Nedjelja, 18. ožujka 2018. 19:22 Napisao/la  SC

Heber triput zatresao mrežu Foto: Lario Tus

Prva HNL - 26. kolo

RIJEKA - CIBALIA 5:1

Stadion na Rujevici. Gledatelja: 4000

Sudac: Ivan Vučković (Zagreb) 7

Strijelci: 1:0 Heber (33), 2:0 Čolak (36-11m), 3:0 Heber (59), 4:0 Heber (68), 5:0 Puljić (79), 5:1 Galić (84)

Žuti kartoni: Leovac (41), Barišić (67)

RIJEKA: Sluga -, Zuta 7, Punčec 6,5, Župarić 7, Leovac 6,5, Grahovac 6,5, Pavičić 7, Puljić 7, Kvržić 6,5 (67 Acosty -), Heber 8 (72 Črnic -), Čolak 7 (38 Capan 6,5)

CIBALIA: Brkić 6,5, Karamarko 5, Soldo 5, Ikić 5, Rubić 5 (70 Tomašević -), Plum 5, Muženjak 5, Mrdeša 5 (60 Vojković -), Barišić 5, Galić 5, Kordić 5 (46 Miličević 5)

Rijeka je protiv Cibalije ostvarila najuvjerljiviju pobjedu (5:1) ove kalendarske godine.

Nastavila je riječka momčad rasti kroz igru i rezultate u utakmici protiv mušterija iz Vinkovaca, koji su u prvom dijelu sezone još teže stradali (7:0) na Rujevici.

Araujo Heber ispraćen je pljeskom u svlačionicu u 72. minuti, raspoloženi Brazilac ostvario je prvi hat-trick u bijelom dresu i potvrdio instinkt rođenoga strijelca.

Vodeći strijelac HNL-a s 15 pogodaka sva tri pogotka postigao je zahvaljujući osjećaju za prostor i vrijeme što se ne može naučiti.

Iz igre je morao izaći kada se u zraku osjećao njegov četvrti pogodak, šteta što trener Matjaž Kek nije iskazao dovoljno emocije prema Heberu, navijačima Rijeke i prije svega prema nogometu.

Ne vadi se igrač u takvom tonusu iz igre bez jakoga razloga!

Što se tiče rezultatske neizvjesnosti, sve je bilo gotovo za malo više od pola sata u svega tri minute.

U 33. minuti Pavičić je slijeva desnom nogom ubacio iz prekida, Plum je kratko odbio loptu prema Čolaku, koji je skrenuo loptu idealno natrčalom Heberu: najbolji strijelac Rijeke s 9 metara smireno je loptu prizemno poslao u lijevu Brkićevu vratnicu - 1:0.

U 36. minuti Zuta je bio brži od uklizalog Galića na ulasku u kazneni prostor, sudac Vučković pokazao je na bijelu točku odakle je Čolak sigurno zatresao mrežu - 2:0.

Dvije minute kasnije ozlijeđeni Čolak je izašao, a Matjaž Kek obavio tri zamjene: Capan je zauzeo mjesto defenzivnog veznog igrača, Pavičić i Puljić pomaknuli su se okomito po jednu liniju više u rasporedu.

Ništa nije poremetilo odnose snaga na terenu, momčad Cibalije jedva je dočekala odmor od stalnog pritiska kroz 70 posto riječkog posjeda lopte.

Rijeka se od prve minute nametnula igru točnim, ali ne baš brzim protokom lopte.

I takav je bio prebrz za gostujuću momčad, koja je nekoliko puta izgubila raspored u postavljenoj obrani.

Dvaput je imala sreće što Čolak nije bio pri udarcu: u 17. minuti nogom na Leovčev ubačaj slijeva, u 20. minuti glavom na Kvržićev ubačaj zdesna.

Dvaput ni Puljić (4, 20) nije pronašao put do mreže, prvi put je Brkić atraktivno reagirao letom kroz zrak nakon udarca s 20 metara.

U 41. minuti Zuta je iskazao nesvakidašnju lucidnost, pronašao je Pavičića na desnoj strani kaznenog prostora, izgledalo je vrlo obećavajuće prije nego što se igrač Rijeke zatvorio u mrtvom kutu.

Drugo poluvrijeme počelo je Pavičićevim (47) udarcem s 18 metara, Brkić je ponovo atraktivno poletio zrakom.

Trebalo je riječkoj minuti desetak minuta da ponovo izbaci iz igre vinkovačke braniče: u 59. minuti Pavičić je odigrao Grahovcu, koji se probio desnom stranom kaznenog prostora, ubacio prizmeno, u ravni prve vratnice pojavio se Heber, koji je loptu skrenuo u suprotni kut - 3:0.

Počela je borba Cibalije za dostojanstveni poraz, onih 7:0 iz prvoga dijela sezone nadvilo se nad sudbinom vinkovačke momčadi u 68. minuti.

Župarić je okomitom loptom izbacio Acostyja po desnoj strani, otrčao je napadač Rijeke prema Brkiću, koji je dobro zatvorio prvi kut i u padu loptu odbio kome drugome nego Heberu.

Opet se napadač Rijeke pojavio niotkuda taman tamo gdje je trebalo da odbijenu loptu primi na prsa i ovog puta uz dosta truda u padu zatrese mrežu pokraj zaleglog Brkića - 4:0.

U 75. minuti Puljić nije bio precizan slijeva, u 77. minuti Acosty je s 18 metara dobro naciljao, a Brkić još bolje reagirao...

Ukratko, Cibalia je izbjegnula još teži poraz samo zato jer je Brkić daleko bolje branio nego vratari Istre, Lokomotive i Dinama ove godine na Rujevici.

U 79. minuti Brkić je bio nemoćan, kada je Puljić s 20 metara udario po lopti, koja je zapela u bloku, promijenila smjer i završila let u mreži - 5:0.

Nije slutilo dobrim za Cibaliju sve do 84. minute, kada je Miličević ubacio zdesna, Galić izmaknuo Zuti u duelu i glavom poslao loptu u mrežu pokraj nemoćnog Sluge - 5:1.

Stekao se dojam da su i navijači Rijeke bili zadovoljni da nemoćna Cibalia nije teže stradala.

Inače, Sluga je tijekom cijele utakmice jednom aktivno sudjelovao u igri obrane, kada je u 66. minuti istrčao izvan kaznenog prostora i preuzeo ulogu braniča.

A jedinu priliku Cibalia je stvorila u 3. minuti, kada je Galić ubacio slijeva, a Kordić glavom loptu poslao pokraj riječkih vratiju.