Škrljevo pobijedilo Split u utakmici sezone

Subota, 12. prosinca 2015. 21:20 Napisao  Patrik Mršnik

Susret 11. kola: Škrljevo - Split 75:63 (17:15, 21:11, 20:21, 17:16)

A-1 liga košarkaša - 11. kolo

ŠKRLJEVO - SPLIT 75:63 (17:15, 21:11, 20:21, 17:16)

Dvorana na Mavrincima. Gledatelja 300

Suci: Srđan Dožai, Jelena Tomić i Hrvoje Jurković (svi Zagreb)

ŠKRLJEVO: Surina 5, Kus 2, Jurica 11 (3-4), Bilalović, Juričić 2, Trbović, Perković 24, Radunić 2, Ceranja 9, Stipčić, Rogić 20 (1-3), Prostran

SPLIT: Subotić, Jukić, Kalajžić, Kotrulja 2, Markulin, Filipović 11 (0-2), Dijan 11, Jukić 4 (2-2), Dugum 20 (6-7), Čubela, Širko 15 (4-4)

Slobodna bacanja: Škrljevo 4-7 Split 12-15. Trice: Škrljevo 9-26 Split 7-20

Skokovi: Škrljevo 29 Split 28. Izgubljene lopte: Škrljevo 11 Split 13

Košarkaši Škrljeva odigrali su dosad najbolju partiju u A-1 ligi košarkaša. Na Mavrincima je poraz od 63:75 morao priznati najveći europski klub s prijelaza osamdesetih u devedesete godine proteklog stoljeća.

Košarkaši Splita borili su se ne bi li stigli do sedme ovosezonske pobjede, ali bodovi su ostali s ove strane Svetog Roka. Treća pobjeda izabranicima Aramisa Naglića u A-1 ligi dolazi kao jedan od ljepših božićno-novogodišnjih darova, prije no što će devetog dana nadolazeće godine na isti parket stići Zagreb.

Škrljevo nositelj u prvom kolu Kupa
Kao devetoplasirana momčad nakon prvog dijela A-1 lige, Škrljevo će u prvom krugu Kupa Kreše Ćosića biti nositelj. U istom bubnju su još i Alkar, Zabok te osječke Vrijednosnice, a potencijalni protivnici zelenih su Jolly, Kaštela, Jazine ili ludbreški Grafičar. Ždrijeb je u ponedjeljak u 12 sati, a Škrljevo će igrati na gostujućem terenu.

Utakmica je u sferama gostujućeg vodstva bila samo do sedme minute. Splićani su otvorili vodstvom od 5:0 u koje je stala i trica nekadašnjeg igrača Kvarnera 2010 Henrika Širka. a najveće vodstvo na susretu gosti su imali nekoliko napada kasnije kada Dugum zabija dodatno bacanje nakon koša za 8:15.

Sve ostalo ili barem velika većina onog ostalog otišla je na domaću stranu, počevši od serije 14:0 koju je Škrljevo realiziralo do dvanaeste minute susreta. U pet minuta igre isprofilirao se trojac koji će utakmicu iznijeti na svojim leđima.

Iako su ga leđa dugo mučila, Jasmin Perković opet je odigrao poluvrijeme iz snova zabivši petnaest poena već do isteka četrnaeste minute susreta. Osim Perkovića, u oba pravca bio je briljantan Josip Ceranja, igrač koji će propustiti susret završiti sa double-double učinkom (9 poena/13 skokova).

Ključan moment bila je trica Marka Jurice za 13:15 koja je tristotinjak okupljenih gledatelja u grobničkoj ljepotici razbudila i zagrijala za dočekivanje nove, dosad vjerojatno najslađe prvenstvene pobjede. Ona je stigla uz nešto manju minutažu Davora Kusa (devet minuta u prvom poluvremenu), ali uz druge raspoložene pojedince poput Roka Rogića koji je uz dvadeset poena ugrabio i osam skokova. Za beka - izvrsno!

Ceranja je tako šest puta skočio u dvanaest minuta, Surina je baš tada zabio svoju tricu za 25:17, a sve su dodatno povećali Marko Jurica i Roko Rogić pa je domaća prednost u posljednjih dvadeset sekundi prvog dijela iznosila petnaest poena. Škrljevo je u drugoj četvrtini primilo svega jedanaest poena te u potpunosti nadskakalo Split, sve u svrhu izgradnje prednosti koju će trebati očuvati u posljednjoj četvrtini.

Jer treća je bila i rezultatski, ali i kvalitativno izjednačena. Nakon Perkovićevih 5:0 za 43:28 ponovo je, kao i u posljednjem napadu prvog dijela tricom smanji Goran Filipović. Reprezentativni razigravač u ovoljetnom sastavu Ante Nazora na svjetskom juniorskom prvenstvu nije dao domaćima da se uz sirene i trube s tribina krenu rano veseliti, baš kao ni Širko koji je također stavio svoja tri vanjska šuta.

Crni period Škrljeva počeo je u 27. minuti kada je bilo 58:42. Nakon što je sedam vezanih poena upisao Toni Dijan, tricu je dodao Henrik Širko pa je brojka četiri ispred splitske dvojke ubrzo postala brojkom pet. No, domaći ipak nisu dali vodi da dođe do grla.

Split je mogao samo do minusa od pet poena (60:55), i to opet tricom Filipovića, no tu je stalo... Krenuli su domaći i priveli utakmicu kraju na miran, prvoligaški način. Onako kako su to trebali učiniti još nekoliko puta u prethodnim kolima. E, da je sada vratiti vrijeme...

Krenulo je s jednim bacanjem Jurice, nastavilo se prvim poenima Kusa na utakmici (36. minuta) za 63:55, nastavilo se u ritmu slobodnih bacanja Rogića i polaganja Perkovića, a točku na i stavio je Roko Rogić tricom za 71:59!