U-18: Hrvatska i Finska odigrale neodlučeno u drugom kolu na Krimeji

Nedjelja, 24. ožujka 2024. 15:43 Napisao  I. V.

Jakov Bilajac u finskom okruženju

Hrvatska i finska U-18 reprezentacija odigrale su na Krimeji nedlučeno (2:2) utakmicu 2. kola međunarodnog turnira kojemu je domaćin Grad Rijeka.

U prvom dijelu utakmice hrvatska reprezentacija pokušavala je kroz posjed lopte stvoriti višak u igri na postavljenu finsku obranu, u takvoj napadačkoj igri do izražaja dolazi individualna kvaliteta, dvaput je finskog vratara na kušnju stavio mladi reprezentativac Rijeke Šime Butić.

U 22. minuti sve je Butić napravio igrački, kao što kažu treneri, varkom tijela na desnoj strani kaznenog prostora poslao je u prazno čuvara, u ravni prve vratnice lijevom nogom loptu je vratio u bliži kut, finski vratar vrhunski je reagirao!

U 36. minuti Butić se sličnom varkom oslobio čuvara na desnoj strani kaznenog, ovog puta udarac lijevom nogom iz zatvorene pozicije za finskog vratara nije bio problem.

Bile su to jedine dvije hrvatske prilike do pogotka u 44. minuti, kada je Babić pobjegao finskoj obrani po lijevoj strani, precizno je odigrao u sredinu Vlašiću, koji je ostao sam na 7 metara od finskog vatara prije nego što je mirno zatresao mrežu - 1:1.

Izjednačila je hrvatska reprezentacije neposredno pred odlazak na odmor nakon poluvremena tijekom kojega je finska reprezentacija brzo i okomito izlazila iz niskoga bloka, djelovali su gosti opasno u tranzicijama iako su poveli nakon prekida.

U 29. minuti Riihilahti se samo naklonio, kada je u ravni druge vratnice glavom skrenuo loptu u mrežu nakon ubačaja iz kuta - 0:1.

U drugom dijelu izbornik Sergej Milivojević promijenio je bezmalo pola momčadi, drugačije je izgledala hrvatska reprezentacija u nastavku.

Igrala je hrvatska momčad okomitije, brže i nadasve agresivnije, nisu brzi finski igrači imali slobodnoga prostora za kontre kao u prvom dijelu.

U 60. minuti Bilajac je postao asistent odmah nakon što je zamijenio klupskog suigrača Butića, s lijevoga boka desnom nogom loptu je prizemno poslao na drugu vratnicu, Živković je spretno reagirao pod pritiskom - 2:1.

Ulaskom Živkovića i Ružića, Riječanina koji igra za zagrebačku Lokomotivu, dobila je igra hrvatske reprezentacije na probojnosti.

U 64. minuti Bilajac je zamalo drugi put postao asistent, kada je okomito krenuo na nepostavljenu finsku obranu, pravodobno je odigrao Živkoviću koji je s 15 metara po sredini loptu poslao u rukohvat finskoga vratara.

U 70. minuti Ružić je loptu idealno položio Živkoviću, udarac ljevicom s 10 metara nije bio precizan.

U 83. minuti Ružić se brzo otvorio u kaznenom prostoru, ali nije dobro zahvatio loptu u izglednoj poziciji za udarac.

Iako je finska momčad u nastavku rijetko opasno ulazila u završnicu, gosti su u 87. minuti iskoristili nesmotrenost uže hrvatske obrane, Pasanen je glavom iz blizine postao strijelac nakon bezmalo malonogometne završnice - 2:2.

Utakmicu je sudio najbolji riječki sudac Antonio Melnjak, koji je pokazao zbog čega će uskoro debitirati u Prvoj HNL.

Hrvatska reprezentacija u utorak na Kantridi igra protiv Švicarske.

HRVATSKA: Bezeljak, Migalić, Skukan, Valinčić, Mikolaj, Čalušić, Skoko, Lalić, Babić, Butić, Vlašić. Drugo poluvrijeme: Bezeljak, Ladan, Valinčić, Lesjak, Mikolaj (82 Ivančić), Čalušić, Bošnjak, Žilbanović, Živković, Butić (58 Bilajac), Ružić

FINSKA: Hellens, Toivonen, Saarela, Nurmi, Henry, Riihilahti, Mendolin, Paananen, Korkko, Huovila, Helen (od 58. minute: Puukko, Simojoki, Lahteenmaki, Ezeh, od 73. minute: Pasanen, Ruoppi, od 84. minute: Vauhkonen, Mentu)

Hrvatska - Finska 2:2 (Vlašić 44, Živković 60/Riihilahti 29, Pasanen 87)