Subota, 28. listopada 2017. 17:15 Napisao/la  SC

Utakmica 14. kola: Dinamo - Rijeka 3:1. Soudani dvostruki strijelac

Strijelci: 0:1 Acosty (9), 1:1 Moro (29), 2:1 Soudani (49), 3:1 Soudani (79)

Žuti kartoni: Pavičić (26), Maleš (45+3), Kvržić (69), Bradarić (82)

Isključenje: Mance (32, nesportsko ponašanje)

DINAMO: Livaković -, Rrahmani  6,5, Benković 6, Sigali 6 (52 Lešković 6), Sosa 6, Doumbia 6, Ademi 6,5 (78 Henriquez -), Moro 7, Gojak 6,5, Olmo 7, Soudani 7,5 (90+3 Ćorić -)

RIJEKA: Sluga 6, Mavrias 5, Punčec 5,5, Župarić 5,5, Zuta 5,5 (52 Kvržić ), Bradarić 5,5, Maleš 5,5, Pavičić 5,5, Gorgon 5, Acosty 6, Puljić 5 (61 Črnic -)

Nogometaši Rijeke doživjeli su peti poraz ove sezone, Dinamo je derbiju 14. kola pobijedio rezultatom 3:1 i stekao velikih devet bodova prednosti.

Rijeka se praktično oprostila od titule prvaka. Ne toliko zbog velikog bodovnog zastatka za Dinamom koliko zbog slabe igre koja ne sluti ničim dobrim u nastavku sezone.

U prvom dijelu Dinamo je ostvario puno veći posjed lopte (68%) i ostavio bolji dojam iako je Rijeka  na odmor otišla s aktivnih 1:1.

Trener Dinama Mario Cvitanović postavio je središnjicu momčadi u rombu protiv kojega je Matjaž Kek imao velikih problema u objema utakmicama protiv RB Salzburga.

Skauting Dinama očito je dobro odradio posao iako se u igri nije toliko vidjela prevaga u središnjici koliko je riječka obrana djelovala nesigurno u duel-igri i pokrivanju (među)prostora.

Rijeke je igrala bez Vešovića, Mišića, Gavranovića i Eleza, na klupi su sjedili Prskalo, Davidson, Kvržić, Jelić, Črnic, Gomelt i Heber.

U 9. minuti Rijeka je povela pogotkom Acostyja, koji je prvo pobjegao Sosi, zatim ubacio u sredinu zdesna i onda prvi dotrčao do lopte koju je odigrao uklizali Rrahmani.

Dugo su trajale konzultacije glavnog suca Igora Pajača i prvog pomoćnika Boruta Križarića, koji je dignuo zastavicu iako je Acostyja prije nego što je zatresao mrežu u igri držao Benković.

U 29. minuti Soudani je brzopleto ubacio loptu rukom izvan korner-linije, a ne izvan aut-linije.

Neobična situacija! Sudac je ponovio ubacivanje iza aut-linije za Dinamo iako pravilo kaže da se lopta mora ubaciti s mjesta na kojemu je izašla iz igre ili loptu ubacuje protivnička momčad.

S druge strane, lopta nije uopće ubačena iza aut-linije...

Nakon toga riječka obrana pokazala je da ove sezone ne prima slučajno jeftine pogotke!

Soudani je primio loptiu iz auta, okrenuo se oko Zute, gurnuo natrčalom Ademiju, koji je snažno udario sa 14 metara iskosa...

Sluga je odbio u padu, lopta se odbila do Mora, koji je udarcem s 15 metara precizno pogodio mrežu - 1:1.

Teško je opisati čime su se u kaznenom prostoru bavili igrači Rijeke dok su Ademi i Moro natjecali u gađanju mreže iza Sluge!

A Ivan Mance morao je na tribine zbog nesportske gestikulacije prema tribinama, predstavnik Rijeke prije toga protestirao je kod četvrtog suca zbog Soudanijeva izvođenja auta.

Da nešto ne štima u pristupu igrača Rijeke ukazuju dvije velike šanse Soudanija, obje su se dogodile nakon individalnih pogrešaka igrača Rijeke.

U 37. minuti Acosty je neoprezno izgubio loptu u svojoj trećini, Olmo je na lijevoj strani izbacio Soudanija prema Slugi koji je tijekom uspio zatvoriti prilaze mreži napadaču Dinama.

Minutu kasnije Soudani je na vrhu kaznenog prostora uzeo loptu Punčecu, koji je popustio u duelu pod pritiskom, srećom za goste Sluga je pazio što se događa i pravodobno uklizao ispred napadača Dinama.

U prvom dijelu modra momčad samo jednom je uspjela poremetiti raspored riječke obrane, kada je u 21. minuti Gojak ostao sam na lijevoj strani, Sluga je istrčao, Gojak odigrao Olmu kojemu je Maleš uklizao u odsutnom trenutku.

Dakle, pogodak i dvije velike prilike Dinamo je iznudio na postavljenu riječku obranu, u situacijama kada pretežito odlučuje individualna kvaliteta.

Na sličan način Dinamo je poveo u 49. minuti!

Nakon ubačaja iz kuta Rrahmani je iz pozadine glavom vratio loptu prema bližoj vratnici, istrčala je riječka zadnja linija pogrešno, Mavrias je zaostao, a Soudani ostao sam ispred Sluge.

Atraktivnim škaricama napadač Dinama poslao je loptu u mrežu uz vratnicu - 2:1.

Rijeke je morala napadati što je Keku lakše reći nego učiniti s obzirom na izbor napadača, Heber je u igru ušao tek u 87. minuti. Valjda zbog premije za nastup!

Zamjene (Črnic, Kvržić) nisu bitno promijenile odnose snaga na terenu, kada se momčad Dinama povukla i namjerno prepustila veći posjed lopte gostima.

Zašto namjerno pokazala je 79. minuta, kada je Olmo uzeo loptu Mavriasu i na nepostavljenu riječku obranu dubinski odigrao za Soudanija, koji je sam otrčao do Sluge i mirno loptu plasirao u mrežu - 3:1.

Rezultatski je sve bilo riješeno, trebalo je odigrati preostalih petnaestak minuta tijekom kojih je Dinamo bio bliže pogotku od Rijeke iz jednostavnog razloga.

Rijeka je tijekom cijele utakmice praktično bila bezopasna u završnici. Nije u momčadi Rijeke bilo prepoznatljive energije, posebice u drugom dijelu.

U 91. minuti Olmo je proigrao Soudanija, koji je prebacio istrčalog Slugu, loptu je prije gol-crte stigao Župarić.

Ne bi bilo nezasluženo da je Dinamo postigao četvrti pogodak.