Srijeda, 27. rujna 2017. 17:58 Napisao/la  Igor Vranić

Opatija dva pogotka postignula u završnici utakmice

Strijelci: 1:0 Matovina (2), 2:0 Ugrina (90-11m), 3:0 J. Rudan (90+3)

Žuti kartoni: Prijić (32), J. Rudan (72), Lazić (84), Cvetković (86)

OPATIJA: Iveša 6,5, Cvetković 6, Kurilić 6,5, Lazić 7, J. Rudan 6,5,  I. Kovačević 6,5, Lucić 6, Šolić 6 (57 P. Kovačić 6), Furijan 6 (46 Dadić 6,5), Matovina 7 (46 T. Rudan 6,5), Ugrina 7

VINOGRADAR: Bašić 6, Vukić 5,5, Bagarić 6,  Medić 6 (78 Štulec -), Povrženić 5,5, Filipović 5,5 (46 Miličević 6), Šćrbec 5,5, Prijić 6, Rupčić 5,5 (46 Kovačić 5,5), Terzić 6, Bjelanović 6

Nogometaši Opatije rezultatski su uvjerljivo pobijedili Vinogradar u derbiju 7. kola, koji je do 90. minute rezultatski bio neizvjestan.

Dvama pogocima u samoj završnici Opatija je stekla prednost koja nije realni odraz prikazanog na terenu, posebice u drugom dijelu utakmice.

Opatija je zasluženo preuzela ulogu lidera, ali je Vinogradar pokazao da će utrka za titulu prvaka biti itekako zanimljiva.

Počelo je kao naručeno za domaćine.

U 2. minuti Ugrina je s desne strane precizno proigrao Matovinu, koji se pojavio na dva metra od vratiju i bez problema zatresao mrežu - 1:0.

Trebalo je gostima petnaestak minuta da dođu k sebi i upostave kakav-takav protok lopte, mogli su u međuvremenu teže stradati.

U  10. minuti raspoloženi Matovina pravodobno je pobjegao lijevom stranon, Ugrina je opet  precizno odigrao.

Matovina je ušao u kazneni prostor i slijeva uputio loptu u suprotni kut, Bašić je uspio obraniti.

Dvije tehnički dotjerane momčadi počele se su izmijenjivati u razdobljima kontinuiranih napada bez završnice.

Opatijski je blok djelovao čvršće iako je prvi izravni udarac umalo gostima donio poravnanje.

Terzić je 28. minuti slijeva uputio ne baš jako loptu koja je izmogoljila Iveši, odbila se prema Bjelanoviću na petercu, Iveša je na kraju ipak bio brži od Bjelanovića.

Obrana gostiju stajala je na trenutke previsoko da kvalitetni napadači poput Ugrine ne bi došli do stvaralačkog prostora.

U 32. minuti Ugrina je u polukontri primio loptu na lijevoj strani kaznenog prostora, znalački prošao dvojicu braniča, ušao u otvorenu poziciju za udarac s 14 metara, koji je Bašić obranio izvanrednom reakcijom.

Minutu kasnije opatijska momčad brzo je izašla iz svoga kaznenog prostora nakon što su gosti izveli udarac iz kuta.

Ugrina je poveo kontru sa svoje polovice, pravodobno na sredini ubacio u prazni prostor Furijana, koji je sam trčao prema Bašiću prije nego što je pokušao neprecizno  proigrati Matovinu na desnoj strani.

Bila je to najbolje pripremljena završnica jedne akcije domaće momčadi u prvom dijelu.

U 39. minuti Bjelanović i Prijić prvi su put uspjeli poremetiti raspored zadnje linije opatijske obrane, redom su slijeva ispadali jedan po jedan crno-bijeli branič.

Na kraju je Filipović ostao sam na 15 metara s desne strane i loptu poslao visoko preko Iveše.

Bila je to najbolje prilika gostiju u prvom dijelu utakmice.

Obojica trenera obavila se po dvije zamjene nakon odmora s time da je Matovina već u 22. minuti tražio zamjenu zbog bolova u leđima.

Trener Zoran Bogolin nije htio mijenjati, pa je Matovina zadnjih petnaestak minuta ostao u vrhu napada, Ugrina je otišao na trkački zahtjevniji bok.

Vinogradar je odlučnije krenuo u nastavak, već u 49. minuti stvorili su gosti veliku priliku.

Točnije, Prijić je proigrao Bjelanovića, koji se oslobodio dvojice braniča i iz okreta s 13 metara pokušao svladati Ivešu.

Vratar Opatije morao se dobro protegnuti da bi uhvatio loptu,  a nije baš da ga nema po dužnom metru kada zalegne...

Minutu kasnije Dadić je bio brži od Prijića u ravni prve vratnice, gosti su pokazali namjeru da ne žele dožvjeti prvi poraz ove sezone.

Kako je vrijeme odmicalo Opatija je sve više gubila komunikaciju između linija, posjed lopte  izgubila je odmah čim je počeo drugi dio utakmice.

Počela je gostujuća momčad stvarati pritisak izmjenom lopte oko zbijene opatijske momčadi, koja više nije znala kako organizirano izaći iz obrambenog bloka.

Dvadesetak minuta trajao je pritisak bez izrazite prilike, ozlijeđeni Iveša objektivno je najteži posao imao kada je šepajući morao ispucavati loptu u polje.

Van nije mogao, jer su obavljene sve tri izmjene.

Zadnjih desetak minuta splasnula je inicijativa gostiju, dignula se fizički domaća momčad tek toliko da težište igre više ne bude u zoni udarca ispred Iveše.

Objektivno, nemaju gosti za čime žaliti u drugom dijelu, jer nakon Bjelanovićeve prilike ništa nisu konretno napravili.

Terzićev (76) udarac glavom nakon prekida i Povrženićev (88) udarac s 25 metara ne mogu se svrstati u velike prilike.

U 89. minuti Ugrina je primio loptu u kaznenom prostoru, Povrženić je zakasnio i prekršajem zaustavio najboljega opatijskog igrača.

Kazneni udarac Ugrina je izveo bez  zadrške - 2:0.

Tri minute kasnije braća Rudan na lijevoj strani izbacili su obranu gostiju, Josip Rudan izašao je ispred Bašića i pogodio za uvjerljivih - 3:0.