LIGA PRVAKA

Primorje doživjelo poraz u Mađarskoj

Subota, 29. studenog 2014. 17:22 Napisao/la  Patrik Mršnik izvještava iz Szolnoka

Susret 1. kola: Szolnoki VSC - Primorje EB 13:12 (3:2, 3:1, 3:5, 4:4)

Vaterpolska Liga prvaka - Skupina B, 1. kolo

SZOLNOKI VSC - PRIMORJE EB 13:12 (3:2, 3:1, 3:5, 4:4)

Bazen Tiszaligeti. Gledatelja 700.

Suci: Filippo Gomez (Italija) i Arkadij Voevodin (Rusija). Delegat: Dejan Perišić (Srbija)

SZOLNOKI VSC: Nagy (10 obrana), Gocić 1, Madaras 2, Vamos 2, Jansik, Mezei, Aleksić 2, Toth, Da. Varga 3, De. Varga 1, Kis 1, Mitrović 1, Decker

PRIMORJE EB: Vićan (8 obrana), Burić 1, Radu, Krapić, Buljubašić, Sukno 4 (1), Muslim 4, Petrović, Mudražija, Elez, Šetka 1, Xavi Garcia 2, Lazović

Igrač više: Szolnoki VSC 12 (9) Primorje EB 14 (7)

Peterci: Szolnoki VSC 0 (0) Primorje EB 1 (1)

Tri isključenja: Petrović (22), Buljubašić (28)

Povijest se ponovila, Primorje je ponovno porazom krenulo u Ligu prvaka. Igra u prvom poluvremenu u kojoj su Riječani zabili tek tri pogotka skupo ih je stajala, unatoć dizanju ritma u nastavku, Szolnok je pred svojom publikom uspio zadržati vodstvo. Jednima i drugima valja odati priznanje za pokazano, no bodovi će ostati s one strane rijeke Drave.

U grotlu nacionalne vaterpolske arene susrele su se dvije momčadi iz kruga favorita na osvajanje europskog naslova. Krunidba vaterpolskog kralja i sljedećeg će proljeća biti u Barceloni, a do nje je dug put, počelo je po Riječane isto kao i prošle sezone. Maleno zdanje, reklo bi se, taman za mjesto od sedamdesetak tisuća stanovnika uz rijeku Tisu. Svi ukrasni epiteti o nadasve ljubaznom domaćinu ispričani su još davno. Deset mađarskih, tri srpska reprezentativca, sve zakulisne priče i stručne analize pale su u vodu s prvim sučevim zviždukom koji je označio početak ogleda.

Počelo je promašajem Muslima, ali i obranom Vićana na drugoj strani. U prva dva napada susreta domaćin se već bio pokazao dobrim u obrani, no i riječke snage zaustavljale su pokušaje Daniela Varge. Na Šetkino isključenje za prvo vodstvo Szolnoka u trećoj minuti zabio je Denes Varga. Takvih se golova jedan od najboljih vaterpolista na svijetu nadavao u kapici Primorja, udarcu koji je od grede ušao u gol nije se moglo stati na put. Podatak o tri tehničke pogreške Primorja u jednakom broju minuta dizao je učinak mađarske obrane. Trebalo je na polovici prve četvrtine zabiti za izjednačenje, Sukno je pucao visoko preko gola. Na sreću isto kao i Denes Varga u sljedećem napadu, bilo bi nezgodno da je domaćin otišao na plus dva. Mogao je i kasnije, da Denesov udarac nije ostao na Vićanovoj gredi.

Mlađi Varga je nakon te grede napravio prekršaj u napadu vrijedan isključenja. Prebrojavanje vanjske linije, pa pogodak Muslima nakon pet i pol minuta, rezime je te akcije, udarac splitskog napadača Nagy također nije mogao braniti. Riječka se obrana postavila malo dublje, ali na Vamosevom udarcu nije bilo bloka pa je Szolnoki ponovno bio u vodstvu. Vamos je do kraja prve četvrtine zabio još jednom, na isključenju Eleza lijeva je ruka bila precizna za 3:1. Na prvi odmor otišlo se ipak samo s golom riječkog zaostatka, Šetka je pogodio na Gocićevo isključenje.

Drugi je period potpuno pripao Szolnoku, ali i počeo prokušanom strategijom lopte na Radua, koji je iznudio isključenje Jansika nakon čega se ipak nije dogodio treći riječki pogodak. Zabijaju zato Mađari preko Mitrovića za 4:2, baš kad ga je nakon isključenja pohitao zatvoriti Buljubašić najbolji klupski strijelac je zabio za ponovno odmicanje na lagodna dva pogotka viška. Mitrović je u 11. minuti mogao zabiti ponovno, kao i Muslim, no razbranili su domaćeg vratara Nagyja u tim trenucima riječki vaterpolisti. Nije bilo dobro u drugoj četvrtini, zabio je i Aleksić za 5:2, ne uspijeva zabiti niti Šetka u 13. minuti nakon Vamosevog isključenja.

Norbert Madaras postavlja na za 6:2 u 14. minuti i time kruni seriju domaćina od 3:0 u drugoj četvrtini koju je prekinuo Muslim nekoliko trenutaka kasnije. Vrijeme, ali i psihološki moment bili su na strani domaćina, kretala se njihova lopta brže u fazi napada, uz odrađivanje lavovskog posla u obrani te pomoć iskusnika Nagyja na vratima. Na minutu i pol prije kraja poluvremena Daniel Varga dodaje Mitroviću na dva metra, ovaj ne zabija zicer već promašuje čitava vrata. U posljednjem napadu prvog dijela riječka momčad se ne uspijeva vratiti na minus dva.

Čine to nakon pedeset sekundi igre u trećoj četvrtini iz peterca kojeg uspijeva realizirati Sukno za 6:4. Isključen je prije toga bio Mezei, Vamos je skrivio peterac s kojim se ipak nešto lakše disalo. Mađari su zapali u lakši oblik krize početkom nastavka, Sukno je opalio u svom stilu i zabio za priključak. Prošao je udarac dubrovačkog topnika kroz Nagyja, u trenucima kad se Vićan budio s druge strane. Nepogrešiv je nakon Vićanove obrane Danielu Vargi bio i Muslim za izjednačenje. U nešto više od dvije minute Primorje se vratilo, iz položaja izgubljene utakmice stvari su ponovno bile na početku.

Povelo je Primorje na ulasku u 20. minutu susreta. Isključenje Gabora Kisa s desnog krila posprema Xavi Garcia za 6:7. Da se ne dogodi veće odvajanje pobrinuo se Daniel Varga golom izvana za - sedam oba. Dogodilo se to nakon cijelih sedam minuta bez domaćeg gola. Derbi je tek u tim trenucima, kada su obje momčadi igrale u naponu snaga poprimio pravi kontekst, potuklo se sportski Primorje i vratilo izgubljeno blago. Mađari ponovno vode u 22. minuti pogotkom Gocića, bili su tada domaći u situaciji s dva igrača više (Krapić, Petrović). Nakon nekoliko izmijenjenih promašaja, događa se sporna situacija. Sukno zabija gol za 8:8, domaća publika protestira misleći da se našao unutar dva metra nakon uplivavanja i upošljavanja od strane Burića. Ulaze u posljednjih osam minuta domaći s vodstvom nakon Madarasevog pogotka za 9:8.

Primorjaši ne zabijaju iz prvog napada, Kis to čini za Szolnok i novo vodstvo od dva pogotka prednosti. Šamar vraćenim riječkim nadama u pozitivan rezultat dogodio se nakon Raduovog kontra-faula, Mađari su početkom četvrte imali priliku riješiti susret. To i čine, zabija Daniel Varga za 11:8 na isključenju Sukna. Činilo se da će šest minuta biti je premalo za sustizanje velikog mađarskog vodstva, no Sukno i Muslim vraćaju na 11:10 a Mađari zapadaju u novu krizu iz koje se čupaju nakon novog gola Daniela Varge. Isključen je Buljubašić bio na ulasku u 28. minutu, Daniel je pogodio treći puta.

Rasplet. Burić na 3.07 do kraja uplivava na sebi dobro znanu centarsku poziciju i zabija za 12:11, Vićan brani udarac Denesa Varge. Vanjskoj liniji Szolnoka drhte ruke, ne uspijevaju to iskoristiti Primorjaši i izjednačiti nakon Xavijevog udarca kojeg je obranio Nagy. Utakmicu je riješio Aleksić svojim drugim pogotkom nakon isključenja Burića. Tračak nade vratio je Xavi dalekometnim golom na ulasku u posljednju minutu, no Mađari čuvanjem lopte dolaze do premijernog slavlja u skupini Lige prvaka.