PH: Cedevita slavila i treći put protiv Cibone i osvojila premijerni naslov prvaka

Utorak, 10. lipnja 2014. 21:25 Napisao/la  SC

Treća utakmica finala: Cedevita - Cibona 87:76 (28:24, 18:14, 20:17, 21:21). Cedevita je zasluženo osvojila prvi naslov prvaka države u povijesti.

Prvenstvo Hrvatske - 3. utakmica finala doigravanja

CEDEVITA - CIBONA 87:76 (28:24, 18:14, 20:17, 21:21)

Dom Sportova, Zagreb. Gledatelja 1.000

CEDEVITA: Mazalin 1, Zubčić 8 (3-10), Ramljak 2, Babić 18 (7-8), Delaš 5, Smith 14 (4-10), Ray 2, Suton 23 (7-11), Bilan 2, Nurkić 5, Baltić, Baždarić 7 (3-5)

CIBONA: Kus 9 (3-5), Planinić 4, Blassingame 18 (4-14), Demo 3, Šarić 18 (6-14), Rozić 5 (2-3), Jagodić-Kuridža, Junaković, Mavra 3, Arapović 2, Siriščević 8 (2-7), Krušlin 6

Slobodna bacanja: Cedevita 21-35 Cibona 21-30. Trice: Cedevita 10-24 Cibona 9-26

Skokovi: Cedevita 40 Cibona 40. Osobne pogreške: Cedevita 33 Cibona 29.

Košarkaši Cedevite prvi puta u povijesti kluba podigli su pehar namjenjen nacionalnom prvaku. Prekinuta je tako dvogodišnja dominacija Cibone, koja je uspjela slaviti u Kupu Hrvatske i ABA ligi. I u trećem susretu Cibona je pružila neuvjerljivu igru te ponudili Cedeviti pobjedu u finalnoj seriji na pladnju. Susret je bio zanimljiv u prvoj četvrtini, sve dok se domaćin u Domu sportova nije počeo značajnije odvajati.

2014 Cedevita{/jb_blackbox-right}

Sve što je Cibona napravila u trećoj finalnoj utakmici Prvenstva Hrvatske stalo je u prve tri minute. Blassingame i Siriščević a utori su prvih koševa na susretu, i to s trice, a pridodao se kapetan Rozić polaganjem za 0:8. Rozić je ubrzo nakon i sam stavio tricu za 4:11, a Šarić je zabio tri slobodna bacanja za najveću prednost momčadi Slavena Rimca na utakmici (4:14). Cedevita se budi koševima Baždarića i Smitha, zabijaju Babić i Nurkić, pa je rezultat smanjen na 14:18 nakon šest minuta susreta. Domaćini su prvo vodstvo zakaparirali Baždarićevom tricom (19:18), bila je Cedevita gotovo nepogrešiva s linije za tri poena u prvoj četvrtini (4-5), što je rezultiralo vodstvom pri odlasku na prvi predah. Nakon trice bivšeg igrača Kvarnera i slobodnih bacanja Blassingamea, zabio je izvana i Babić, faktor prevage u prošloj utakmici u Draženovom domu. Nurkićevim slobodnim bacanjima Cedevita odlazi na 25:21, a konačan rezultat prvog perioda postavio je Zupčić tricom za 28:24

Prednost igrača Jasmina Repeše narasla je do poluvremena, iako nisu postigli niti jednu tricu u drugom periodu. Momčadi su spustile u brzinu niže, barem što se postizanja koševa tiče. Ray i Bilan povećavaju na plus devet (33:24) u trinaestoj minuti, sve dok Šarić nije smanjio svoju jedinu tricu iz tri pokušaja u prvom dijelu. Momčadi su bile gotovo izjednačene u broju skokova i osobnih pogrešaka, no domaćini se organiziranije brane a podatak o Ciboninom šutu za dva poena (5-19) činio je prevagu zbog koje Cedevita na poluvremenu ima osam koševa viška. Tek je Darko Planinić u sedmanestoj minuti vratio na 40:35, no uslijedila je nova domaća serija 6:0 koja utakmicu ponovno odvodi u sferu izvjesnosti.

Cibona je u drugom poluvremenu dugo čekala na svoj prvi ubačaj, Babić i Baždarić su u 24. minuti konstruirali vodstvo Cedevite od trinaest koševa prednosti (51:38). Nakon pet minuta bez koša Kus zabija tricu, no s druge strane odgovara Babić pa je na polovici trećeg perioda voda išla na mlin Cedevite. Iako je Cibona u beogradskom finalu ABA lige pokazala jačinu, momčadski je duh osim sporadičnih trenutaka prve utakmice bio neprepoznatljiv. Motor momčadi u liku Darija Šarića nije pružao svoje najbolje partije, a bez njega, očito, nije bilo niti prave Cibone. Suton je tako tricom povećao na 59:45, smanjio je Arapović, no prilike za značajniji priključak u trećoj četvrtini nije bilo.

Jedanaest koševa prednosti Cedevita je do kraja susreta lako sačuvala. Suton je zakucao za 68:55, Babić je povećao tricom i prisilio trenera Rimca na minutu predaha. Ni nakon nje se ništa pozitivno za njegovu momčad nije dogodilo, nastavili su Suton i Smith polagati za 78:61, bilo je tek pitanje s kolikom će razlikom Cedevita završiti susret. Igrač utakmice Goran Suton autor je nove serije 6:0 (86:64), uzvratili su Krušlin tricom i Šarić polaganjem. Cedevita je zasluženo osvojila naslov domaćeg prvaka.