A-1 kvalifikacije: Košarkaši Škrljeva u novoj tricaškoj večeri nanijeli težak poraz Kašteli

Subota, 19. travnja 2014. 18:16 Napisao  Patrik Mršnik

Susret 5. kola: Škrljevo - Ribola Kaštela 106:88 (24:18, 36:21, 10:16, 36:33). Škrljevčani ništa nisu prepustili slučaju već su nastavili marljivo grabiti prema promociji u najviši rang hrvatske košarke.

Kvalifikacije za A-1 Ligu košarkaša - 5. kolo

ŠKRLJEVO - RIBOLA KAŠTELA 106:88 (24:18, 36:21, 10:16, 36:33)

Dvorana na Mavrincima. Gledatelja 300.

Suci: Alfred Jovović (Zagreb), Nikola Perlić (Velika Gorica) i Tomislav Prpić (Zagreb)

ŠKRLJEVO: Ivanovski, Šljuka 8, Milekić 15 (7-12), Modić 10 (3-10), Jugo 18 (5-9), Trbović 16 (6-11), Zorić, Filipović 19 (7-13), Šarčević, Velčić 14, Breulj, Kučan 6

RIBOLA KAŠTELA: Klarica 28 (12-24), Odak, Rašetina 9, Biočić 21, Tešija, Blažević, Smajlagić 12 (5-13), Bender 8 (3-10), Došen 2 (1-4), Cvitanović 8 (4-7), Bilobrk

Slobodna bacanja: Škrljevo 18-21 Ribola Kaštela 7-12. Trice: Škrljevo 12-26 Ribola Kaštela 9-29

Skokovi: Škrljevo 35 Ribola Kaštela 24. Osobne pogreške: Škrljevo 18 Ribola Kaštela 23.

Košarkaši Škrljeva u prvom poluvremenu ništa nisu prepuštali slučaju, već su nakon slavlja kontra Grafičara i Borova nastavili marljivo grabiti prema elitnom društvu hrvatske košarke u sljedećoj sezoni. Rijetko koja momčad u sjevernoameričkoj profesionalnoj ligi gdje se igra u četvrtinama po dvanaest minuta uspije zabiti okruglih šezdeset poena, no pošlo je to za rukom izabranicima Zorana Dragojevića u prvom dijelu utakmice protiv Kaštelana. Stipe Bralić, čovjek koji je na Olimpijskim igrama u Londonu vodio žensku košarkašku reprezentaciju, nije mogao postaviti odgovarajuću petorku kako bi parirao domaćinima. Skakački i defanzivno vrlo jako Škrljevo krenulo je razarati, pa je nakon nepune dvije minute igre na semaforu svijetlilo 8:0 za domaće. Marin Modić već je imao učinak od dvije trice, nastavio je i ubačajem za tri poena (12:4), na što mu se nadodao Franko FIlipović, igrač prvog poluvremena za prednost od deset koševa. Ipak, gosti se nisu olako predavali, pa u minutama koje su uslijedile rade seriju 11:1, i dolaze na samo koš zaostatka (19:18). Bender i Biočić vežu trice, gostima nekoliko otvorenih šuteva ulazi i utakmica je opet na početku.

U novome valu Škrljevčani ponovo iskazuju svoje šuterske sposobnosti koje su ih i dovele do tri uzastopne pobjede u dosadašnjem tijeku kvalifikacija. Nakon što su tricama slavili protiv Grafičara i Borova, isto su uspjeli i kontra Dalmatinaca i upisali važno slavlje na putu 'prema gore'. Milekić na početku druge ponovo vraća na 28:18, opet domaći košarkaši rade seriju 9:0 i odvajaju se na novu prednost od deset poena. Ne samo da su je uspijevali održati, već su je i znalački povećavali. Krenuo je i festival trica, najprije je za spomenutih deset koševa prednosti pogodio Milekić, poništio ga je Smajlagić, Velčić stavlja dvije i Filipović još jednu za velikih 41:27. Jedini koji su u gostujućoj momčadi bili na razini su šuteri Klarica i Biočić. Trinaest je ubacio Klarica, kao i tricu za 41:30. Škrljevčani su u prvome dijelu potpuno nadskakali Kaštelane (22:8), što je i kumovalo velikoj seriji 20:9, i prednosti od dvadeset i jednog koša na velikom predahu. Na krilima Franka Filipovića i njegovih šesnaest poena na predahu Škrljevčani su izgradili kapitalnu prednost koju nisu mogli ispustiti.

Rudolf Jugo nakon minute i pol igre u nastavku prednost domaćih povećava na dvadeset i šest koševa, i drži učinak za tri poena na fantastičnih pedeset i pet posto. Sedma je to bila domaća trica iz trinaest pokušaja, Bralić i momci iz Kaštele na takav razvoj događaja jednostavno nisu imali odgovor. I ono malo efikasnosti u udarcu kod gostujuće momčadi iz prvoga dijela nestalo je u nastavku, zabili su tek dva poena u tri minute, sve do ubačaja Klarice za tri (69:44). Previše su se gosti oslanjali na vanjski šut, imali su Škrljevčani dobar defanzivni odgovor, bili ponovno jači u skoku, sve su to elementi prevage u još jednoj domaćoj pobjedi. Gosti su svoj zaostatak spustili na prihvatljivih petnaest poena preko Bendera i Cvitanovića u razdoblju do konca treće četvrtine. Iz male krize realizacije Škrljevčani su izašli na pravi način, serijom 7:0 pa je uoči posljednjih deset minuta prednost ponovno iznosila velikih plus dvadeset i jedan. No, sport je uvijek varljiv.

Ponovno se Kaštelani bude na startu četvrte četvrtine, dolaze na devet koševa zaostatka nakon samo minute i pol. Tricom Rašetine rezultat je 77:68, trinaest koševa postigli su domaćini, smirio ih je Velčić svojom trećom tricom, no utakmica je drugi put upala u nemirnije vode. Klarica i Rašetina stavljaju na 80:72, a šutiranje ponovno počinje. Velčić, pa Rašetina, da bi na kraju koš i dodatno stavio Šljuka za 86:75. Kada je trebalo, Škrljevčani su dali novi tricaški impuls, stavlja još jednu i Milekić, jedanaestu Škrljevsku, deset su ih imali gosti uoči posljednjih pet minuta susreta. Posljednji čavao u lijes Kaštele stavljaju Šljuka novom tricom, te Trbović polaganjem za 92:77. Nakon tri udarna razdoblja domaće momčadi Kaštelani se više nisu mogli vratiti, preostalo je samo zaključiti susret s preko sto postugnutih poena i s prednošću od osamnaest koševa.

U srijedu od 19 sati na rasporedu je novi domaći susret, kada u okviru šestoga kola na Mavrince dolazi Gorica, momčad koja je slavila na svome parketu na otvaranju kvalifikacija.