Rijeka pobijedila velškog prvaka na Rujevici

Utorak, 11. srpnja 2017. 22:38 Napisao/la  Igor Vranić

Prva utakmica 2. pretkola: Rijeka - TNS 2:0. Mišić i Matei strijelci

Strijelci: 1:0 Mišić (4), 2:0 Matei (68)

RIJEKA: Sluga -, Ristovski 6,5, Elez 6,5, Župarić 6,5, Zuta 6 (63 Matei 6,5), Bradarić 6, Mišić 6,5, Gorgon 6 (78 Maleš -), Heber 5,5, Vešović 6, Gavranović 6 (87 Črnic -)

THE NEW SAINTS: Harrison 6,5, Routledge 5,5, Saundres 5,5, Rawlinson 5,5, Edwards 5, Spender 5, Brobbell 5,5, Pryce 5,5, Mullan 5, Fletcher 5,5 (69 Cieslewitz - ), Quigley 5,5

Nogometaši Rijeke očekivano su ostvarili prvu pobjedu u Ligi prvaka.

U prvoj utakmici 2. pretkola stekli su dva pogotka prednosti u utakmici protiv velškog prvaka,  koji je zatvorenom igrom pokušao ostvariti pozitivan rezultat uoči uzvrata.

Iako su  doživjeli aktivan poraz, tijekom cijele utakmice Velšani nisu baš pokazali čime mogu uzvratiti u drugoj utakmici. Dva pokušaja Quigleyja (61, 86) više su bili nogometni folklor nego ozbiljne prijetnje.

Utakmica protiv TNS-a više je poslužila da bi trener Matjaž Kek na početku sezone vidio kako riječka momčad igra na postavljene obrane. Ne može biti baš zadovoljan viđenim.

U 4. minuti Mišić je iz slobodnog udarca s 18 metara prebacio velški "živi zid" i efektno postigao prvi riječki pogodak u Ligi prvaka.

Idealno izveden udarac u idealnom trenutku! Velšani još nisu ni shvatili gdje igraju, a već su gubili...

Desetak minuta trajao je euforični pritisak Rijeke po jakoj kiši, Gorgon (6) i Vešović (7) natjerali su  Harrisona da dvaput zalegne, a onda su Velšani primirili riječke strasti.

Nekoliko povezanih izmjena lopte u zadnjoj liniji pokazali su da TNS nije baš bezvezna momčad u organizaciji igre, posebice u zatvaranju (među)prostora između linija.

Jasno da je cijela momčad TNS-a pretežito boravila u svojoj trećini kao da se po skliskom travnjaku igra  hokej, ali se raspored velške obrane ni jednom nije poremetio zbog riječke igre kratkih pasova.

Lopta je najviše vremena kolala na desnoj strani riječkog napada, Vešović i Ristovski nisu konkretno stvarali višak. Trudili su se, na trenutke djelovali raspoloženo, ali nije bilo dovoljno prostora...

Zapravo se igrala utakmica u kojoj se točno vidjelo što je značio Franko Andrijašević u utakmicama na postavljene obrane i zašto je Rijeka odavno trebala dovesti klasičnog prvog napadača, koji ne preže od fizičkog zlostavljanja protivničkih stopera kada u kaznenom prostoru treba stvoriti slobodan prostor.

Jedinu izrađenu priliku u prvom dijelu propustio je realizirati upravo prvi napadač, ali na svoj način.

Gavranović je u 43. minuti krenuo na nepostavljenu obranu gostiju, u svom stilu prošao dvije prepreke i onda otišao previše ulijevo da Harrison ne bi mogao zatvoriti kut.

Nakon petnaestak  minuta u drugome dijelu postalo je razvidno da riječka momčad nema rješenja u završnici.

Trener Matjaž Kek promijenio je način napadačke igre uvođenjem Mateija, kada je Vešović otišao na Zutinu poziciju. Isplatilo se!

U 68. minuti Ristovski je uspio pobjeći desnom stranom na otvorenom prostoru, precizno je odigrao na suprotnu stranu, gdje je Matei pravodobno utrčao i iz blizine zakucao loptu u mrežu - 2:0.

Nije se velška igra raspala zbog drugoga pogotka, niti je Rijeka počela igrati goropadno.

Mogao je Vešović u sudačkoj nadoknadi promijeniti rezultat, ali to ništa bitno ne bi promijenilo u uzvratu.

Rijeka je ipak klasa više od velškog prvaka.