Liga prvaka: Primorjašima pobjeda u trileru protiv Mladosti i prvo mjesto na turniru u Zagrebu

Nedjelja, 19. listopada 2014. 13:00 Napisao/la  Patrik Mršnik izvještava iz Zagreba

Drugi kvalfikacijski krug - Skupina C, 3. kolo: HAVK Mladost - Primorje EB 6:7 (4:2, 1:1, 0:1, 1:3). Primorjaši su u posljednjoj četvrtini došli do pobjede, Mladost je minimalnim porazom osigurala prolaz dalje

Liga prvaka - 2. krug kvalifikacija, skupina C - 3. kolo

HAVK MLADOST - PRIMORJE EB 6:7 (4:2, 1:1, 0:1, 1:3)

Bazen Mladosti uz Savu. Gledatelja 100.

Suci: Sergej Naumov (Rusija) i Balazs Fekete (Mađarska). Delegat: Dejan Perišić (Srbija)

HAVK MLADOST: Marcelić (10 obrana), Bukić, Milaković 1, Lončar 2, Dašić, Lozina, Capan, Buha 1 (1), Pavičić 1, Živković, Vukičević, Bašić 1, Pisk

PRIMORJE EB: Vićan (5 obrana), Burić 2, Radu 1, Krapić, Rakovac, Sukno 1, Muslim 1, Petrović, Mudražija, Elez, Šetka 1, Xavi Garcia 1, Lazović

Igrač više: HAVK Mladost 9 (2) Primorje EB 14 (4)

Peterci: HAVK Mladost 1 (1) Primorje EB 0 (0)

Tri isključenja: Radu (30), Pavičić (30)

Završen je turnir drugog kvalifikacijskog kruga Lige prvaka koji se ovog vikenda održavao u Zagrebu. Njegova završna točka bila je predstava Primorja i Mladosti, dvaju momčadi koje su se ove sezone već susretale u okviru Regionalne lige. Najvažnije pitanje bilo je - može li Mladost izgubiti s dovoljno malom razlikom od Primorja i ostati na drugom mjestu te osigurati nastavak natjecanja u Ligi prvaka. Dogodio se triler iz kojeg su riječki vaterpolisti jedva izašli kao pobjednici u utakmici koju će brzo zaboraviti, kada je riječ o igri, ali koje će se rado sjećati u kontekstu kolektiva i karaktera koji je neosporno iskazan u posljednjoj dionici igre.

Nije to bilo upitno nakon što je Mladost povela poslje dvije i pol minute igre. Kontru je realizirao Luka Lončar, nakon što je Muslim prokockao napad Primorja na polovici bazena. Nije Primorje uspjelo poravnati u sljedećoj akciji kada Sukno gađa prečku poslje Capanovog isključenja. Novi je pogodak pao na drugoj strani za svojevrsni šok riječke momčadi. Zabio je sa istekom napada domaći kapetan Ivan Milaković, igrala se četvrta minuta. Niti isključenje Milakovića Xavi Garcia nije pretvorio u pogodak, rezultat od 2:0 svijetlio je i početkom šeste minute kada je Ivan Asić pozvao minutu predaha nakon isključenja Buhe Nisu Primorjaši dobro otvorili susret, lopta je u prvoj četvrtini išta sporo, udarci su bili lako čitljivi i zagrebačkoj obrani, i vrataru Marceliću.

Uspio je Burić zabiti pogodak nakon što se lopta odbila pred njega, nije Marcelić mogao reagirati na silovit pokušaj pulskog beka. Riječki vaterpolisti uspijeli su potom obraniti iskljuečnje Petrovića, pa izjednačiti preko Radua na minutu petnaest sekundi do kraja prvog perioda utakmice. Igra se u dvije minute podigla za nekoliko razina, bilo je to dovoljno da se u bazenu stvari postave na početak. Sve do posljednje minute kada Šetka radi prekršaj za peterac a Buha realizira unatoč Vićanovom čitanuu strane za 3:2. Mladost je uspijela dobiti prvu četvrtinu nakon novog Suknovog promašaja i novog pogotka Lončara po isključenju Radua. Neugodnih 4:2 bilo je na kraju prve četvtine.

Drugi period s riječke strane također nije otvoren na najbolji način. Isključenje Živkovića nije iz izgledne situacije u gol pretvoriuo Burić, a posljedica toga bila je i njegovo isključenje zbog odgurivanja. Pavičić na drugoj strani postavlja na 5:2, novi je to pogodak Mladosti bio nakon uplivavanja na drugog centra. Pogodak nije uspio postići Burić niti nakon drugog isključenja Capana, ali jest Xavi Garcia u jedanaestoj minuti na isključenje Bukića. Primorjaši su prvo poluvrijeme, a posebice drugu četvrtinu odigrali jednoobrazno, forsiranjem lopti na centre, na kojima je napravljeno čak osam isključenja u prvom dijelu. Pogodak se nije dogodio sve do kraja prvog dijela, ostalo je tako istovjetnih dva pogotka razlike na velikom odmoru. Nekoliko je puta Primorje imalo priliku za priključak, no on se nije realizirao.

Ni u nastavku nije izgledalo dobro. Dva su pokušaja riječkih vaterpolista završila u bloku u prve dvije minute, sve dok Šetka konačno nije pogodio iz kuta za 5:4. Mučili su se, vanjski igrači nisu pucali na gol u dovoljnoj mjeri, no s istekom jedanaeste minute dogodila se nova prilika za izjednačenje koju ne koristi Elez. Dva su igrača više, nakon isključenja Krapića i Xavija imali Mladostaši, no riječka obrana to blokira. Sukno potom puca nakon sučeva zvižduka za kontrafaul i zarađuje isključenje, bez učinka za Mladost. U nizu izmjena, ne zabijaju niti jedni niti drugi nakon izglednih šansi u posljednje dvije minute treće četvrtine, pa treći period ostaje na jednom pogotku Anđela Šetke.

Probudio se početkom posljednje četvrtine Andrija Bašić i zabio za 6:4. Bio je to prvi pogodak glavnog topnika Mladosti na turniru, nova porcija soli na ranu ionako beskrvne igre Primorja. Ton joj je dao Damir Burić, golom izvana za novo smanjenje, provukao je loptu pored Marcelića. Golman Mladosti stao je na kraj i kontri koju nisu uspjeli povući Radu i Xavi, na pet minuta od kraja utakmice. Primorje je konačno izjednačilo pogotkom Sukna iz kontre, kada se ovaj našao sam pred golom, igrala se 28. minuta. Isključenje Lončara dogodilo se u sljedećoj akciji, no niti ono nije realizirano, Mladostaši pak gađaju gredu a suci u napadu Primorja dodjeljuju obostrano isključenje Raduu i Pavičiću.

Konačno riješenje dogodilo se na minutu i pol od kraja susreta. Milaković je isključen, a prvo vodstvo Primorju golom izvana donosi Muslim. Mladost ne uspijeva izjednačiti nakon isključenja Burića, svoju petu obranu upisuje Vićan i donosi Riječanima pobjedu koja znači prvo mjesto u skupini i lakši put do Lige prvaka.