Škrljevo pobjedom ostalo u utrci za petu poziciju

Subota, 13. veljače 2016. 21:05 Napisao  Patrik Mršnik

Susret 17. kola: Škrljevo - Alkar 93:81 (25:14, 21:25, 27:16, 20:26)

A-1 liga košarkaša - 17. kolo

ŠKRLJEVO - ALKAR 93:81 (25:14, 21:25, 27:16, 20:26)

Dvorana Mavrinci. Gledatelja 400

Suci: Nikola Perlić (Velika Gorica), Jelena Tomić (Zagreb) i Bojan Kruljac (Zagreb)

ŠKRLJEVO: Surina 2. Kus 27 (2-3), Bilalović 2, Juričić, Perković 16 (4-4), Radunić 10 (2-2), Živko 12 (2-4), Ceranja 4 (0-2), Stipčić 5, Rogić 15 (2-2), Šamanić

ALKAR: Bilić 9 (2-2), Jo. Boban 8 (3-3), Bilandžić 5 (0-2), Modrić 6 (4-4), Dominović, Šipić 4, Ju. Boban, Gaurina 17 (6-6), Glavinić 5 (0-1), Svalina 8 (2-2), Tešija 19 (2-3), Kanaet

Slobodna bacanja: Škrljevo 12-17 Alkar 19-23.

Trice: Škrljevo 9-26 Alkar 10-29

Skokovi: Škrljevo 42 Alkar 24.

Izgubljene lopte: Škrljevo 9 Alkar 11

Kad ja obajden moju Grobnišćinu, počeli su pjevati domaći navijači dok je još utakmica bila relativno daleko od kraja.

Škrljevčani i unatoč tome što u prve tri i pol minute posljednje četvrtine nisu postigli koš upisuju šestu ovosezonsku pobjedu nad Alkarom (93:81). Kapital uoči posljednjih deset minuta bio je prevelik, a gosti preanemični za njegovo dostizanje. Možda najlogičnije je reći da je ovo bila još jedna prevelika večer Davora Kusa i ostatka njegove družine da bi je Sinjani samo tako, krišom oteli.

Šamanić u ulozi kapetana
Utakmicu Škrljeva i Alkara s domaće klupe vodio je Mirko Ščekić, dugogodišnji pomoćni trener u mandatima Zorana Dragojevića i Aramisa Naglića.
Razlog tome je što Naglić nije mogao biti na klupi jer ga je medicinsko osoblje opatijske Thalasotherapije zadržalo u toj ustanovi nakon pretraga zbog problema sa srcem.
Budući da Ščekić posjeduje samo licencu službenog predstavnika, za kapetana je imenovan Dino Šamanić. On je s klupe u toj ulozi jedini mogao pozivati minute odmora. Jasno.
Činio je to na 'mig' Ščekića, Milana Vukajlovića i Davora Velčića, također dionika mjesta na klupi domaćina.

Ako se goste pita, prvih pet minuta utakmice vjerojatno će htjeti zaboraviti i prije dolaska u Sinj u ranim nedjeljnim jutarnjim satima.

Škrljevo je otvorilo s 14:2 u petorci u kojoj je Luka Živko, nekadašnji protivnik iz redova Hermes Analitice, a danas miljenik navijača obavljao 'funkciju' zaštićenog godišta. Uz škrljevske 'Splash Brotherse' - Davora Kusa i Jasmina Perkovića, našlo se mjesta i za Dinu Stipčića, uvijek zahvalnog krilnog igrača.

Njih su petorica krenula maestralno; Živko je zakucavao, Stipčić pogodio tricu, a Perković realizirao kontru za ranije spomenuti rezultat.

Trener Alkara Mladen Vušković nije najbolje kuburio sa živcima u tim trenucima, malo ga je smirio Tešija prvom sinjskom tricom, ali je Živko napravivši svojih 4:0 do početka osme minute stvari držao na trinaest pogodaka domaće prednosti (20:7).

Prvi period ponudio je sjajnu obranu Škrljeva koja se sastojala od vrlo dobre skok-igre i osvajanja svake 'ničije' lopte, što je vrlo bitno za daljnji tijek utakmice u kojeg će gosti ući kud i kamo angažiranije.

Nakon smanjivanja na minus jedanaest do posljednjeg zvuka sirene u prvoj četvrtini, Škrljevo modificira obranu na način da Perković iskače na protivnički vanjski šut u standardnoj zoni.

Takva postavka otvarala je Alkarima mogućnost da zaprijete izvana što je dvaput dobro učinio Nikola Gaurina. Njegove dvije trice od ukupno pet sinjskih u prvom dijelu smanjile su rezultat na 27:22 sredinom drugog perioda.

Vrlo su brzo uzvratila braća po šutu - Kus i Perković i rezultat odvojili na 35:26, ali su se Sinjani na krilima raspoloženih Bilića i Šipića priključili na 39:37 u osamnaestoj minuti.

Serijom 11:4 gosti su htjeli pokazati da ih se neće moći otpisati do samog kraja, Škrljevo je promašilo četiri vanjska šuta zaredom, ali se do poluvremena ipak ponovo odvojilo.

Iza Rogićeva dva polaganja smjestio se posljednji napad prvog dijela u kojem je Davor Kus stavio tricu, doslovno - s parkinga. S mjesta gdje se sijeku centar i aut-linija Kus je potegao i zabio za 46:39, ugodnu zalihu domaćih za poluvrijeme.

Škrljevo je za pet zabijenih trica u prvom dijelu moralo potrošiti šest lopti više (5-12 : 5-18), ali ta se brojka mogla pokratiti s pet napadačkih skokova više.

Nisu smetala ni tri promašena vanjska šuta na početku drugog poluvremena jer su domaći kontrolirali utakmicu i dalje dominiravši u skoku. Kada su se obje ekipe ispromašivale, onda su tricom Kusa (trećom) i polaganjem tada prisutnog 'zaštićenog' Radunića Škrljevčani opet otišli u dvoznamenkaste vode (53:41).

Sinjani samo još jednom do kraja trećeg perioda vraćaju na zaostatak od devet poena, tricom Ivana Svaline za 55:46. Brzo je to izravnao Kus svojim šesnaestim poenom, a onda Ceranja i Radunić prisiljavaju gostujućeg stratega Vuškovića da pozove novi timeout kod zaostatka od šesnaest poena (64:48).

Međutim, ni okupljanje na klupi uz prigodnu 'bukvicu' nije odveć pomoglo gostima. Jedino što Škrljevu nije išlo na ruku u tim trenucima jest peta osobna pogreška vrlo važnog i dotad šuterski nepogrešivog Radunića u 28. minuti.

Ražanj za šestog ovosezonskog zeca na Mavrincima bio je spreman već nakon isteka treće četvrtine koju domaći osvajaju s jedanaest koševa prednosti pa je rezultat na 73:55.

Da se radi o gostovanju, ne bismo u konačan rezultat bili toliko sigurni, jer je Škrljevo znalo prosipati i veće prednosti, ali pred svojim navijačima stvari su potpuno drugačije. U situaciji u kojoj te četiristotinjak grla uz sirene bučno podržava i dok su na tribinama košarkašice Kvarnera, ne može se posrnuti.

Škrljevo se još uvijek ima pravo nadati petome mjestu. Dva je tjedna odmora pred njima, a onda slijedi regionalni derbi s Kvarnerom 2010 na Zametu. Fešta na najjače!