TREĆA HNL

Orijent 1919 protiv lidera dokazao da igra najbolji nogomet

Srijeda, 15. svibnja 2019. 20:46 Napisao/la  Igor Vranić

Orijent 1919 u 31. kolu uvjerljivo pobijedio Vinogradar

Mateo Monjac prošao je u 87. minuti Zlatka Šolčića prije nego što je asistirao za pogodak Foto: Lario Tus

Treća HNL - Zapad, 31. kolo

ORIJENT 1919 - VINOGRADAR 4:1

Igralište Krimeja. Gledatelja: 800

Sudac: Martin Turčin (Tuhelj) 6,5

Strijelci: 1:0 Fatić (41), 2:0 Weitzer (60), 2:1 Kurečki (68), 3:1 Monjac (83), 4:1 Weitzer (87)

Žuti karton: Pavlešić (Vinogradar)

ORIJENT 1919: Herman 6,5, Vidas 6, Jergović 6, Andrić 6  (69 Čanković -), Tadejević 6,5, Mohorovičić 6, Fatić 6,5, Weitzer 7, Monjac 7, Iličić 5,5 (64 Fumić 6,5), Gerc 6,5 (88 Travaglia -)

VINOGRADAR: Šolčić 5, Grdenić 5,5, Ivkovčić 5,5, Dučkić 5,5, Džida 5, Pavlešić 5,5, Kelava 5 (71 Prijić -), Rajnović 5 (76 Handžić -), Vukić 5,5 (65 Kurečki -), Čakarun 5,5, Banić 5,5

Nogometaši Orijenta 1919 uvjerljivo su pobijedili (4:1) Vinogradar u derbiju kola.

Nakon što je u 28. kolu Orijent 1919 pobijedio drugoplasiranu Dubravu, u 31. kolu krimejska momčad pobijedila je lidera.

Dokazao je Orijent 1919 da u završnici sezone igra najbolji nogomet na trećeligaškom Zapadu iako je dojam da je pobjeda protiv Vinogradara rezultatski bila uvjerljivija od igre.

Budući da se od dojma u nogometu ne živi, razdoblja u kojima je Vinogradar dominirao kroz posjed lopte brzo će se zaboraviti.

Budući da Orijent 1919 nije iskazao naglašenu dozu agresivnosti, gosti su na početku utakmice uspostavili bolji protok lopte.

Ništa konkretno nisu napravili!

Nakon pola sata Orijent 1919 je malo podignuo ritam i intezitet u duel-igri, vratar Šolčić odmah je izašao na vjetrometinu.

Ne zbog bure nego zbog nekoliko ozbiljnih prijetnji koje su bile posljedice jačega pritiska.

Zračnu opasnost predstavljali su udarci glavama Andrića (32) nakon ubačaja iz kuta i Gerca (34) nakon Tadejevićeva ubačaja slijeva, pritisak na zadnju liniju obrane gostiju postajao je sve jači.

U 41. minuti Fatić je utrčao u kazneni prostor slijeva, udarac iskosa nije bio odveć jak, ali je očito zbunio Šolčića koji se nije proslavio reakcijom - 1:0.

Nakon odmora momčad Vinogradara odmah je stala visoko da bi pokušala izjednačiti, što je Iličić (53) prvi mogao kazniti nakon Weitzerova proigravanja.

Šolčić je obranio!

U 55. minuti Banić je pobjegao obrani Orijenta po desnoj strani kaznenog prostora, Herman je dobro pokrio prvi kut.

U razdoblju tijekom kojega je Vinogradar pokazivao ozbiljnije namjere dogodio se pogodak u Weitzerovu stilu.

U 60. minuti Weitzer je iz slobodnog udarca prebacio "živi zid", Šolčić je jedva uspio dotaknuti loptu koja je završila let u njegovu gornjem desnom kutu - 2:0.

Nastavio je Vinogradar igrati za pogodak više, što se isplatilo u 68. minuti.

Olako je obrana Orijenta 1919 dozvolila da Čakarun prođe desnom stranom i još lakše dozvolila da Kurečki ugura loptu u mrežu u ravni prve vratnice - 2:1.

Odmah je reagirao trener Fausto Budicin, umjesto stopera Andrića ušao je Čanković, koji je zaigrao na lijevom boku dok je mjesto stopera preuzeo iskusni Tadejević.

Vratio se Vinogradar u utakmicu u kojoj je najbolji strijelac lige igrao zadnjih dvadesetak minuta.

Tek u 71. minuti u igru je ušao Igor Prijić, što je trebao biti znak za opću opasnost ispred Hermana!

Nije baš tako opasno izgledalo na terenu, gdje je Orijent 1919 kontrolirao utakmicu i čekao da se gosti potroše.

U 83. minuti Gerc je na lijevoj strani odigrao Fumiću, koji je u kaznenom prostoru odradio glavninu posla prije nego što je Monjac iz blizine postao strijelac - 3:1.

U 87. minuti Monjac je doslovno ukrao loptu obrani Vinogradara, zaobišao Šolčića u preširokom luku da bi pokušao zatresti mrežu.

Vratio je povratnu loptu natrčalom Weitzeru, koji je rutinski pogodio - 4:1.