A-1 LIGA KOŠARKAŠA

Škrljevo poraženo na otvaranju u Trnskom

Nedjelja, 04. listopada 2015. 13:26 Napisao/la  Patrik Mršnik izvještava iz Zagreba

Susret 1. kola: Zagreb - Škrljevo 98:72 (20:14, 25:23, 30:16, 23:19)

A-1 liga košarkaša - 1. kolo

ZAGREB - ŠKRLJEVO 98:72 (20:14, 25:23, 30:16, 23:19)

SD Trnsko. Gledatelja 350

Suci: Nikola Perlić (Velika Gorica), Želimir Tresoglavić (Osijek) i Vedran Lesko (Osijek)

ZAGREB: Majcunić 3, Vladović 16, Božić 20 (1-2), Halilović 13 (1-3), Mileković 2, Vlaić 8 (2-4), Perić 2, Batur 13 (1-2), Marčinković 12 (2-3), Šarlija 5 (1-3), Radoš 4 (2-2), Lazić

ŠKRLJEVO: Stipčić 6, Kus 3, Rogić 15 (2-3), Bilalović, Molnar, Juričić 2 (2-2), Surina 9, Prostran 2, Perković 16, Modić 11 (4-4), Radunić 8 (1-2), Velčić

Slobodna bacanja: Zagreb 10-19 Škrljevo 9-11.

Trice: Zagreb 10-20 Škrljevo 7-20

Skokovi: Zagreb 37 Škrljevo 26.

Izgubljene lopte: Zagreb 16 Škrljevo 22

Davor Kus, Roko Rogić, Josip Surina, Jasmin Perković i Matej Radnić. Članovi su to povijesne prve petorke Škrljeva na gostovanju u Trnskom kod Zagreba. Otvaranje A-1 lige za njih i ostatak društva iz Bakra nije dobro prošlo, no ipak - dogodio se častan poraz 72:98. Zagreb je bio jači, šuterski i fizički raspoloženiji, rastrčaniji i spretniji pa je pred svojim navijačima uz podizanje brzine u nastavku došao do rezultatski uvjerljive pobjede.

Navijački dvoboj na tribinama
I jedni i drugi u Trnskom su imali zavidnu navijačku podršku. Škrljevska publika stigla je organiziranim autobusom, Zagebovi navijači redovni su na svakoj domaćoj utakmici. Atmosfera za pohvalu, ako se u obzir uzme činjenica da košarka, osim u dalmatinskim gradovima nema zasluženo mjesto među navijačkim pukom.

Sve do ulaska u posljednje dvije minute prvog poluvremena u Trnskom se gledao neizvjestan dvoboj. Iako gostujuća momčad niti u jednom trenutku utakmice nije bila u vodstvu, do šesnaeste minute stvari su bile poravnate na 32:32. Krenulo se oprezno s s obje strane, i jedni i drugi htjeli su sa što manje utrošene energije stići do lakih poena.

Svjedoči tome činjenica da se Zagreb prvi puta od Škrljeva odvojio tek u posljednjem napadu prve četvrtine kada je Marčinković položio za 20:14. Najveći gostujući problem bili su prekršaji - Radunić i Kus vrlo brzo su iz startne petorke morali na prinudno hlađenje zbog dvije osobne pogreške. Posebno je važan u napadačkoj roli bio pulski centar koji je sredinom drugog perioda učinio i treći prekršaj.

Međutim, niti igrači iz rotacije nisu prepustili Zagrebu vladanje tijekom utakmice, ulasci Bilalovića i Modića nisu dali rezultatski odmak. Škrljevčani, istini za volju svojih pet trica postižu tek u drugoj četvrtini (počinje Perković, nastavljaju Surina, Kus i Radunić). Upravo je Radunićev ubačaj izvana rezultat stavio na spomenutih 32:32, do tad je sve zajedno u globalu bilo izjednačeno.

Najveći nered bakarskoj obrani radili su ključni igrači domaće momčadi. Božić i Marčinković zajedno su u prvom periodu ubacili petnaest Zagrebovih poena, kasnije se, kada su se momci u žutim dresovima i odvojili priključio i Vladović. Dvije njegove trice odvele su momke iz Trnskog do prednosti od deset poena (45:35) na ulasku u posljednjih trideset sekundi prvog dijela, rezultat je polaganjem smanjio Perković koji je ubilježio četrnaest poena u prvom poluvremenu.

Problema je bilo i u škrljevskom ofanzivnom skoku, ta je rubrika bila ispunjena brojkom nula sve do 17. minute, za to su vrijeme domaći šest puta uzeli loptu nakon promašenog šuta. Škrljevo je na krilima raspoloženog Perkovića izdržavalo domaće napade, vanjski šut je služio, no obrambeno se ipak - moglo bolje. Domaći su u nizu navrata iskontriravali zelene, a ta je činjenica potkrepljena i na statističkoj osnovi budući je Zagreb ubacio petnaest šuteva unutar reketa.

Uz Radunićeve tri osobne pogreške najveći je problema za momčad Aramisa Naglića u nastavku susreta bio - kako što bolje izrotirati iskusnike Perkovića (17 minuta) i Kusa (16 minuta u igri). Rizik je bio poveći posebice ako se u obzir uzme činjenica da se Prostran dodatno ohladio nakon jedne promašene trice u 18. minuti te da su jedini Juričićevi poeni u prvom dijelu bili oni iz slobodnih bacanja.

Bilo je potencijala kod Rogića, potpisnika prvih sedam gostujućih poena u nastavku kada se u igri prvi puta priključio Stipčić. Domaći je sastav vješto čuvao svoju prednost na razini od deset poena mini-serijom Halilovića odnosno tricama Božića početkom 24. minute. Tada je bilo 56:44, a nakon novog polaganja Batura bio je primoran Aramis Naglić okupiti svoje pulene na minuti predaha.

Ništa se, nažalost po goste, nije promijenilo na bolje nakon povratka s predaha. Zagreb je nastavio trpati izvana preko Batura (61:46) pa se Naglićev sastav našao u problemima onda kada mu je ponestalo snage. U kontakt-igri pod koševima Batur i Marčinković iskakali su iznad preostalog dijela ionako tankog Škrljeva na visokim pozicijama. Gotovo svaki napad Zagreba završavao je ubačajem, dovelo je to do odvajanja na dvadeset poena njihove prednosti u 28. minuti (70:50). Zabili su u osam minuta treće dionice zagrebaši četiri trice, kao i u cijelom prvom poluvremenu.

Priči je već potkraj prve četvrtine glede rezultata i pitanja pobjednika bio kraj, trebalo je s gostujuće strane razliku na semaforu održati što podnošljivijom. Potpuni rezultatski slom Škrljeva nije se dogodio, iako su igrači Zagreba u posljednju minutu ušli s dvadeset i devet koševa prednosti (98:69).

Konačnih 98:72 za Zagreb realna je slika odnosa snaga između aspiranta na ABA ligu i kluba koji se tek krstio u najjačem rangu hrvatske košarke.