Subota, 03. svibnja 2014. 19:29 Napisao  Patrik Mršnik

Utakmica 10. kola: Primorje - Barceloneta 7:3 (3:0, 2:2, 0:1, 2:0)

PRIMORJE EB - BARCELONETA 7:3 (3:0, 2:2, 0:1, 2:0)

Suci: Boris Margeta (Slovenija) i Arkadij Voevodin (Rusija). Delegat: Andy Hopelman (Nizozemska)

PRIMORJE EB: Vićan, Radu, Buljubašić, Krapić, De. Varga 2, Sukno, Muslim, Petrović, Da. Varga 2, Obradović 1, Šetka, Xavi Garcia 2, Jelovina

BARCELONETA: Pinedo, Sziranyi 1, Perrone, Munarriz, Espanyol 1, Minguell, Roca, Etchenique, Ubović, Fernandez, De Lera, Petković 1, Lloret

Igrač više: Primorje EB 12 (5), Barceloneta 8 (1)

Peterci: Primorje EB 0 (0), Barceloneta 1 (0)

Tri isključenja: Sziranyi (26)

Dva lica Primorja ipak su, potpuno zasluženo donijela pobjedu u okršaju posljednjeg, desetog kola Lige prvaka protiv mlake, ali u drugom poluvremenu vrlo odlučne Barcelonete. Za faktografiju, ostaje upisano da je Primorje i u svom četrdeset i drugom nastupu ove sezone ubilježilo pobjedu u susretu koji nije imao rezultatsku važnost, ali je momcima Ivana Asića dobro poslužio za pripremu skore završnice u Barceloni. Tamo bi se ponovno Riječani i Španjolci mogli susresti u poluzavršnici.

U prvoj četvrtini Primorje je ponovno dokazalo svijetu da je najbolje. Na isteku prve minute Vićan brani peterac Espanyolu, propustili su tada Španjolci jednu i jedinu priliku za povesti utakmicu. Skrivio je najstrožu kaznu Buljubašić, ali je Primorje prošlo nekažnjeno. Tada je krenuo - uragan! Nakon nekoliko forsiranja Radua, konačno se Daniel Varga odlučio na udarac izvana i pogodio, probio vrata gostujućeg kapetana Pineda. Španjolski se šampion tada izgubio u bazenu, Riječani su se zahuktalii do prvog odmora postigli još dva pogotka.

U brzoj igri, već nakon četiri minute vodstvo domaćih je podebljano. Denes Varga lobom je prevario Pineda, nakon što ga je lijepo uposlio tada vrlo agilni Muslim. Moglo je ubrzo biti i plus tri, ali Šetku u kontri zaustavlja Minguell. To se ipak dogodilo nešto kasnije, realizacijom izvrsne dubrovačke veze Sukno - Obradović. Prvi je asistirao drugome, potonji se okrenuo i pogodio u suprotan kut. Navijački delirij trajao je dugo, budući da su puleni Ivana Asića imali i vodstvo od 4:0. Ponovno je tada zabio Daniel Varga, iskoristivši igrača više, koji je bio na koncu na zadovoljavajućih pedesetak posto. Španjolci su pak s druge strane iskoristili tek jednu priliku iz osam pokušaja.

Prvi pogodak dali su gosti tek u četrnaestoj minuti, a za njega je zaslužan Espanyol, onaj isti tragičar iz prve minute. Ukazala mu se čistina nakon što je isključenje dobio sunarodnjak mu Xavi, pa nije bilo teško pospremiti loptu iza Vićanovih leđa. Na spomen dubrovačke 'hobotnice' s riječkom adresom, imao je jedanaest obrana i zaslužio titulu igrača utakmice. Odmah nakon silnih obrana vratara koji su se svojski iskazali u prvoj polovici druge četvrtine pogodak je postigao Denes Varga za 5:1. Rukometno su se Primorjaši prebrojavali na igraču više, iznenada je udarac uputio mađarski topnik i pogodio.

Od tada Primorje nije postiglo pogodak gotovo trinaest minuta. Španjolci su dali dva zgoditka (Sziranyi, Petković), imali i nekoliko prilika za dolazak na jedan pogodak zaostatka, gredu i vratnicu, imali su tada domaćini i dosta sreće. Spašavala ih je katastrofalna realizacija španjolskog igrača više, agilni i raspoloženi Vićan i gromoglasno bodrenje publike koja je i ovoga puta pohodila Costabellu u velikom broju.

Dramu je u završnici susreta s dva autorska pogotka otklonio Xavi Garcia, rođeni Katalonac. Dvaput je zabio za konačnih 7:3, pobjedu koja čuva mir uoči finalne serije Prvenstva Hrvatske u kojoj se Riječani susreću sa zagrebačkom Mladosti. Po mnogočemu čudna utakmica s Barcelonom arhivirana je na najbolji mogući način, lijepim vratarskim učinkom, kao i učinkom važnih igrača riječkog vaterpolskog mozaika.