EP 2020 Hrvatski rukometaši pobjedom protiv Austrije korak bliže polufinalu

Četvrtak, 16. siječnja 2020. 19:54 Napisao/la  SC

Naša obrana u potpunosti zaustavila Mykolu Bilyka,  najbolji strijelac Europskog prvenstva svoj prvi pogodak postigao tek u 25. minuti

Domagoj Duvnjak

Hvatska rukometna reprezentacija pobijedila (27:23) je Austriju u prvoj utakmici drugoga kruga natjecanja i napravila korak bliže plasmanu u polufinale.

Počeli smo sjajno obranom 5-1, pa izuvanjem iz cipela Janka Božovića, ali ne i realiziranim sedmercem u prva dva napada, na obje strane po jedan.

Austrija je svoj prvi pogodak dala nakon četiri minute i 36 sekundi igre.

Austrijski izbornik, inače Slovenac, Aleš Pajović brzo je primijetio da Luka Cindrić lako lomi Janka Božovića pa je brzo u igru poslao bržeg i okretnijeg Boris Živkovića.

Vodstvo od 3:1 brzo smo izgubili, pa je Austrija prvi put povela 3:4 u desetoj minuti susreta.

Ali bilo je to kratkoga daha.

S čak pet pogotka za redom Hrvatska je opet u prednosti 8:4, a još nije istekla 15-ta minuta.

Austrijanci punih deset minuta nisu zatresli našu mrežu.

Hrvatska je dvostruku prednost ostvarila u 22-oj minuti (10:5).

Naša je obrana u potpunosti zaustavila Mykolu Bilyka, koji premda najbolji strijelac Europskog prvenstva, je svoj prvi pogodak postigao tek u 25. minuti.

Hrvatska je rutinski, mirno odigrala završnicu prvoga dijela i otišla u svlačionicu s plus pet (13:8).

Austrija je zaustavljena na skromnih 40 posto realizacije, uz devet izgubljenih lopti.

Na ovoj razini natjecanja u 30 minuta to je jako, jako mnogo.

Marin Šego nikako nije uspijevao uhvatiti pravi ritam, pa je izbornik u 35-oj minuti na vrata postavio Mateja Ašanina.

Premda je Austrija najčešće bila u zaostatku od pet pogodaka, stalno je prijetila, zato su naši mudro prihvatili igru pogodak za pogodak i trošili vrijeme.

Sredinom nastavka podigli su tu prednost za još jedan pogodak, do kraja pustili ruke i pogađali iz svih pozicija.

Proradio je i Marin Šego na vratima, pa je bilo samo pitanje s kakvom razlikom ćemo završiti susret.

Doduše, približila se domaća momčad u jednom trenutku na minus četiri.

Njihov je izbornik pokušao s maksimalnim rizikom igre sedam na šest eventualno uhvatiti priključak, ali nije uspio.

Marin Šipić i Domagoj Duvnjak vratili su prednost na plus šest (26:20), točno pet minuta do kraja.

HRVATSKA: M. Šego 6/24, M. Ašanin 1/6, M. Marić -, D. Duvnjak 5/5, M. Hrstić -, L. Stepančić 4/10, Z. Horvat 6/8, J. Šarac -, I. Karačić 2/4, Ž. Musa -, M. Mamić -, L. Cindrić 5/9, V. Matanović -, D. Mandić 4/5, V. Ravnić -, M. Šipić 1/3

AUSTRIJA: T. Bauer 0/2, T. Eichberger 10/34, J. Božović 2/6, R. Weber 6/8, R. Wos 1/1, F. Posch 2/4, S. Frimmel 0/2, D. Dicker 1/2, L. Herburger -, G. Zeiner 4/7, B. Živković 1/3, M. Bilyk 3/4, T. Wagner 1/1, J. Jochmann 1/2, L. Hutecek -, R. Santos 1/1