Hajduk pobijedio Rijeku na Rujevici nešto poduzetnijom igrom

Nedjelja, 02. listopada 2022. 17:05 Napisao/la  Igor Vranić

Da je Awaziem u 22. minuti dobio drugi žuti karton, ne bi postao sretni strijelac za Hajduk na početku drugoga dijela i najbolji igrač utakmice

Druga NL - 11. kolo

RIJEKA - HAJDUK 0:1

Stadion HNK Rijeka. Gledatelja: 5884

Sudac: Igor Pajač (Sv. Ivan Zelina) 5

Strijelac: 0:1 Awaziem (51)

Žuti kartoni: Awaziem (15), Lunetta (42), Fossati (45), Smolčić (45+2), Kalik (46), Krešić (49), Vrančić (69), L. Kalinić (90), Karrica (90+3)

RIJEKA: Labrović 6, Galešić 6, Krešić 6, Smolčić 6, Grgić 5,5 (58 Vrančić 5), Hodža 5 (88 Karrica -), D. Pavlović 5,5 (58 Bušnja 5), Lunetta 5 (57 Alvarez 5), Ampem 5,5, Frigan 5, Obregon 5 (79 Gajlzer -)

HAJDUK: Kalinić 6,5, Mikanović 6, Elez 6,5 (87 Boreković -), Awaziem 7, Melnjak 6, Fossati 6, Kalik 6 (70 Vuković -), Krovinović 6,5, Biuk 6 (87 Pukstas -), Livaja 5,5, Mlakar 5 (84 Simić -)

Hajduk je pobijedio (1:0) Rijeku na Rujevici, splitska momčad zadržala je priključak s vodećim momčadima, a Rijeka nastavila borbu za ostanak.

U utakmici koja prema kvaliteti nije bila na razini ugleda obaju klubova, pobijedila je momčad koja je djelovala nešto poduzetnije.

Rijeka je nakon stanke zbog nastupa reprezentacija odigrala utakmicu s nešto drugačijim stavom nego prije stanke, ali daleko je bila ova riječka momčad od tonusa kojim bi mogla pobijediti najslabiju momčad Hajduka koja je igrala na Rujevici zadnje dvije sezone.

Serse Cosmi očekivano je počeo opreznije s trojicom stopera (Krešić, Galešić, Smolčić), Grgić i Lunetta na bokovima, središnji trokut činili su Pavlović, Hodža i Ampem, u napadu su igrali Obregon i Frigan.

Za bolje poznavatelje nogometa, isti raspored na najvišoj razini protežira Gian Piero Gasperini na klupi Atalante.

Karakterističan je po tome što u napadu širom otvara prostor za bočne igrače i tzv. središnje povučene napadače, koji su u riječkom slučaju trebali biti Ampem i Hodža.

Jasno da Hodža i Ampem nisu takvi profili igrača, pa je Rijeka u završnici izgledala sterilno u igri na postavljenu splitsku obranu, odsječeni Obregon i Frigan nisu individualno mogli učiniti ništa u igri jedan na jedan sa stoperima Hajduka.

Tek u sudačkoj nadoknadi pokazalo se zašto su u takvom rasporedu ključni igrači povučeni napadači.

Riječka momčad izašla je u tranziciji na nepostavljenu obranu gostiju, Ampem je slijeva odigrao Grgiću na desnoj strani kaznenog prostora, otvorio se Hodža na 14 metara od Kalinića zdesna, prizemni pokušaj udarca umalo se pretvorio u asistenciju, Obregon je petom loptu skrenuo kraj vratiju.

Bila je jedina riječka prilika nakon nešto ozbiljnijeg pokušaja u 12. minuti!

Tada je Grgić ubacio zdesna, Obregon se odvojio od Awaziema na petercu, Kalinić je pravodobno ušao u Obregona, lopta se odbila Aweziemu ispred gol-crte.

Hajduk kroz posjed lopte nije stvorio ni jednu polupriliku, Cosmi može biti zadovoljan kako je momčad stajala u bloku, kada su gosti imali inicijativu.

U 43. minuti Krovinović je zdesna ubacio iz prekida, Awaziem je ostao sam na petercu na drugoj vratnici, nije dobro loptu pogodio glavom u najboljoj prilici za goste do odmora.

Za riječku je momčad najvažnije bilo da Livaja ne može doći do lopte u zoni udarca, ostalo je u igri Hajduka lako predvidljivo.

U 22. minuti Awaziem je objema rukama na travu srušio Obregona, sudac je nekoliko puta pokazao žute kartone za prekršaje manjega fizičkog inteziteta.

Problem je da bi Awaziem u 22. minuti dobio drugi žuti karton, pa ne bi postao sretni strijelac za Hajduk na početku drugoga dijela i najbolji igrač utakmice.

U 51. minuti u gužvi usred kaznenog prostora lopta je stigla do Awaziema, Hodža je zakasnio u bloku, stoper Hajduka imao je vremena naciljati lijevi Labrovićev kut - 0:1.

Očito da Hajduk na Rujevici može postići pogodak bez Livaje!

Cosmi je reagirao trima zamjenama, na bokovima su počeli igrati Bušnja i Ampem, središnjicu su pokrivali Hodža, Alvarez i Vrančić.

S obzirom na pet promjena pozicija u istom rasporedu, zadnjih pola sata igrala je praktično nova momčad Rijeke, koja je energetski izgledala slabije od momčadi Rijeke koja je igrala u prvom dijelu.

Hajduk ni u čemu nije bio izrazito bolji osim u duel-igri, koja se nalazi u bazi svake, pa tako i ove selekcije igrača Rijeke.

U drugom dijelu Hajduk je mirno kontrolirao rezultat do zadnjih petnaestak minuta, kada je riječka momčad stihijski počela stvarati pritisak.

O sadržaju igre najbolje govori činjenica da u drugom dijelu ni jedna momčad nije stvorila ni jednu izrazitu priliku.

Valja izdvojiti da je u 79. minuti za prvu momčad debitirao junior Niko Gajzler.