Liga prvaka: Primorje slavilo protiv Galatasaraya, slijede utakmice za prvi trofej ove sezone

Srijeda, 17. prosinca 2014. 20:27 Napisao/la  SC

Susret 2. kola: Galatasaray - Primorje EB 4:10 (0:2, 2:2, 1:1, 1:5). Idućeg vikenda igra se Kup Hrvatske u Zagrebu

Vaterpolska Liga prvaka - Skupina B, 2. kolo

GALATASARAY - PRIMORJE EB 4:10 (0:2, 2:2, 1:1, 1:5)

Bazen Engin Bora, Istanbul. Gledatelja 300.

Suci: Mark Koganov (Azerbajdžan) i Boris Margeta (Slovenija)

GALATASARAY: Gezek, Simsek, Janović, Biyik, Kljajević, Gulenc, Nikić 1, Pasković, Vukčević 1, Korolija, Ozbek, Aksentijević 2, Šćepanović

PRIMORJE EB: Vićan, Burić 2, Radu 3, Vrlić 1, Buljubašić, Sukno 2, Muslim 1, Petrović, Mudražija, Elez, Peroš 1, Xavi Garcia, Lazović

Igrač više: Galatasaray 10 (4) Primorje EB 7 (2)

Peterci: Galatasaray - (-) Primorje EB - (-)

Primorjaši mogu pobjednosno iz Turske. Pobjeda od 10:4 djeluje uvjerljivo, no gotovo do samog kraja trećeg perioda utakmice trebalo je strepiti za rezultat. Visok ritam utakmice nagnao je domaće vaterpoliste na ranu predaju, taman kad su trebali ubaciti u brzinu više. Nisu to mogli učiniti, Riječani su s pet pogodaka u posljednjih osam minuta susret prelomili na svoju stranu.

Ogled Galatasaray i Primorja za domaće je značio početak europske sezone budući da nisu odigrali susret prvog kola protiv Partizana u Beogradu zbog političkih napetosti uzrokovanih ubojstvom navijača Crvene zvezde na košarkaškoj utakmici u Istanbulu. Primorjašima je on pak bio prilika za upisivanje prvih bodova u skupini B nakon poraza na startu sezone u Szolnoku. Nju su i iskoristili pruživši dobru igru na nezgodnom terenu. Prema najavama riječke su se snage postavile superiorno u odnosu na protivnika koji im kroz veći dio utakmice nije mogao parirati.

Nakon serije obrana vratara Šćepanovića s jedne, odnosno Vićana s druge strane Primorje je povelo na početku pete minute. Igra na Radua nije dala rezultata, dva se puta rumunjski sidrun našao u izravnom dvoboju sa Šćepanovićem, dva mu je puta crnogorski vratar na golu Galatasaraya obranio udarac. Kad nije htio Radua, gol Turaka prvi je zatresao Sukno. Silovito, kao i inače kad je dubrovački topnik u pitanju. Turci su u prvom poluvremenu mahom forsirali igru na centra Nikića. Bio je čuvan od strane obrane Primorja koje je kroz prvu četvrtinu, potpomognuta sjajnim Vićanovim obranama obavljala lavovski posao. Mreža Primorja ostala je dugo netaknuta, Riječani su ubrzo imali prednost od dva pogotka.

Nakon što je Xavi promašio prigodu s igračem više, uspio je zabiti Radu za 0:2, na dvadeset i šest sekundi od kraja prve četvrtine. Bila je to komforna prednost za Riječane koji također nisu napravili puno u igri preko Eleza i Xavija na stativama. Utakmica je u prvom dijelu bila jednoobrazna, s udarcima koji su mahom bili upućivani s vanjskih pozicija. Sličan se stil igre nastavio u drugom periodu. Burić je zabio za 0:3 nakon tek pola minute igre u drugom periodu, Vićan ponovno brani jedan od brojnih Paskovićevih pokušaja, ne bi li konačno u 12. minuti domaćin zabio prvi pogodak na utakmici. Vukčević je s centarske pozicije pospremio odbijanac za 1:3 što je po kratkom postupku poništio Sukno za igračem više. Tada je započeo crni period u igri Primorja koji se manifestirao kroz dvanaest minuta bez postignutog gola.

U tom vremenu Turci se vraćaju na 3:4 golovima Aksentijevića i Nikića. Domaći bekovi uspješno su odoljevali brojnim prijetnjama Primorja i zatvarali vanjski šut jednako dobro kao i Radua ispred njihova gola. Tek je minutu prije kraja treće četvrtine Burić sjajnim pogotkom povisio na 3:5 i omogućio lakši život na ulazu u završnicu. Kada se očekivao potpuni turski pritisak, jednostavno su se izabranici Žarka Petrovića slomili i izgorili u vlastitoj želji da Riječanima dodatno zagorčaju europski život. Čak su pet pogodaka zabili Primorjaši u posljednjoj četvrtini, krenulo je od Radua, činilo se da će napad isteći no Rumunj je šraubu posrpremio iza Šćepanovićevih leđa u prvom napadu. Vićan se na vratima ponovno razbranio, a Muslim je zabio za 3:7 i potpuno rješenje pitanja pobjednika.

Ivan Asić dao je posljednje minute poletarcima Primorja. Igrali su tako Mudražija, Vrlić i Peroš, a poneki su se i upisali u strijelce. Radu je pogodio za pet pogodaka razlike, potom su Peroš i Vrlić zakucali domaćina, kojem je slaba utjeha bio novi pogodak Aksentijevića za konačnih 4:10. Riječani su uspješno odradili tursku postaju na putu do Barcelone, slijedi lov na Kup Hrvatske ovoga vikenda u Zagrebu.