PRVA HNL

Lokomotiva pobijedila Rijeku uz veliku pomoć sudaca

Subota, 22. rujna 2018. 21:05 Napisao/la  SC

Utakmica 8. kola: Lokomotiva - Rijeka 2:0. Iako je momčad Lokomotive bolje stajala na terenu većim dijelom utakmice, vodeći pogodak postignut iz zaleđa. Punčec isključen u 52. minuti

Očigledno zaleđe

Prva HNL - 8. kolo

LOKOMOTIVA - RIJEKA 2:0

Stadion u Kranjčevićevoj. Gledatelja: 1500

Sudac: Duje Strukan (Split) 5

Strijelci: 1:0 Datković (26), 2:0 Kastrati (71)

Žuti kartoni: Pavičić (58), Kolonger (58), Escoval (90+3)

Crveni karton: Punčec (52, igranje rukom)

Isljučenje: Mance (53, nesportsko ponašanje)

LOKOMOTIVA: Grbić 6,5, Karačić 6, Kolinger 6,5, Majstorović 6,5, Datković 7, Burić 6, Uzuni 6, Lecjaks 6 (74 Krstanović -), Kastrati 6,5, Drožđek 6 (64 Halilović -), Radonjić 6 (90+2 Babić -)

RIJEKA: Sluga 6,5, Pavelić 6, Punčec 5, Escoval 5,5 Raspopović 5, Grahovac 5,5 (72 Ćanađija -), Lončar 6 (88 Capan -), Pavičić 6, Puljić 5, Gorgon 5 (42 Kvržić 5), Čolak 5

Nogometaši Rijeke doživjeli su prvi poraz ove sezone.

Momčad Lokomotive nastavila je tradiciju u međusobnim susretima, četvrti put zaredom pobijedila je Rijeku u Kranjčevićevoj.

Ovog puta uz obilnu pomoć sudaca!

Od prve minute Rijeka se postavila kao da se ne igra na obnovljenom travnjaku u Kranjčevićevoj nego na Rujevici.

Možda je trener Rijeke Matjaž Kek odlučio napasti od prve minute upravo zbog toga što novi zagrebački travnjak kvalitetom više ne zaostaje za riječkim travnjakom.

Što god da je Kek pokušao, dojam je da je trener Lokomotive Goran Tomić bio taktički mudriji. Momčad Lokomotive bolje je stajala na terenu većim dijelom utakmice.

Izgleda da Tomić nije bio iznenađen Kekovim gardom, Lokomotiva je u prvom dijelu najviše pažnje posvetila središnjem bloku u svojoj trećini.

Ostvarila je Rijeka nešto veći posjed lopte (55 prema 45 posto), ali riječki protok lopte u zadnjim utakmicama u pravilu nestaje u širini, nedostaje mu puno više okomitosti.

Otprilike onakve kojom je Rijeka stvorila dvije izgledne prilike nakon ulazaka igrača iz drugoga plana.

U 12. minuti Lončar je u trku na ulasku u kazneni prostor prošao pokraj čak trojice domaćih braniča, izašao na brisani prostor i s 12 metara loptu slabijom desnom nogom poslao ravno u Grbića.

U 36. minuti Pavičić je primio loptu duboko u kaznenom prostoru, okrenuo se i loptu kroz noge Majstoroviću poslao u desni kut, Grbić je u padu uspio skrenuti loptu.

Pavelićev (23) udarac s 22 metra Grbić je sigurno obranio!

Budući da se u trima riječkim prilikama ne spominju napadači, jasno je da riječka završnica nije bila (pre)opasna.

U početnoj postavi Rijeke pojavio se Alexander Gorgon, riskirao je trener Matjaž Kek. Nije se isplatilo, neprimjetni Gorgon izašao je zbog ozljede u 41. minuti.

Domaći trener možda bi imao pravo likovati u prvom poluvremenu da Lokomotiva do odmora nije izgledala još bezopasnije od Rijeke u završnici.

Za Radonjićev (25) udarac sa 17 metara Sluga se imao dovoljno vremena pripremiti.

Vratar Rijeke nije bio spreman iz prve nogom izbaciti loptu u polje u 7. minuti, pa je pod pritiskom istrčao, loptu dodao Drožđeku, koji nije pogodio prazna vrata s 25 metara.

Escoval je ionako dohvatio netočno upućenu loptu...

Lokomotiva je postignula pogodak stjecajem okolnosti na koje je sudac morao utjecati.

Burić je natrčao na odbijenu loptu iz kaznenog prostora, pogrešno zahvatio loptu koja je idealno doletjela na Datkovićevu glavu.

Branič Lokomotive majstorski je reagirao, u padu je loptu glavom skrenuo u mrežu - 1:0.

Jedino nije valjalo da je Datković bio u zaleđu kada je Burić zahvatio loptu!

Kratko se u drugom dijelu igralo ravnopravno.

U 52. minuti Uzuni je dugačkom loptom pronašao Radonjića iza riječkih stopera.

Napadač Lokomotive dotrčao je do Sluge, zaobišao riječkog vratara i otišao previše ukoso lijevo da Punčec ne bi stigao uklizati i zatvoriti prilaz praznim vratima.

Lopta je uklizalog Punčeca pogodila u ruku, sudac je sa zadrškom pokazao na bijelu točku što je značilo da Punčecu mora pokazati crveni karton.

Radonjić je odlučio izvesti kazneni udarac, Sluga je odlučio zadržati Rijeku u utakmici još neko vrijeme.

Obranio je riječki vratar kazneni udarac, lopte se od Sluge odbila u vratnicu.

Ništa bitno u pristupu nije htio mijenjati trener Tomić, prepustio je domaći trener loptu gostima iako je Lokomotiva imala igrače više.

Jasno je bilo da će riječka obrana morati početi stajati visoko da bi s igračem manje mogla stvoriti pritisak.

U 62. minuti Lončar i Pavičić, dvojica najraspoloženijih igrača Rijeke, uspjeli su na lijevoj strani stvoriti višak.

Lončar je pravodobno odigrao, Pavičić je dotrčao iskosa do peterca, pokušao je proigrati Čolaka, Majstorović je uklizao i skrenuo loptu.

Bila je to posljednja prilika Rijeke da se vrati u utakmicu.

U 66. minuti Lokomotiva je prvi put zamalo kaznila visoki izlazak zadnje linije riječke obrane.

Oteli su domaći loptu u zadnjoj trećini, Radonjić je u hipu prošao Escovala, ušao u kazneni prostor, Sluga je uspio obraniti njegov udarac iskosa.

U 71. minuti Sluga je bio nemoćan.

Kastrati je primio loptu na desnoj strani kaznenog prostora, u primanju prošao pokraj Raspopovića, dotrčao do sredine kaznenog prostora i sa 16 metara efektno pogodio suprotni gornji kut - 2:0.

Od toga trenutka utakmica je praktično završila, splasnule su natjecateljske tenzije, nije se više imalo smisla fizički trošiti.

Najgore što se momčadi Rijeke na kraju moglo dogoditi je da su igrači obiju momčadi postali svjesni riječke nemoći.