,5, Vuco 6, Ivančić 5,5 (69 Muić -), Boršić 6, Turčin 6, Havojić 6,5 (60 Aralica 6), Kamenar 5,5 (53 Lulić 6),  Perić-Komšić 5,5

Nogometaši Rijeke ostvarili su najuvjerljiviju pobjedu (4:1) ove sezone na Rujevici u sadržajno najslabije odigranoj utakmici.

Koliko nogomet ponekad može biti paradoksalan osjetila je na Rujevici momčad novog prvoligaša iz Rudeša, koja je većim dijelom utakmice djelovala ravnopravno u svemu osim u najvažnijem.

Budući da je u nogometu najvažnije pobijediti, riječka momčad ostvarila je cilj uoči prve utakmice 3. pretkola protiv RB Salzburga.

Način na koji je Rijeka ostvarila pobjedu ionako će se brzo zaboraviti.

Matjaž Kek ostavio je klupi Eleza, Vešovića i Hebera uz kojih je sjedio Prskalo, što znači da je vratar Rijeke bio spreman za igru u slučaju potrebe. Bradarić nije igrao zbog isključenja protiv Slavena Belupa.

Rudeš se postavio poduzetno i agresivno, brzim protokom lopte gosti su na početku utakmice neočekivano počeli stvarati probleme usporenoj momčadi domaćina.

Predaleko su igrači Rijeke stajali od protivnika, posebice na desnoj strani gdje je pokretljivi Havojić uz Turčinovu pomoć lakoćom stvarao višak.

Posjed lopte 50 prema 50 u prvom dijelu ukazuje da Rudeš nije došao na Rujevicu stajati u svom kaznenom prostoru,  izmijenivali su se napadi u dinamičnoj utakmici koja bi za neutralne promatrače bila puno zanimljiva da je završnica u obiju momčadi bila tehnički dorađenija.

Jasno da je u otvorenoj igri razlika u pojedinačnoj kvaliteti došla do izražaja čim je riječka momčad malo dignula ritam trke i agresivnost.

U 16. minuti Gorgon je nanizao nekoliko igrača gostiju, idealno sa središta igrališta gurnuo loptu za Gavranovića, koji je sam dotrčao do vratara Hendije.

U poziciji "jedan na jedan" s vratarom koju napadači rutinski rješavaju, Gavranović je neočekivano gurnuo loptu desno za Kvržića, ali je Borevković uklizavanjem spriječio pogodak.

U 25. minuti Matei je presjekao dodavanje gostiju u idealnom trenutku, gurnuo loptu na ljevi bok prema Gavranoviću, koji je pobjegao visoko postavljenoj obrani gostiju.

Odigrao je Gavranović za Kvržića na desnoj strani, povratnik u Rijeku oslobodio se u primanju pratnje i lijevom nogom poslao loptu u mrežu - 1:0.

U 45. minuti Župarić je primio odbijenu loptu na 12 metara nakon prekida, prizemno upućena  lopta bila je neuhvatljiva za Hendiju, koji se spetljao na gol-crti - 2:0.

Rudeš je ostavio dobar dojam u prvom dijelu iako osim Havojićeva udarca s 20 metara na početku utakmice nije izravno ugrozio riječka vrata, Sluga se morao ispružiti po travnjaku da bi odbio loptu.

Odmah na početku drugoga dijela Rudeš je pokazao da zna biti puno konkretniji.

U 48. minuti Sluga je dvaput morao intervenirati, prvi put rutinski nakon Perić-Komšićeva pokušaja, a onda vrlo zahtjevno nakon što je Havojić izbjegao pažnji riječke obrane, ušao u kazneni prostor i stigao na brisani prostor za odmjereni udarac.

Prema pristupu nogometu vidi se da momčad Rudeša vodi španjolski trener Inako Alonso, koji se prema mentalitetu želi nadigravati.

U 60. minuti Alonso je svih iznenadio, kada je iz igre izvadio najboljega igrača Havojića. Međutim, pokazalo se da je pogodio uvođenjem Aralice.

U 63. minuti Rudeš je ponovo iskazao kvalitetu u brzoj transformaciji, Lulić je u kontri na nepostavljenu riječku obranu dotrčao s loptom do kaznenog prostora, pravodobno ulijevo proigrao Aralicu.

Napadač Rudeša ušao je u kazneni prostor, udario po lopti koja je okrznula natrčalog Punčeca i završila let u mrežu - 2:1.

Utakmica je postala rezultatski neizvjesna ponajprije zbog toga što riječka momčad nije uspjela uspostaviti tečniji protok lopte i preuzeti kontrolu nad utakmicom.

Naprotiv, Rudeš se namenutnu kao fizička aktivnija momčad sve do 78. minute, kada je Rijeka kaznila pogrešno dodavanje zadnje linije gostiju.

Dogodila se klasična otimačina lopte, pa Gorgonov bijeg obrani gostiju i onda još jedan tehnički nedorađeni pokušaj dodavanja, koji je Mesarić okončao nespretnim autogolom - 3:1.

Pala je momčad Rudeša fizički nakon jeftino primljenog pogotka, očigledno se mentalno ispraznila što je  u 87. minuti iskoristio Heber, koji je ušao u kazneni prostor slijeva i loptu poslao u vratnicu.

Odbijenu loptu Gavranović je iz blizine gurnuo u mrežu - 4:1.