Subota, 10. svibnja 2014. 20:31 Napisao/la  Patrik Mršnik izvještava iz Zagreba

Druga utakmica finala: HAVK Mladost - Primorje EB 5:11 (3:2, 1:4, 0:1, 1:4)

HAVK MLADOST - PRIMORJE EB 5:11 (3:2, 1:4, 0:1, 1:4)

Suci: Massimiliano Caputi i Alessandro Severo (Italija).

Delegat: Albert Brala (Rijeka). Supervizor: Milivoj Bebić (Split)

HAVK MLADOST: Pavić, Bukić, I. Milaković, Lončar, Martinić 2, D. Živković, Capan, K. Milaković 3 (1), Pavičić, I. Živković, Vukičević, Gagulić, Marcelić, Dašić

PRIMORJE EB: Vićan, Radu 2, Peroš, Krapić, De. Varga 3, Sukno, Muslim 1, Petrović, Da. Varga, Obradović 2, Šetka 1 (1), Xavi Garcia 1, Jelovina, Buljubašić 1

Igrač više: HAVK Mladost 10 (2) Primorje EB 9 (6)

Peterci: HAVK Mladost 1 (1) Primorje EB 2 (1)

Tri isključenja: Lončar (25), Da. Varga (30)

Mladost je ponovno grizla, ali nije ugrizla Primorje koje joj je to i dopuštalo u pojednim trenucima susreta. Sve je počelo golom Denesa Varge na igraču više, i to tek u trećoj minuti susreta nakon što se u uvodu pucalo, ali neprecizno. Pogodak mađarskog topnika razbuktao je događanja u bazenu, pa su domaći preko Martinića brzo uzvratili i izjednačili.

Mladost je, po uzoru na prvi susret na Kantridi nastavila s izuzetno dubokom obranom i flasterom na najagilnijim riječkim pucačima. Ipak, u napadu u uvodu utakmicde nisu bili toliko efikasni, sve do sedme minute. Najprije je iz peterca, pa onda iz igre pogodio Kristijan Milaković za veliko vodstvo i zadovoljstvo domaćih navijača. Poveli su tada Mladostaši 3:1, no u posljednjoj sekundi prve četvrtine smanjio je Buljubašić. Riječani su tada furiozno krenuli, sve što će se dogoditi nakon prvih osam minuta stvar je koja je ove sezone i više no poznata riječkim prijateljima vaterpola.

U središnjem periodu utakmice Primorjaši su tek jednom kapitulirali. Ivan Krapić u posljednjoj minuti treće četvrtine ne pogađa zicer na igraču više, pa je to znao kazniti Kristijan Milaković svojim drugom pogotkom. Nije Mladost niti do kraja, sve do posljednjeg napada uspjela postići peti pogodak, tek je onda kada više nije bilo važno poentirao Martinić po drugi puta.

Sve što se moglo vidjeti od devete do posljednje minute utakmice stane u jednu riječ - Primorje. Na početku druge četvrtine isključenje Buljubašića u gol nije pretvorio korektni, ali i nedovoljno aktivni Lončar. Izjednačio je na 3:3 Radu, pogotkom sa svoje centarske pozicije. U reviji isključenja Primorjaši ne koriste Živkovićevo, Petrović iz zicera pogađa gredu. Tad je krenuo preokret, Xavi je dijagonalom s desnog krila rasparao mrežu Pavića za 4:3, zabili su Muslim i Denes Varga, a Mladost ponovno na kraju druge četvrtine izgubila korak. Primorje je moglo na veliki odmor s četiri pogotka viška, otišlo je s dva zbog spomenutog pogotka Milakovića nakon greške Krapića.

Treća četvrtina iznjedrila je samo jedan pogodak, Obradović je lijepo pogodio za 7:4, bio mu je to prvi pokušaj na vrata u dvadesetoj minuti i prvi pogodak. Pucalo se, nisu se koristile brojčane nadmoći, vratari su ponovno bili na razini. Minutu ranije od pogotka Mladost se mogla priključiti, ali je Luki Lončaru u isplivavanju kontre netom ispred VIćanova gola loptu uzeo Daniel Varga. Imali su i Primorjaši šansu za odvajanje, i to iz peterca, no glavom je udarac Denesu Vargi obranio Pavić.

Do kraja Mladost više nije imala snage, primili su igrači Vjeke Kobeščaka još četiri zgoditka, zabili tek jedan. Izgleda nezasluženo njihov visok poraz, momci se bore i trude, ali osim želje i htijenja ne posjeduju niti jednu drugu odliku kojom bi mogli parirati Primorju. Cosmin Radu zabija pogodak na početku posljednje četvrtine, Obradović stavlja devetog, a Šetka destog iz peterca kojeg je, kao i u prvom navratu skrivio Luka Bukić. Posljednji čavao u lijes iz kontre stavlja Denes Varga, a Martinić postavlja končanih 11:5 za Riječane, konačan rezultat utakmice u kojoj se trebalo svojski potruditi obuzdati mlade zagrebačke lavove.

Ostaje činjenica da će trofej pobjednika Prvenstva Hrvatske biti izložen u srijedu od 18.50 sati na Kantridi. Tada je na rasporedu treća, možda i posljednja utakmica serije nakon koje bi Riječani konačno mogli doći do povjesnog uspjeha i prvog trofeja nacionalnog prvaka u samostalnoj Hrvatskoj.